Podczas zawieszenia zajęć nauczycielom nie przysługuje dodatek za warunki pracy

Kadry w oświacie Prawo pracy BHP Koronawirus

Nauczycielowi w sytuacji zawieszenia zajęć w szkole przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Nie jest to jednak wynagrodzenie ustalane według zasad dotyczących tzw. średniej urlopowej - wyjaśnia ekspert LEX Prawo Oświatowe.

17.03.2020

ZUS dopuszcza odroczenie płatności składek, ale nie bezwarunkowo

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

ZUS przygotował uproszczony wniosek o odroczenie na 3 miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych z uwagi na koronawirusa. Zakład nie daje jednak gwarancji, że każdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. W razie odmowy przedsiębiorca będzie musiał zapłacić należne składki

17.03.2020

Pańskie oko konia tuczy - część dyrektorów sceptyczna wobec pracy zdalnej

Kadry w oświacie Prawo pracy Koronawirus

Epidemia koronawirusa nie powstrzymuje niektórych dyrektorów szkół przed wzywaniem nauczycieli do stawienia się w pracy, mimo że nie zawsze są ku temu logiczne powody. Związkowcy apelują o zmianę przepisów, a MEN w oficjalnym stanowisku tłumaczy, że dyrektor ma prawo do takiego postępowania.

17.03.2020

Dr Sibiga: Nawet koronawirus nie pozwala pracodawcy na wszystko

Prawo pracy Małe i średnie firmy RODO Koronawirus

Przepisy krajowe precyzyjnie wskazują sytuacje związane z badaniami pracownika czy oceną jego stanu zdrowia pod kątem dopuszczenia go do pracy. Obecne działania pracodawców, realizowane w ramach przeciwdziałania epidemii koronawirusa, nie są w nich przewidziane – mówi dr Grzegorz Sibiga z Instytutu Nauk Prawnych PAN.

17.03.2020

Przez lukę w przepisie obywatele państw UE nie mogą wrócić do pracy w Polsce

Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo europejskie Koronawirus

Cudzoziemcy z innych krajów UE, którzy pracują w Polsce, nie mogą po weekendzie wrócić do kraju. Nie wpuszcza ich Straż Graniczna, żądając udokumentowania zatrudnienia. Zdaniem ekspertów, taka interpretacja przepisów to naruszenie unijnej swobody przepływu osób. Obywatele Unii, by przyjechać do Polski i pracować, nie potrzebują ani zezwolenia na pracę, ani na pobyt.

17.03.2020

ZUS: Ponad 6 tys. wniosków w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Dotychczas do ZUS wpłynęło ponad 6,4 tys. wniosków w sprawie zasiłku opiekuńczego - poinformował w poniedziałek, 16 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Osoba, która chce otrzymać zasiłek, powinna poinformować o tym swojego pracodawcę, zleceniodawcę lub właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

16.03.2020

Centra handlowe zamknięte, ale pytań wiele

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Od soboty obowiązuje rozporządzenie ograniczające, z uwagi na epidemię koronawirusa, m.in. handel w centrach handlowych. Czy wszystkie centra zostały nim objęte? Kto musi zamknąć sklep, a kto może nadal prowadzić handel? Czy za czas trwania ograniczeń należy się czynsz najmu? Co z pracownikami sklepu? - na te pytania odpowiada radca prawny Joanna Domoń–Kulas

16.03.2020

ZUS: Od 16 do 27 marca 2020 r. badania u lekarzy orzeczników i komisje lekarskie odwołane

Emerytury i renty Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

W okresie od 16 do 27 marca 2020 r. badania bezpośrednie, zaplanowane do przeprowadzenia przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie, będą odwołane – podaje w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracownicy ZUS będą informować o tym osoby umówione na badania. 16 i 23 marca placówki Zakładu będą pracowały tylko do godz. 15:00.

16.03.2020

Pracodawca nie może zmierzyć temperatury pracownika, ale może go o to poprosić

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorca obawiający się o zdrowie swoich pracowników nie może mierzyć im temperatury, ani szczegółowo wypytywać o ich kondycję. Nie może też pytać, w jakiej sprawie pracownik idzie lekarza. On sam może to powiedzieć, może też na prośbę pracodawcy zmierzyć sobie temperaturę, by sprawdzić, czy nie ma objawów koronawirusa.

16.03.2020

Resort pracy i MEN zaleca pracodawcom zwolnienie pracowników młodocianych ze świadczenia pracy

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus

Resort pracy przygotowuje przepisy, które umożliwią wliczenie okresu zawieszenia zajęć w szkołach do okresu, za jaki pracodawcom, którzy zawarli umowę z uczniami-młodocianymi pracownikami, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia. Ministerstwo zaleca też pracodawcom zwolnienie młodocianych pracowników i uczniów ze świadczenia pracy.

15.03.2020

Pracodawcy delegowanych też liczą na rządowe wsparcie

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Zamknięcie granic Włoch „uwięziło” setki pracowników delegowanych przy jednoczesnym braku możliwości kontynuowania prac – alarmuje Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy. I apeluje o uwzględnienie sytuacji polskich firm świadczących usługi za granicą w pracach nad rozwiązaniami ułatwiającymi przedsiębiorstwom przetrwanie okresu obniżonej koniunktury związanej z koronawirusem.

15.03.2020

Praca uzasadnia przekraczanie granicy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Od 15 marca nasz kraj jest na 10 dni zamknięty dla cudzoziemców. Jednak Polacy pracujący za granicą, podobnie jak i cudzoziemcy pracujący w Polsce, mogą przekraczać granice. Eksperci uspokajają: koronawirus nie musi być powodem do porzucenia pracy i powrotu do kraju pracowników delegowanych.

15.03.2020

Koronawirus a obowiązki pracodawcy związane z PPK

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK Koronawirus

Pojawienie się koronawirusa w Polsce co do zasady pozostaje bez wpływu na obowiązki pracodawców związane z tworzeniem oraz prowadzeniem pracowniczych planów kapitałowych. Niewielkie zmiany mogą powstać z punktu widzenia uczestników PPK – pisze dr Marcin Wojewódka.

14.03.2020

Senat przyjął projekt nowelizacji specustawy do walki z koronawirusem

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus

W piątek, 13 marca, Senat podjął uchwałę w sprawie przekazania do Sejmu własnego projektu ustawy, który zmieni przepisy specustawy do walki z koronawirusem. Przewiduje ona m.in. rozszerzenie grupy osób uprawnionych do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dzieci do 15 roku życia i wydłużenie okresu przysługiwania zasiłku na cały czas zamknięcia szkoły.

13.03.2020

Senat odrzucił ustawę przenoszącą pieniądze z OFE do IKE

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

W piątek, 13 marca, Senat odrzucił nowelizację ustawy umożliwiającą przeniesienie środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. Teraz uchwałą Senatu zajmie się Sejm. Najbliższe planowane jego posiedzenie ma odbyć się 25 i 26 marca.

13.03.2020

Pracodawcy chcą więcej uprawnień do walki z koronawirusem

Emerytury i renty Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców apeluje o wprowadzenie dobrowolności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców na okres 6 miesięcy. BCC postuluje natomiast zmianę specustawy, by pracodawcy mogli nie dopuścić do pracy przez 14 dni pracownika, którego podejrzewają, że jest nosicielem koronawirusa.

13.03.2020

PPK w średnich firmach dopiero od końca października

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK Koronawirus

W związku ze stanem zagrożenia epidemiologicznego Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju jako podmiot wdrażający Pracownicze Plany Kapitałowe, wystąpił do ministra finansów i ministra rozwoju o wydłużenie terminów wdrożenia PPK dla średnich firm w terminach przewidzianych dla małych przedsiębiorców.

13.03.2020

Pracodawcy starają się zabezpieczyć pracowników, którzy muszą pracować

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus

Listonosze dostaną płyny dezynfekcyjne, a w placówkach pocztowych powstaną strefy bezpieczeństwa – zapowiada Poczta Polska. Natomiast handlowa „Solidarność” zaapelowała w piątek o wprowadzenie jednolitych procedur bezpieczeństwa w placówkach handlowych w całej Polsce w związku z zagrożeniem koronawirusem.

13.03.2020

Już ponad 2 tys. wniosków w sprawie zasiłku opiekuńczego

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Już 2146 wniosków złożono w sprawie zasiłku opiekuńczego - podał w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zakład przypomina, że osoba, która chce otrzymać zasiłek, powinna poinformować o tym swojego pracodawcę, zleceniodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

13.03.2020

Bardziej niż ZUS-u i skarbówki nowe firmy obawiają się nierzetelnych kontrahentów

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą najbardziej obawiają się nierzetelnych kontrahentów, braku zamówień, a także utraty płynności finansowej. Później wymieniają kontrole skarbowe, a następnie – brak odpowiednich pracowników. Niewielu badanych martwi się też podnoszeniem składek na ZUS i podatków.

13.03.2020