Tragedia wydarzyła się w ubiegłym roku. Wczesnym rankiem dwaj robotnicy wieszali na ścianie na wysokości 4 metrów od podłogi ważący ponad 75 kilogramów klimakonwektor. Ponieważ wystające z muru sztywne kable w grubej, czarnej otulinie przeszkadzały w montażu, jeden z pracowników zbyt mocno wychylił się z podnośnika, po czym runął z całym urządzeniem na betonową posadzkę. Mimo natychmiastowej akcji ratowniczej mężczyzna zmarł w szpitalu. Sekcja zwłok wykazała, że montażysta przystąpił do pracy w stanie po spożyciu alkoholu.
Czytaj również:
Pracodawcy łatwiej skontrolują trzeźwość pracowników, nawet wbrew związkom zawodowym>>
Badanie trzeźwości pracowników poprawi bezpieczeństwo w pracy>>
Firmy mają problem z pracownikami pod wpływem, i to nie tylko alkoholu>>
Ustalenia inspektorów pracy
Jak poinformował w środę w komunikacie prasowym Główny Inspektorat Pracy, po wielotygodniowym dochodzeniu inspektorzy pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie ustalili kolejne przyczyny tego śmiertelnego wypadku przy pracy.
- Brak zabezpieczenia poszkodowanego przed upadkiem z wysokości podczas wychylania się poza obrys barierek podnośnika ruchomego – żaden z pracowników nie miał ani szelek, ani linek bezpieczeństwa.
- Brak instrukcji bezpiecznego wykonywania robót budowlanych (montażu instalacji wentylacji i klimatyzacji), opracowanej dla realizowanych robót na terenie tej konkretnej galerii handlowej w Krakowie, dostosowanej do lokalnych warunków realizowanej inwestycji, w szczególności uwzględniającej stosowanie do prac na wysokości podestu ruchomego oraz określającej sposób zabezpieczenia pracowników przed upadkiem z wysokości.
- Brak oceny ryzyka zawodowego występującego przy wykonywanych pracach montażowych instalacji wentylacji i klimatyzacji, opracowanej dla realizowanych robót, dostosowanej do lokalnych warunków realizowanej inwestycji, w szczególności identyfikującej zagrożenia związane z wykonywaniem ręcznych prac transportowych materiałów budowlanych (klimakonwektora) – niezidentyfikowanie przez pracodawcę zagrożeń występujących podczas wykonywanych prac i tym samym niedoszacowanie ryzyka zawodowego występującego przy ręcznych pracach transportowych wykonywanych na wysokości.
- Niewłaściwe przygotowanie pracownika do wykonywania prac montażowych, czyli brak szkolenia stanowiskowego na odcinku realizowanych robót oraz niezapoznanie z instrukcją bezpiecznego wykonywania robót budowlanych, opracowanej na potrzeby prac montażowych na terenie galerii, uwzględniającej zagrożenia adekwatne do warunków lokalnych inwestycji.
- Brak bezpośredniego nadzoru nad wykonywaniem przez pracowników prac szczególnie niebezpiecznych na terenie galerii handlowej.
Inspektor pracy skierował do sądu dwa wnioski o ukaranie wspólników spółki cywilnej (odpowiadających solidarnie za zobowiązania spółki), w których zawarł po 5 zarzutów związanych z nieprzestrzeganiem przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W wyniku postępowania sądowego jeden ze wspólników został ukarany grzywną w wysokości 15 tys. zł, natomiast wobec drugiego wspólnika postępowanie jeszcze się toczy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.