Tworzenie organizacyjnego dobrostanu coraz ważniejsze w firmach

Prawo pracy HR

Doświadczenie pandemii uświadomiło wszystkim uczestnikom rynku pracy, że w zmieniającej się nagle rzeczywistości umiejętność budowania zmotywowanych, silnych zespołów jest kluczowa. Dlatego dziś to dyrektorzy HR przejmują centralną rolę w firmach i stają się inicjatorami zmian w strategiach biznesowych. Coraz częściej są określani mianem people & culture managerów.

19.07.2022

Czternaście dni na odwołanie od oceny pracy nauczyciela

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Od 1 września 2022 roku zmieniają się przepisy dotyczące oceniania nauczycieli - obligatoryjnie dokonuje się jej w drugim oraz ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, bardzo dobra ocena pracy potrzebna będzie też, by zdobyć stopień nauczyciela dyplomowanego.

19.07.2022

Pracodawca nie zabroni pracownikowi pracy w innej firmie, ale ograniczenia możliwe

Prawo pracy Prawo europejskie

Pracodawcy nie będą mogli zakazać pracownikowi jednoczesnego zatrudnienia na umowę o pracę z innym pracodawcą lub jednoczesnego wykonywania pracy np. na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Nadal będzie zakaz konkurencji i ograniczenia w dodatkowym zatrudnianiu młodocianych i kierowców. Ale są opinie, że rządowy projekt jest systemowo niespójny i niezgodny z konstytucją.

19.07.2022

NSA: Nagrody dla pracowników PFR nie muszą być jawne

Administracja publiczna Prawo pracy

Pojęcie "realizowania misji publicznej" nie jest równoznaczne z "wykonywaniem zadań publicznych" - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił wyrok sądu pierwszej instancji dotyczący wynagrodzeń i nagród wypłacanych przez Polski Fundusz Rozwoju. Uznał, że Wojewódzki Sąd Administracyjny nie wyjaśnił, jakie konkretnie zadania publiczne ma na myśli.

19.07.2022

Pracodawcy apelują o ostrożny wzrost płac i przygotowanie pakietu antyinflacyjnego

Rynek Prawo pracy Finanse

Pracodawcy, członkowie Rady Dialogu Społecznego, opowiadają się za ostrożnym wzrostem wynagrodzeń w 2023 roku. Oczekują też, że rząd pilnie przedstawi pakiet działań antyinflacyjnych. Negocjacje w sprawie wzrostu płac w przyszłym roku pokazały rozbieżności pomiędzy związkowcami a pracodawcami. Partnerzy nie uzgodnili stanowiska w ustawowym terminie.

18.07.2022

Badanie: Polacy nie chcą krótszego tygodnia pracy

Rynek Prawo pracy

Mimo że na całym świecie większość firm dąży do skrócenia tygodnia roboczego, polscy pracownicy nie są zwolennikami tego rozwiązania. Z raportu firmy ADP wynika, że tylko ¼ ankietowanych Polaków (25,71 proc.) chciałaby zredukować liczbę dni pracy, pod warunkiem zachowania takiego samego wynagrodzenia i zwiększenia liczby godzin spędzanych w firmie w ciągu doby.

18.07.2022

Mediator z wiedzą i bez umiejętności mediacyjnych?

Prawo pracy

Koniec z uzgadnianiem listy mediatorów w sporach zbiorowych pracy z organizacjami partnerów społecznych. W nowej ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych określone zostaną kryteria wpisu mediatora na listę. Wpisu będzie dokonywał minister właściwy do spraw pracy na wniosek osoby ubiegającej się o wpis. Nowością będzie umożliwienie ministrowi ds. pracy z urzędu wykreślenia mediatora z listy.

18.07.2022

Sąd: Poczucie ciężkiej choroby nie przesądza o prawie do renty

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Subiektywna ocena zdolności do pracy i poczucie ciężkiej choroby, nie stanowią wystarczającej podstawy ustalenia niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową i przyznania renty. Kluczowe znaczenie w tym zakresie ma opinia biegłych, którą sąd jest związany. Nie może on bowiem dokonać ustaleń, które byłyby z nią sprzeczne - uznał Sąd Okręgowy w Suwałkach.

16.07.2022

Koszty pracodawców rosną, a spirala cenowo-płacowa się nakręca

Rynek Prawo pracy

W czerwcu inflacja zasadnicza wzrosła o 1,7 pkt proc. - do 15,6 proc. rok do roku, czyli najwyższego poziomu od 25 lat. Nastroje przedsiębiorców i konsumentów w dalszym ciągu cechuje silna niepewność. Detaliści z branży budowlanej skarżą się na 15-proc. nawet zmniejszenie obrotów w II kwartale 2022 r., a jak przewidują dostawcy - poważne tąpnięcie i kolejne zauważalne spadki sprzedaży nadejdą już w sierpniu.

16.07.2022

Badanie: 69 proc. specjalistów uważa, że młodym brakuje odpowiednich umiejętności

Rynek Prawo pracy

Pracodawcy na polskim rynku nieustannie poszukują pracowników z odpowiednimi umiejętnościami. Pierwsze problemy często pojawiają się już w momencie weryfikacji podstawowych kompetencji, niezbędnych do objęcia nowej roli. Nierzadko u najmłodszych pracowników. Jak wynika z globalnego sondażu Hays, 69 proc. respondentów jest zdania, że młodym pracownikom brakuje umiejętności niezbędnych do skutecznego wejścia na rynek pracy.

15.07.2022

Inflacja szaleje - referendarze i kuratorzy wracają do kwestii wynagrodzeń

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Wśród pracowników sądów coraz głośniej mówi się o tym, że ich postulaty płacowe nie zostały w 2022 roku zrealizowane. To ma szczególne znaczenie w związku z rosnącą inflacją i pogarszającą się sytuacją gospodarczą. Rozgoryczenie wzrasta m.in. wśród kuratorów sądowych, tym bardziej, że problemu wynagrodzeń nie rozwiązuje projekt nowelizacji ich ustawy, który jest już w Sejmie. O płace obawiają się też m.in. referendarze.

15.07.2022

Ustawa o sygnalistach ma wdrożyć unijną dyrektywę, ale może być z nią sprzeczna

Prawo pracy Spółki RODO Compliance Prawo europejskie

Trzecia wersja projektu ustawy wdrażającej dyrektywę unijną o sygnalistach nie dość, że nie uwzględnia postulatów pracodawców dotyczących grup kapitałowych, ich funkcjonowania i zależności organizacyjnych, to jeszcze utrudni, a nawet wręcz uniemożliwi prowadzenie w spółkach zewnętrznych postępowań wyjaśniających dotyczących naruszeń prawa. Zdaniem prawników, projekt w tym zakresie jest sprzeczny z unijną dyrektywą.

15.07.2022

Kasacja RPO w sprawie policjanta uznanego za „kłamcę lustracyjnego”

Policja Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Oficer policji stracił na 3 lata prawo do pełnienia funkcji publicznych, bo według sądów zataił, że służył w organach bezpieczeństwa PRL, czyli Akademii Spraw Wewnętrznych, której wydziałem była Wyższa Szkoła Oficerska w Szczytnie. Tymczasem w struktury ASW została ona włączona dopiero w ostatnim okresie funkcjonowania tej uczelni, a do tego kształciła wyłącznie funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

14.07.2022

GIP: Podlasie - zaniżone wypłaty w szpitalu

Prawo pracy Zawody medyczne

O ponad 720 tysięcy złotych kierownictwo jednego ze szpitali w województwie podlaskim zaniżyło wypłaty dla personelu. Chodziło o zaniżanie personelowi dodatku za pracę w ramach dyżuru medycznego pełnionego w niedziele i święta. Po interwencji inspektorów pracy 230 pracowników otrzymało wyrównania – poinformował w czwartek Główny Inspektorat Pracy.

14.07.2022

Związkowcy mogą skorzystać z ulgi na zapłacone składki

PIT Prawo pracy Polski Ład

Działacze związków zawodowych mogą odliczać od podstawy opodatkowania w PIT zapłacone składki członkowskie. Jak przypomina Ministerstwo Finansów w komunikacie, limit odliczenia wzrósł ostatnio z 300 do 500 zł. Aby skorzystać z tej ulgi, trzeba ją udokumentować dowodem wpłaty albo w druku PIT-11

14.07.2022

Kolejne zmiany w zakresie legalizacji pracy cudzoziemców od piątku

Rynek Prawo pracy Ukraina

W piątek, 15 lipca, wchodzą w życie kolejne zmiany w zakresie legalizacji pracy cudzoziemców, najwięcej w tzw. powiadomieniach o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy - przypominają eksperci ds. zatrudnienia. Do dziś, czyli czwartku, 14 lipca, pracodawcy mają natomiast czas na złożenie zaległych powiadomień.

14.07.2022

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować nie tylko pracodawców

Prawo cywilne Prawo pracy Finanse PPK

Obowiązki dotyczące wdrożenia i obsługi pracowniczego planu kapitałowego ciążą na podmiocie zatrudniającym w rozumieniu ustawy o PPK. Jest nim nie tylko pracodawca, ale też np. zleceniodawca zatrudniający zleceniobiorcę, który podlega z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. PIP może skontrolować każdy podmiot zatrudniający.

14.07.2022

GIP: Kraków - grzywna za śmierć po alkoholu

Prawo pracy BHP

Inspektorzy pracy ustalili przyczyny śmiertelnego wypadku w jednej z krakowskich galerii handlowych, gdzie zginął pracownik montujący instalację wentylacyjno-klimatyzacyjną. Współwłaściciel spółki cywilnej wykonującej montaż musi zapłacić 15 tysięcy zł grzywny, wobec drugiego trwa postępowanie sądowe – poinformował w środę Główny Inspektorat Pracy.

13.07.2022

MEiN pracuje nad planem działań w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego

Prawo pracy

Minister edukacji i nauki pracuje nad planem działań w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego na lata 2022-2025. O jego przygotowanie i przedłożenie Komisji Europejskiej zwrócił się do MEiN 16 marca komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i wyrównywania szans. Chodzi o wskazanie działań, jakie podejmie Polska, by zrealizować zalecenie w sprawie kształcenia i szkolenia zawodowego.

13.07.2022

Związki zabiegają o jeszcze lepszą ochronę chronionych pracowników

Prawo pracy

Posłowie Lewicy i związki zawodowe chcą wzmocnienia ochrony wszystkich grup pracowników, których stosunek pracy jest szczególnie chroniony: działaczy związkowych, społecznych inspektorów pracy i pracowników w wieku przedemerytalnym. Dlatego chcą zmienić tak przepisy, by zwalniani mogli wnioskować o zabezpieczenie i przywrócenie do wykonywania pracy na czas postępowania.

13.07.2022