List z ZUS trafi do skrzynek emerytów i rencistów

Pomoc społeczna Emerytury i renty

W najbliższych dniach i tygodniach emeryci i renciści w swojej skrzynce pocztowej znajdą informację, o jaką kwotę ZUS zwiększył im od marca emeryturę lub rentę. Dowiedzą się również, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał im i wypłacił w kwietniu dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynastkę.

02.05.2023

Wniosek o elastyczną organizację pracy, czyli "miękkie roszczenie" wobec pracodawcy

Prawo pracy Prawo europejskie

Pracownicy wychowujący dzieci młodsze niż 8-letnie, od 26 kwietnia 2023 r. mogą składać wnioski o elastyczną organizację pracy, czyli mają swoiste „miękkie roszczenie” o ustalenie kilku rozwiązań dotyczących czasu pracy lub pracę zdalną. Wnioski takie nie będą co prawda bezwzględnie wiążące dla pracodawcy, ale ich ewentualne odrzucanie musi być każdorazowo poprzedzone analizą możliwości przychylenia się do wniosku.

02.05.2023

Kodeks pracy, wbrew unijnym dyrektywom, dokłada obowiązków małym firmom

Prawo pracy Prawo europejskie

Prawnicy są zgodni: prawo pracy wymaga reformy, a Kodeks pracy, który zatrzymał się przed epoką cyfryzacji - nie tylko unowocześnienia, ale i odbiurokratyzowania. Najnowsze zmiany, które weszły w życie 26 kwietnia, sprawiły, że przepisy stały się mniej elastyczne niż były. Polski ustawodawca nie oszczędził nawet małych firm - nie wprowadził dla nich uproszczeń, choć pozwalało mu na to prawo UE.

01.05.2023

Budżetówka chce podwyżek - 12 proc. od lipca, 25 proc. od 2024 r.

Forum Związków Zawodowych domaga się od rządu wzrostu wskaźnika wynagrodzeń dla wszystkich zatrudnionych pracowników w państwowej sferze budżetowej. Chodzi o 12 proc. począwszy od 1 lipca 2023 r. oraz 25 proc. od 1 stycznia 2Q24 roku. Pismo w tej sprawie skierowano bezpośrednio do premiera, zaznaczając że brak realizacji postulatów oznacza protest.

29.04.2023

Urlop ojcowski - teraz mniej czasu na wykorzystanie

Prawo pracy Prawo europejskie

Od 26 kwietnia pracownik ma o połowę krótszy czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. Na razie dotyczyć to będzie jednak tylko tych ojców, którzy nie będą wychowywali dziecka w dniu wejścia w życie nowelizacji. Pracownicy będący ojcami dzieci urodzonych przed 26 kwietnia, będą mogli korzystać z urlopu na dotychczasowych zasadach czasowych, czyli do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia.

29.04.2023

TOP 5 - ranking najciekawszych nadużyć pracowników na L4

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Majówka to okres wzmożonych urlopów oraz bliższych i dalszych wyjazdów wypoczynkowych Polaków. To jednocześnie czas, w którym rosną wskaźniki fikcyjnych zwolnień chorobowych. Średnio co trzecie zwolnienie lekarskie pobierane w kraju nad Wisłą wykorzystywane jest w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem. Wykrycie tego procederu może skutkować odmową wypłaty wynagrodzenia za ten czas.

29.04.2023

Rok 2023 pod znakiem zmian w Kodeksie pracy

Prawo pracy BHP HR

W 2023 roku weszły w życie dwie nowelizacje Kodeksu pracy. Pierwsza – powszechnie znana pod nazwą pracy zdalnej, bo na stałe wprowadziła to rozwiązanie znane z pandemii, ale też długo oczekiwane przez pracodawców przepisy umożliwiające im kontrolę trzeźwości pracowników. I druga – wdrażająca dwie unijne dyrektywy zawierające wiele propracowniczych rozwiązań, zwłaszcza dla rodziców dzieci do lat 8.

28.04.2023

Zwolnienia i bezpłatne urlopy to droga do niższej emerytury

Emerytury i renty Prawo pracy Finanse

Chcesz mieć wysoką emeryturę – pracuj legalnie i długo. O wysokości wypłat, które będą wpływały co miesiąc na twoje bankowe konto, gdy przejdziesz na emeryturę, decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest jednak to, ile zgromadziłeś na swoim indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Trzeba też uważać ze zwolnieniami lekarskimi.

28.04.2023

Zasiłek pogrzebowy waloryzowany jak emerytury i renty - projekt

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Wprowadzenie od 1 stycznia 2024 r. waloryzacji zasiłku pogrzebowego na takich samych zasadach, na jakich są waloryzowane m.in. renty i emerytury, przewiduje komisyjny projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Komisja do Spraw Petycji, która jest jego autorem, uznała, że po 12 latach „zamrożenia” kwoty zasiłku pogrzebowego konieczne jest wprowadzenie systemowych zmian.

28.04.2023

Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika

Prawo pracy BHP Prawo europejskie

„Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika” - pod takim hasłem 28 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Międzynarodowa Organizacja Pracy chce, by był okazją do zastanowienia się nad przekazem konwencji oraz przeanalizowania, w jakim stopniu zawarte w nich zapisy są realizowane, przestrzegane i promowane – zarówno na poziomie krajowym, jak i przedsiębiorstw.

28.04.2023

Zatrudniając ponownie pracownika zwykle nie trzeba „zapisywać” go do PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Jeśli w trakcie poprzedniego zatrudnienia pracodawca „zapisał” pracownika do PPK, przyjmując go ponownie do pracy, nie będzie musiał zawierać dla niego kolejnej umowy o prowadzenie PPK. Chyba, że w międzyczasie zmienił instytucję finansową. Wówczas dokonywanie wpłat do PPK musi być poprzedzone zawarciem dla niej nowej umowy o prowadzenie PPK.

28.04.2023

PFR podsumowuje autozapis w 2023 r. - PPK ma 3,3 mln uczestników

Prawo pracy Finanse PPK

O 718 tysięcy zwiększyła się liczba uczestników pracowniczych planów kapitałowych po pierwszym ponownym autozapisie. W sumie w programie oszczędza już 3,3 mln osób, co przekłada się na partycypację na poziomie 43,7 proc. Tym samym od lutego o 27,9 proc. wzrosła liczba aktywnych uczestników.

27.04.2023

Pracodawca może ponieść koszty przejazdu pracownika na badania lekarskie

Prawo pracy BHP

Wymóg posiadania przez pracownika aktualnych badań lekarskich obciąża pracodawcę, ponieważ jest on odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy określają, że za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzaniem okresowych i kontrolnych badań, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Ponadto w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości, przysługują mu należności na pokrycie związanych z tym kosztów.

27.04.2023

Po nowelizacji kodeksu więcej obowiązków informacyjnych dla pracodawców

Prawo pracy Prawo europejskie

Obowiązująca od 26 kwietnia nowelizacja Kodeksu pracy to kolejne wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą przekazywać pracownikom więcej informacji o warunkach zatrudnienia. I nie chodzi tylko o to, że liczba takich informacji wzrosła z 5 do 13, ale także o ich szczegółowość oraz brak wytycznych do ich sporządzania, czy wręcz wzorów.

27.04.2023

Polskie Forum HR promuje HR Tech

Prawo pracy HR Nowe technologie

Polski rynek pracy jest obecnie bardzo wymagający. Wśród największych wyzwań branży usług HR wymienić można pozyskiwanie właściwych kandydatów oraz utrzymanie ich w procesie rekrutacji. Jak wynika z badania Gi Group Holding, 36,6 proc. firm planuje optymalizację swoich procesów jako sposób na zminimalizowanie skutków pogorszenia się sytuacji ekonomicznej.

26.04.2023

Poszukują pracy mimo kryzysu - większa mobilność zawodowa Polaków w 2023 roku

Rynek Prawo pracy

Polacy są coraz bardziej mobilni zawodowo - 41 proc. badanych aktywnie poszukuje obecnie pracy lub planuje w najbliższym czasie zmienić obecną. Aż 84 proc. badanych jest otwartych na otrzymanie nowej, ciekawej oferty pracy, gdyby taka pojawiła się w najbliższych miesiącach. Poszukują pracy, by zyskać lepsze wynagrodzenie i stabilne, bezpieczne miejsce zatrudnienia pracę – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl.

25.04.2023

Sąd: Ochrona przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną nie tylko na etacie

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Prawo europejskie

W poniedziałek Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie w precedensowym wyroku wskazał, że TVP nie przedłużając współpracy z dziennikarzem dopuściła się dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Orzeczenie jest spójne z wyrokiem TSUE, który w styczniu 2023 r. wskazał, że ochrona przed dyskryminacją przysługuje niezależnie od podstawy zatrudnienia.

25.04.2023

PIP podpisała porozumienie o współpracy ze związkami zawodowymi

Prawo pracy BHP

W poniedziałek, 24 kwietnia 2023 r., Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy, podpisała z liderami trzech organizacji związkowych - NSZZ Solidarność, OPZZ i FZZ, porozumienia dotyczące zasad współpracy w zakresie ochrony pracy. Współpraca stron obejmować będzie współdziałanie w zakresie działalności kontrolnej, szkoleniowej oraz podejmowanie przedsięwzięć informacyjno -promocyjnych i prewencyjnych.

25.04.2023

Szybko rośnie liczba osób otrzymujących emerytury poniżej ustawowego limitu

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W grudniu 2022 r. ZUS wypłacał 365,3 tys. emerytur nowosystemowych w wysokości niższej niż najniższa ustawowa wysokość emerytury, czyli o ponad 8 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych Zakładu. W ciągu ostatnich 12 lat liczba takich emerytur wzrosła ponad piętnastokrotnie i w ciągu kilkunastu lat może dojść do 700-800 tys. To zwykle osoby, które pracowały krótko i płaciły niskie składki.

25.04.2023

Lewiatan: Różnorodność w firmach coraz istotniejsza dla pracowników

Rynek Prawo pracy

Nierówności w firmach są najczęściej dostrzegane na tle płci i wieku – takie wnioski płyną z 51. Monitora Rynku Pracy, przeprowadzonego przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster. Wyraźnie wiąże się to z tym, które aspekty inkluzywności są dla pracowników najważniejsze: bo i tu wskazywane są w pierwszej kolejności płeć (58 proc.) oraz wiek (56 proc.).

24.04.2023