Kto ma wypłacać rekompensatę za utracone zarobki po ćwiczeniach wojskowych w 2022 r.?

Samorząd terytorialny Prawo pracy Wojsko

Rezerwiści, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe w 2022 r., skarżą się, że gdy w urzędach administracji składają odpowiednie wnioski, dostają informację że świadczenia wypłaca dowódca danej jednostki wojskowej. Niejasne bowiem są przepisy, czy rekompensaty za ćwiczenia w 2022 r. mają wypłacać wójt lub burmistrz (prezydent miasta), czy też dowódca danej jednostki wojskowej.

27.07.2022

Rośnie dieta delegacyjna, ale pracodawca musi zmienić regulamin wynagradzania

Prawo pracy

Od czwartku, 28 lipca, zmienia się stawka diety za dobę podroży służbowej na terenie kraju. Pracodawcy, którzy w regulaminie wynagradzania mają wpisaną dietę w wysokości 30 zł, czyli taką, jaka wynika z rozporządzenia w sprawie podróży służbowych, będą musieli zmienić regulamin. Czasu jest mniej niż wymagane dwa tygodnie na poinformowanie pracowników.

27.07.2022

Badanie: Wzrost popytu na wysokospecjalistyczne usługi IT

Rynek Prawo pracy Nowe technologie

Dane z raportu ABSL „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2022” potwierdzają wysoki popyt na specjalistów IT w Polsce. Wraz ze wzrostem złożoności świadczonych usług rośnie zapotrzebowanie na zdywersyfikowane kompetencje w obszarze IT połączone z kompetencjami miękkimi.

27.07.2022

Polska nadal nie uczestniczy w pracach nad konwencją ONZ o prawach seniorów

Pomoc społeczna Prawo pracy

Rzecznik Praw Obywatelskich chce wiedzieć, czy rząd planuje włączyć się w prace ONZ dla wzmocnienia ochrony praw osób starszych w ramach agendy praw człowieka. Pismo w tej sprawie wysłał do Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Chodzi o prace grupy roboczej ONZ, która przygotowuje Konwencję o prawach osób starszych. Resort twierdzi, że monitoruje prace Grupy Roboczej.

27.07.2022

Pracownicy lepiej chronieni przed zwolnieniem i z dodatkowym odszkodowaniem

Prawo pracy Prawo europejskie

Polscy pracownicy mają być lepiej chronieni przed zwolnieniem z pracy, dzięki wdrożeniu do naszego prawa unijnych dyrektyw. Jednak zdaniem prawników, ten przepis budzi poważne zastrzeżenia. Kontrowersyjne jest też przyznanie pracownikowi prawa do dodatkowego odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

27.07.2022

39 proc. firm dba o swoich pracowników. Jednak najczęściej nie tak, jak powinny

Środowisko Prawo pracy Nowe technologie

Dopiero po pandemii troska o dobrostan i bezpieczeństwo pracowników została uznana za najwyższy priorytet, choć już przed dwoma laty biznes miał dużą świadomość jego znaczenia dla optymalnego funkcjonowania i rozwoju organizacji. Wówczas działania na rzecz poprawy samopoczucia zespołu podejmowało aktywnie 35 proc. przedsiębiorstw. Dziś – dla 39 proc. to priorytet. Pracodawcy niejednokrotnie źle adresują oczekiwania personelu, koncentrując się na aspektach, które nie odgrywają w oczach pracowników najważniejszej roli – pisze Marcin Drzewiecki.

26.07.2022

Raport Lewiatana: Jak podnieść kompetencje pracowników?

Rynek Prawo pracy

Polscy pracodawcy wolą zatrudnić nowego pracownika, niż dokształcić obecnego. Większość firm nie prowadzi monitoringu potrzeb kompetencyjnych, a pracownicy nie spieszą się, by podnosić kwalifikacje. Ten stan rzeczy może zmienić dobrze zaprojektowany publiczny system szkoleń służących uzupełnianiu kompetencji dorosłych - przekonują autorzy raportu „Skills Utilisation i podnoszenie kompetencji zawodowych w czasie pracy”, przygotowanego przez Konfederację Lewiatan.

26.07.2022

Pracodawcy RP sondują 4-dniowy tydzień pracy

Prawo pracy

Sondują, przyglądają się pomysłowi, analizują i kalkulują. Tak w dużym skrócie można opisać reakcję przedsiębiorców, pracodawców na pojawiające się w debacie publicznej pomysły wprowadzenia programu pilotażowego skracającego tydzień pracy do czterech dni. Według sondy Pracodawcy RP, gotowych wprowadzić krótszy tydzień pracy już dziś jest 14,9 proc. przedsiębiorców.

26.07.2022

Firmy i instytucje na celowniku cyberprzestępców. Czy w ich obronie pomogą pracownicy?

Prawo pracy Nowe technologie

Prawie 70 proc. polskich firm w branży przemysłowej doświadczyło w 2021 roku cyberataku. Nic nie wskazuje na to, by w tym roku - niezależnie od branży, liczba podobnych zdarzeń miała być mniejsza. Dlatego organizacje coraz częściej szkolą swoich pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu mogą oni odeprzeć ataki z wykorzystaniem tzw. inżynierii społecznej, która jest jedną z ulubionych form wyłudzania danych i pieniędzy.

26.07.2022

Organizator szkolenia powinien ocenić kwalifikacje wykładowcy BHP

Prawo pracy BHP HR

Przepisy nie wymagają, by osoba prowadząca szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy legitymowała się określonym wykształceniem. Wykładowcy i instruktorzy powinni jednak posiadać zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia. Ocena, czy kryteria te zostały spełnione, należy do organizatora.

26.07.2022

Dwie umowy z pracownikiem nie uchronią pracodawcy od wypłaty nadgodzin

Prawo pracy Prawo europejskie

Kodeks pracy dopuszcza zawieranie dwóch i więcej umów z tym samym pracownikiem, z czego niektórzy pracodawcy skrzętnie korzystają. Rozliczają przy tym czas pracy z każdej z tych umów odrębnie. Prawnicy ostrzegają, że takie rozliczanie czasu pracy jest problematyczne i ryzykowne dla pracodawców. Bo pracownicy mogą zacząć występować do sądów z pozwami o wypłatę nadgodzin. Wszystko przez wyrok TSUE z 2021 roku.

26.07.2022

Dr Gajda: Przemoc w pracy – czas na zmiany

Prawo pracy BHP Prawo europejskie

Polski ustawodawca powinien rozważyć zmianę przepisów przeciwdziałających różnym przejawom przemocy w pracy, w tym mobbingowi, molestowaniu i molestowaniu seksualnemu. Ważne jest przede wszystkim doprecyzowanie zasad prewencyjnych - mówi dr Mateusz Gajda, adiunkt Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Walki z Molestowaniem i Mobbingiem.

26.07.2022

WUP w Lublinie musi wypłacić świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy zarządcy sukcesyjnemu

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zarządca sukcesyjny może wykonywać prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy bez zakłócenia funkcjonowania prowadzonej działalności, m.in. bez zerwania więzów prawnych wynikających z umów zawartych przez tego przedsiębiorcę – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie podzielił stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

25.07.2022

Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami

Prawo pracy Niepelnosprawność

Sprawne i efektywne, a przy tym zapewniające wysoką jakość, wsparcie osób z niepełnosprawnościami w aktywizacji zawodowej, to jeden z priorytetów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – deklaruje resort. W tym celu do Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój wprowadzona została nowa linia wsparcia skierowana wyłącznie do osób z niepełnosprawnościami oraz biernych zawodowo z powodu choroby.

25.07.2022

Choroba na urlopie? Podaj aktualny adres pobytu na zwolnieniu lekarskim

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Gdy zamierzamy skorzystać z chorobowego, warto zadbać o to, by lekarz wystawił zwolnienie na adres, pod którym będziemy przebywać w trakcie rekonwalescencji. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy zmieniamy miejsce naszego pobyty na czas urlopu, a niestety, przytrafi się nam choroba i konieczność zwolnienia lekarskiego – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

25.07.2022

Skala mobbingu w miejscu pracy to w Polsce ciemna liczba

Prawo pracy Prawo europejskie

Nikt w Polsce nie wie, jaka jest skala mobbingu w miejscu pracy. Nie wie tego ani minister ds. pracy, ani nawet Państwowa Inspekcja Pracy, która co prawda go monitoruje, ale tylko na podstawie skarg, które do niej wpływają. Nikt nie interesuje się też liczbą wewnątrzzakładowych postępowań wyjaśniających, prowadzonych przez pracodawców. Polska nie ratyfikowała konwencji MOP o przemocy i molestowaniu, co nie poprawia sytuacji skrzywdzonych.

25.07.2022

Prawa pracownicze zatrudnionych w podmiotach objętych sankcjami będą lepiej chronione

Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Firma wpisana na listę MSWiA objęta sankcjami zgodnie z ustawą z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, będzie mogła wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na zaspokojenie należności pracowniczych.

21.07.2022

Badanie: Wielka Rezygnacja, ESG i płace to kluczowe czynniki wpływające na rynek pracy

Rynek Prawo pracy ESG

Prawie połowa (43 proc.) pracowników zamierza w ciągu roku zmienić pracę, to ponad 6-krotny wzrost w porównaniu do 2021 r. Widzą to pracodawcy – 68 proc. przyznaje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się fluktuacja kadr – wynika z badania EY Work Reimagined 2022. Ludzie wciąż chcą piąć się po szczeblach kariery, by lepiej zarabiać, a pracodawcy są wstrzemięźliwi w kompleksowym zmienianiu systemu wynagradzania.

21.07.2022

Gdy pracodawca upada, pracownik staje się wierzycielem

Prawo pracy Prawo gospodarcze

W przypadku ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, pracownicy stają się jego wierzycielami. Są zaspokajani w pierwszej kolejności z masy upadłości, szczególnie w zakresie zaległych pensji. Nie muszą zgłaszać swoich roszczeń syndykowi. Należności wynikające ze stosunku pracy są umieszczane na liście wierzytelności z urzędu. Jednak pracownik może nie mieć pewności, czy dokumenty były prowadzone prawidłowo i czy sąd w ogóle nimi dysponuje.

21.07.2022

Uczestnik PPK będzie mógł otrzymać zaległą dopłatę roczną

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Ostatnia nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych wprowadziła korzystne dla uczestników PPK zmiany w zakresie dopłat od państwa. Co prawda nieznacznie wydłużono termin na przekazanie uczestnikowi PPK wpłaty powitalnej, ale wprowadzono możliwość przekazywania uczestnikom zaległych dopłat rocznych.

21.07.2022