O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednią ZUS.

- Zgodnie ze specustawą w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. Wzór oświadczenia jest dostępny na naszej stronie internetowej – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

 

Szefowa ZUS przypomina także, że oświadczenie można złożyć drogą internetową. - Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do nas oświadczenie elektronicznie – za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W tej sytuacji wizyta w placówkach Zakładu nie jest potrzebna – wyjaśnia prezes ZUS.

W związku z zaleceniem sanepidu, by unikać dużych skupisk ludzi, również w salach obsługi ZUS nie może przebywać jednocześnie zbyt wiele osób. To dla bezpieczeństwa klientów i pracowników. W placówkach Zakładu pojawiły się też skrzynki, w których można zostawić dokumenty i wnioski, by nie narażać się na bliski kontakt z innymi osobami.

 


Ponadto w dwa najbliższe poniedziałki (16 i 23 marca) obsługa w placówkach ZUS będzie skrócona do godz. 15:00.

ZUS uruchomił specjalną infolinię pod numerem 22 560 16 00 – dla osób, które potrzebują informacji na temat m. in. rent i emerytur, spraw składkowych przedsiębiorców, zasiłków chorobowych i opiekuńczych, w tym dodatkowego zasiłku w związku z koronawirusem. Konsultanci są dostępni w dni robocze (od poniedziałku do piątku w godz. 7:00–18:00).

Pytania do ZUS można wysyłać również mailem na adres cot@zus.pl. Wysłanie zapytania jest także możliwa po zalogowaniu do naszej Platformy Usług Elektronicznych.

Czytaj również: ZUS zaleca kontakt telefoniczny i mailowy ze swoimi placówkami w całym kraju