Za brak wdrożenia ustawy o sygnalistach zarząd spółki może odpowiedzieć karnie

Compliance Sygnaliści

Wdrażanie przepisów ustawy o sygnalistach czas najwyższy zacząć. Jak uczy doświadczenie z wprowadzania w życie podobnych uregulowań, ci którzy przepracują z należytą starannością etap wdrożeniowy, unikną wielu problemów. W przypadku natomiast podmiotów, które przeprowadzą wdrożenie „aby ograniczać ilość zgłoszeń”, „po linii najmniejszego oporu” czy „najniższym kosztem", prawdziwe schody zaczną się z chwilą otrzymania pierwszych zgłoszeń po wejściu w życie ustawy - ostrzega Zbigniew Pindel, radca prawny, partner associate w Deloitte Legal

08.07.2024

Prof. Wyrzykowski: Sędziego do TSUE trzeba wskazać bez obaw o prezydencką blokadę

Prawnicy

Konieczne jest możliwie szybkie wskazanie polskiego kandydata na wakujące stanowisko sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE – mówi prof. Mirosław Wyrzykowski, sędzia TK w stanie spoczynku, były członek komitetu opiniującego kandydatów na sędziów unijnych sądów. I dodaje, że przeszkodą nie powinno być ewentualne odwołanie się przez prezydenta do tzw. ustawy kompetencyjnej. Bo podobny spór o udział prezydenta w szczytach UE został dawno rozstrzygnięty.

08.07.2024

Czy istnieje potrzeba powołania Korpusu Ochrony Pogranicza?

Policja Wojsko

Czy Rzeczpospolita Polska posiada długoterminową strategię zarządzania konfliktem granicznym, czy jedynie zamierza działać reaktywnie ad hoc i na podstawie prowizorycznych rozwiązań instytucjonalnych? Nie widzę długoterminowej strategii zarządzania kryzysem granicznym. Trudno za taką uznać instytucjonalną korektę prawnej relacji pomiędzy formacjami mundurowymi - pisze adwokat dr Paweł Bała.

08.07.2024

Prof. Wróbel: Dawno powinniśmy uznawać zagraniczne związki partnerskie i pozwalać na zawieranie ich w kraju

Prawo cywilne Prawo europejskie

Polska od początku przynależności do Rady Europy i Unii Europejskiej miała obowiązek uznawania związków osób tej samej płci oraz stworzenia ram prawnych dla zawierania w kraju takich związków – małżeństw lub związków partnerskich – twierdzi prof. Andrzej Wróbel, sędzia w Sądu Najwyższego w stanie w spoczynku i były sędzia Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że przeraża go skala naruszania godności tych osób w ramach toczącej się obecnie debaty parlamentarnej. 

06.07.2024

Jak kontrolować pracownika w zgodzie z prawem

Prawo pracy RODO

Przez zawarcie umowy o pracę – pracownik godzi się na wykonywanie poleceń służbowych, które wydawane są przez jego pracodawcę/ przełożonego/kierownika itp. Z procesem tym nieodłącznie związany jest proces kontroli poprawności i efektywności wykonywania poleceń i zadań przez pracownika – pisze radca prawny Iwona Smolak.

05.07.2024

Dr Bukowski: Dochodzenie tantiem będzie znacznie wydłużone

Prawo europejskie Prawo autorskie

Jeśli Senat nie poprawi Prawa autorskiego, to sąd rozstrzygający spory o tantiemy będzie musiał dokonać oceny prawnej, czy definicje polskiej ustawy odpowiadają prawu unijnemu. A jeśli nie odpowiadają, sąd będzie musiał wystąpić do TSUE z pytaniem prejudycjalnym. Ta kwestia była już rozpoznawana przez polski sąd i mamy pierwsze, precedensowe rozstrzygnięcie - mówi radca prawny dr Marek Bukowski, specjalista w dziedzinie prawa autorskiego.

05.07.2024

Wkrótce nowe regulacje podatkowe: Pillar II i Dyrektywa BEFIT

CIT Podatki międzynarodowe

Wprowadzenie nowych regulacji podatkowych, takich jak Pillar II i dyrektywa BEFIT, oznacza znaczące zmiany dla polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza tych działających w ramach międzynarodowych grup kapitałowych. Implementacja globalnego podatku minimalnego zmusi firmy do dostosowania się do nowych przepisów, co może wiązać się z dodatkowymi obowiązkami administracyjnymi i finansowymi - pisze Sławomir Buszko, partner w ID Advisory.

04.07.2024

Kwota B, czyli skomplikowane uproszczenie dla dystrybutorów

Ordynacja

W obliczu globalnych zmian w prawie podatkowym, wprowadzenie Kwoty B staje się tematem szeroko dyskutowanym wśród przedstawicieli branży dystrybucyjnej. Nowe regulacje, mające na celu standaryzację i uproszczenie procesu weryfikacji cen transferowych dla prostych dystrybutorów, zwiększenie pewności prawa oraz redukcję kosztów compliance, budzą liczne pytania o ich faktyczne konsekwencje dla przedsiębiorstw – piszą Katarzyna Darska i Barbara Popowska z KPMG w Polsce.

04.07.2024

Prawo do odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość przechodzi na spółkę

Wymiar sprawiedliwości Spółki Nieruchomości

Konsekwencją połączenia spółek jest utrata bytu prawnego jedynie przez spółkę przejmowaną, w której, w dniu połączenia, wszystkie prawa i obowiązki wstępuje spółka przejmująca. Spółka przejmująca zachowuje swoją odrębność i przechodzą na nią wszelkie nabyte przez spółkę przejmowaną przed połączeniem prawa, w tym prawa ze sfery publicznoprawnej - pisze dr Piotr Sitnik, adwokat w DLA Piper.

03.07.2024

Ekościema i zwodnicze interfejsy pod lupą prezesa UOKiK-u

Rynek i konsument

Pierwsze półrocze 2024 r. upłynęło prezesowi UOKiK-u dość pracowicie. W kolejnych komunikatach publikowanych na swojej stronie internetowej informował o coraz to nowych postępowaniach i decyzjach – zarówno w sprawach konsumenckich, jak i antymonopolowych. Na tapecie znalazł się oczywiście e-commerce, ale i tradycyjne kanały sprzedaży. Jakie obszary aktywności UOKiK zasługują na szczególna uwagę i są zwiastunem dalszych działań organu - zastanawia się Weronika Herbet-Homenda, prawniczka w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

02.07.2024

Rewolucja w podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne

Nowa definicja budowli będzie z jednej strony dość kazuistyczna - tam gdzie zawiera wyliczenie rodzajów obiektów będących budowlami (np. mosty, oczyszczalnie ścieków, parkingi). Z drugiej strony, pozostawia sporo przestrzeni do interpretacji, gdy obejmuje definicją budowli instalacje i urządzenia stanowiące wraz z określonymi budowlami całość techniczno-użytkową - piszą Marcin Kukuła i Mikołaj Jabłoński z EY Polska.

02.07.2024

Prof. Wróbel: Kolejne propozycje zmian w przepisach karnych jeszcze w tym roku

Wymiar sprawiedliwości

Kilkanaście zespołów w ramach Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego zajmie się wypracowaniem punktowych zmian zarówno w zakresie prawa materialnego, jak i procesowego. Projekty mają być gotowe do końca tego roku, a wśród tematów do uregulowania jest m.in. kwestia kary łącznej, umorzenia absorpcyjnego, szerszego stosowania dozoru elektronicznego, zniewagi i zniesławienia - mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Włodzimierz Wróbel, przewodniczący Komisji.

02.07.2024

Dr Lubasz: Najwięcej wyzwań związanych z ochroną danych stoi przed sektorem MŚP

RODO Prawo europejskie

To, co moim zdaniem nadal będzie wyzwaniem dla organów nadzorczych, jest spójność interpretacji, wsparcie sektorowe, w tym sektora MŚP. Istotne jest także unarzędziowienie ochrony danych osobowych, stworzenie wsparcia dla narzędzi, które pozwalają na łatwiejsze i bardziej transparentne zastosowanie rozporządzenia, prowadzą użytkownika krok po kroku - mówi dr Dominik Lubasz, radca prawny, wspólnik w kancelarii Lubasz&Wspólnicy.

01.07.2024

Dlaczego nie rozumiemy prawniczych umów, czyli skąd wziął się „prawniczy bełkot"?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Masz czasem wrażenie, że trzeci raz czytasz umowę, regulamin, pismo z sądu albo opinię prawną i nic z tego nie rozumiesz? Czujesz, jakby ktoś mówił do ciebie w obcym języku, a frustracja rośnie z minuty na minutę. Tekst naszpikowany jest słowami, które z niczym się nie kojarzą. Jedno zdanie potrafi się ciągnąć na sześć linijek. Skąd bierze się “prawniczy bełkot” i dlaczego prawnikom trudno jest "pisać dla ludzi"? - analizuje Katarzyna Armińska-Waszczyk z kancelarii armińska radcowie prawni, która tworzy proste dokumenty metodą legal design.

01.07.2024

Prywatny import jest możliwy, ale wymaga spełnienia wielu warunków

Prawo europejskie

Zakup broni palnej w innym państwie członkowskim UE jest transakcją, dla której wymogi regulacyjne określone są precyzyjnie w art. 37a ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji („UBiA”). Posiadacz polskiego pozwolenia na broń, nabywający broń palną w innym państwie UE, powinien zwrócić się w przypadku zawarcia takiej transakcji do właściwego miejscowo Komendanta Wojewódzkiego Policji o poświadczenie uprzedniej zgody przewozowej. Wymagana jest też zgoda konsula - pisze dr Bartosz Bacia, radca prawny.

29.06.2024

Mikołaj Kozak: Co powinno poprzedzić wniosek o areszt?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kwestia realnej obrony osoby zatrzymanej, wobec której prokurator kieruje wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania, to problem systemowy. Jak to wygląda w praktyce? Adwokat dowiaduje się od rodziny, że ktoś został zatrzymany. Zazwyczaj o sprawie nic nie wie. Kluczowe są dla niego dwie kwestie – nawiązanie kontaktu z klientem i pilne zapoznanie się z aktami, zwłaszcza jeśli za chwilę będzie musiał bronić klienta na posiedzeniu aresztowym - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

29.06.2024

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne

VAT

Wykreślenie z rejestru VAT praktycznie uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej. Tak daleko idąca sankcja powinna zatem być stosowana z najwyższą ostrożnością. WSA zgodził się z uchwałą NSA, że przed dokonaniem wykreślenia, naczelnik urzędu skarbowego powinien zgromadzić odpowiedni materiał dowodowy, mimo że nie przeprowadza formalnego postępowania podatkowego - pisze Piotr Świstak, partner GWW Tax.

28.06.2024

Urzędówki na nowych zasadach sąd może podwyższyć sześciokrotnie

Prawnicy

5 czerwca br. weszły w życie nowe rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zasad ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata albo radcę prawnego ustanowionego z urzędu. Chodzi tu o wysokości opłat dla adwokatów i radców prawnych za tzw. urzędówki. Największa zmiana to możliwość podwyższenia przez sąd podstawowej stawki maksymalnie do 600 proc. - pisze Elżbieta Jóźwiak radca prawny z kancelarii BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

27.06.2024

Prof. Małecki: Polityczna zmiana ogranicza areszty, ale to jeszcze za mało

Wymiar sprawiedliwości

Mniejsza liczba prokuratorskich wniosków o tymczasowe aresztowanie to dobry sygnał. Ale nie może być tak, że prawo się nie zmienia, a tylko od zmiany politycznej w kraju zależy to, czy liczba tymczasowo aresztowanych rośnie, czy maleje – mówi dr hab. Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.

27.06.2024

Dr Keler: Reforma KKS wyzwaniem dla Komisji Kodyfikacyjnej

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Świeżo powołana Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego rozpoczęła już prace. Karniści wiążą z nimi duże nadzieje. Jednym z ważniejszych zagadnień, wymagających szybkiego podjęcia, jest głęboka zmiana kodeksu karnego skarbowego. Znaczna część zmian w k.k.s. w ostatnich latach polegała na dodaniu do niego przepisów penalizujących kolejne uchybienia - pisze dr Grzegorz Keler, adwokat, senior manager w Thedy & Partners

26.06.2024