Pracownik odbywający na polecenie pracodawcy podróż służbową ma prawo do zwrotu kosztów ponoszonych na noclegi. Rozliczenie opiera się na faktycznych kosztach noclegu wynikających z faktury (rachunku) lub oświadczenia pracownika o dokonanym wydatku i przyczynach braku możliwości udokumentowania wydatku. Kwota co do zasady powinna mieścić się w limitach wskazanych w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 167). Limity za jeden nocleg:

  • wynoszą 20 krotność diety przy wyjazdach krajowych (obecnie 760 zł),
  • określone są w załączniku do rozporządzenia dla poszczególnych państw przy delegacjach zagranicznych.

 

W obu przypadkach limity mogą zostać przekroczone w uzasadnionych przypadkach. W przypadku braku takich dokumentów pracownikowi przysługuje rozliczenie w oparciu o  ryczałt noclegowy. 

Ważne! Przyjąć należy w oparciu o par. 5 wskazanego rozporządzenia, że w przypadku, gdy pracownik nie może przedstawić rachunku rozliczenie faktycznych kosztów noclegu opierać się będzie na jego oświadczeniu o dokonanym wydatku i przyczynach braku możliwości udokumentowania go rachunkiem (fakturą). Przedstawienie takiego oświadczenia nie pozwala na rozliczenie noclegu ryczałtem. Oświadczenie może być przez pracodawcę weryfikowane.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto