Pytanie użytkownika LEX Księgowość: Zleceniodawca chciałby zwrócić koszty przyjazdu na podpisanie umowy zlecenia w kwocie 500,00 zł. W jaki sposób powinien zleceniodawca rozliczyć i udokumentować taką wypłatę? Czy od wypłaconej kwoty trzeba odliczyć składki ZUS?
ODPOWIEDŹ
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 i ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są diety i inne należności za czas:
- podróży służbowej pracownika,
- podróży osoby niebędącej pracownikiem
- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.
W przypadku osób nie będących pracownikami zwolnienie stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:
- w celu osiągnięcia przychodów lub
- w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
- przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
- przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, w związku z wykonywaniem tych funkcji.
Ustalanie podstawy wymiaru składek
Z kolei na mocy par. 2 ust. 1 pkt 15 oraz par. 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej r.s.s.z.u.p.s.) podstawy wymiaru składek nie stanowią diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.
Czytaj też: WSA: Koszt podróży sołtysa nie może być rozliczany ryczałtem >
W myśl par. 5 ust. 2 r.s.s.z.u.p.s. przepisy par. 2-4 r.s.s.z.u.p.s. stosuje się odpowiednio przy ustalaniu podstawy wymiaru składek:
- członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych;
- osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia;
- członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tej funkcji.
Brak regulacji powoduje, że u zleceniobiorców za podróż służbową można uznać każdy wyjazd
Dlatego też przysługuje zwrot kosztów podróży wypłacony w ramach limitów określonych przepisami rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167). Przedmiotową wypłatę można udokumentować praktycznie w dowolny sposób, np. na liście płac.
Więcej informacji znajdziesz w LEX Księgowość:
Wniosek o zwrot kosztów podróży - POBIERZ WZÓR >
Czy stażyście przysługuje zwrot kosztów podróży służbowej? >