Postulaty sformułowane zostały z inicjatywy Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Dodatkowo związkowych zadali premierowi pytania: 

  • W jaki sposób reprezentowana przez Państwa partia polityczna odnosi się do wskaźnikowego podwyższania płac w państwowej sferze budżetowej?
  • Czy reprezentowana przez Państwa partia polityczna jest gotowa poprzeć powyżej zarysowane postulaty FZZ w zakresie wskaźnikowej podwyżki płac w państwowej sferze budżetowej w aktualnym i nadchodzącym roku kalendarzowym? Jeśli nie, prosimy o uzasadnienie.

Odpowiedzi oczekują do 12 maja. 

Czytaj: Sędziowie i prokuratorzy wygrywają w sądach - pierwsze wyroki kwestionujące zamrożenie wynagrodzeń>>

Sytuacja pracowników budżetówki dramatyczna

Forum w swoim piśmie nawiązuje do zbliżających się wybórów. - Polki i Polacy, pracownicy i pracodawcy będą dokonywać fundamentalnego wyboru w zakresie realizowanych w przyszłości strategii społeczno - gospodarczych. Nadchodzące wybory i trwająca w tej chwili wyborcza kampania z wielu powodów ma charakter szczególny. Przyszły Rząd RP stawi czoła wyzwaniom związanym z niwelacją skutków związanych z kolejno - pandemią COVID - 19 i trwającą na Ukrainie wojną. Pierwszy raz od wielu lat kwestie gospodarcze będą odgrywać tak szczególną rolę - wskazano.

Dodając, że pracownicy od kilkunastu miesięcy wegetują "w ekosystemie wysokiej, tragicznej w skutkach inflacji". - Z punktu widzenia Forum Związków Zawodowych nie ma żadnych przesłanek dających nadzieję na to, aby poziom inflacji w średniookresowym założeniu powrócił, chociażby, w dalekie okolice celu inflacyjnego. W Polsce istnieją trzy reprezentatywne centrale związkowe, w tym Forum Związków Zawodowych. Jako jedyni jesteśmy organizacją niezwiązaną wprost z żadnym ze środowisk politycznych, partyjnych. Zrzeszamy ponad 300 tysięcy pracownic i pracowników, w większości reprezentujących interesy pracowników państwowej sfery budżetowej i szerzej - większości jednostek sektora finansów publicznych - zaznaczono. 

W piśmie zaznaczono również, ż członkowie FZZ to przede wszystkim ci, dla których Państwo Polskie jest pośrednio lub bezpośrednio pracodawcą. 

- Sytuacja pracowników tzw. budżetówki jest w przeważającym stopniu dramatyczna. Niestety, fakty mówią same za siebie. Łączna suma wzrostu poziomu inflacji w latach 2020 - 2022 wynosi 22,9 proc. W roku bieżącym średnioroczne tempo wzrostu poziomu inflacji niezaprzeczalnie przekroczy granicę 10 proc. co oznacza, że w ujęciu trzyletnim łączny wzrost cen będzie opiewać na poziomie ponad 30 proc. - podsumowano. 

 

Płace nie wzrastą a spadają 

Związkowcy dodają, że łączny wzrost wskaźnika wynagrodzeń dla państwowej sfery budżetowej w ciągu ostatnich trzech lat wynosi 7,8 proc. 

- Został on podwyższony dopiero w roku bieżącym. W latach poprzednich dokonywano co prawda zmian w zakresie wynagrodzeń, ale absolutnie nie miały one charakter powszechnego i systemowego. Tak więc różnica pomiędzy tempem wzrostu cen a płacami obrazuje realną, dramatyczną obniżkę i tak już niskich wynagrodzeń. Warto, aby każdy kto dzisiaj wyraża ambicję i determinację do rządzenia lub współrządzenia naszą Ojczyzną miał świadomość wieloletnich zaniechań, które będą coraz bardziej i dotkliwiej paraliżować zdolność Państwa Polskiego do realizowania usług publicznych i wszelakich zadań administracyjnych - dodano.

Wskazano również, że praca, która wymaga wysokiego wykształcenia, nieskazitelnej postawy moralno - etycznej, umiejętności radzenia sobie z presją czasu i nierzadko ogromnej odpowiedzialności, nie może być wynagradzana w sposób odzierający z godności, ostatecznie pozbawiający jakichkolwiek możliwości samorealizacji.