46 tys. przedsiębiorców już wybrało mały ZUS

Ubezpieczenia społeczne

46 tys. z ok. 170 tys. uprawnionych przedsiębiorców zgłosiło już w ZUS chęć przejścia na niższe składki. Od 1 stycznia 2019 roku drobni przedsiębiorcy mogą płacić składki uzależnione od przychodu osiągniętego w poprzednim roku. Ostateczny termin na zgłoszenie zmiany upływa 8 stycznia.

04.01.2019

Mały ZUS - 8 stycznia mija termin na zgłoszenie do niższych ubezpieczeń

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy mogą i chcą płacić w 2019 roku niższe składki ZUS, uzależnione od przychodu (tzw. mały ZUS), mają niewiele czasu na załatwienie formalności. Najpóźniej 8 stycznia muszą zgłosić się do ZUS z nowym kodem tytułu ubezpieczenia. Bez tego nie będą mogli opłacać niższych składek. Kolejna szansa na ich obniżenie dopiero za rok.

03.01.2019

Czy urlop na żądanie przechodzi na kolejny rok?

Kodeks pracy przyznaje pracownikowi prawo do 4 dni tzw. urlopu na żądanie. Czy dni niewykorzystane w tym roku będzie można wykorzystać w kolejnym? Czy niewykorzystany urlop przepadnie?

28.12.2018

500 plus: W 2019 r. kryterium dochodowe zostanie podniesione

Minister Rodziny i Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że konieczne będzie podniesienie kryterium dochodowego w programie "Rodzina 500 plus" w 2019 r. Zapowiadane zmiany mają związek ze wzrostem płacy minimalnej.

28.12.2018

W 2019 roku odpis na ZFŚS będzie wyższy

Prawo pracy

W 2019 roku obowiązywać będą dwie wysokości odpisów na ZFŚS. Jedna (w dotychczasowej wysokości) stosowana za okres do 31 lipca 2019 r. i druga (zwiększona) za okres od 1 sierpnia 2019 r.

24.12.2018

Współczynnik do wyliczenia składek „małego ZUS” w 2019 r.

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy nie osiągają wysokich przychodów, od 1 stycznia 2019 r. będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wysokość będzie uzależniona od wysokości przychodów. ZUS opublikował wartość współczynnika potrzebnego do ustalenia najniższej podstawy wymiaru tych składek.

24.12.2018

ZUS rezygnuje z kolejnej dotacji. Budżet zaoszczędzi

Ubezpieczenia społeczne

Dobra sytuacja gospodarcza Polski i wysokie wpływy ze składek sprawiły, że ZUS zrezygnował z kolejnej transzy dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Łącznie w tym roku pobrał z budżetu o prawie 11 mld zł mniej niż zaplanowano.

20.12.2018

W Wigilię cała administracja rządowa ma wolne, niektóre samorządy też, firmy pracują

Administracja publiczna Prawo pracy

Wigilia jest w Polsce zwykłym dniem roboczym, ale w tym roku wszystkie urzędy administracji rządowej będą zamknięte. Niektóre samorządy też nie będą pracować, inne przyjmą interesantów w skróconych godzinach, ale są też takie, w których sprawy będzie można załatwić, jak w każdy inny dzień. Krócej będą pracować sklepy.

19.12.2018

Gdy zamykają przedszkole czy szkołę, rodzic może wziąć opiekę

Szkoła i uczeń Prawo pracy

Trwający protest nauczycieli i wychowawców przedszkolnych to poważny problem dla pracujących rodziców. Szczególnie pod koniec roku, kiedy większość wykorzystała już urlopy wypoczynkowe. Prawo pracy przychodzi w takiej sytuacji z pomocą. Gdy żłobek, przedszkole czy szkoła niespodziewanie się zamyka, rodzic może skorzystać z płatnego zasiłku opiekuńczego.

17.12.2018

Składki KRUS w I kwartale 2019 r. bez zmian

Ubezpieczenia społeczne

Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2019 r. nie zmieni się i wyniesie 42,00 zł.

14.12.2018

Czy pracodawcy są już gotowi na PPK?

HR

Klub Compensation & Benefits przy Uczelni Łazarskiego pyta pracodawców o plany związane z wdrożeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zaprasza HR-owców do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i obawami w specjalnej ankiecie, a 16 stycznia organizuje warsztat, na którym będzie można uzyskać praktyczną wiedzę w tym zakresie.

13.12.2018

Solidarność stawia żądania i zapowiada protesty

Prawo pracy

Solidarność traci cierpliwość i straszy protestami. Związkowcy domagają się między innymi podwyżek w budżetówce, pełnego odmrożenia kwot odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych czy waloryzacji progów podatkowych.

13.12.2018

RPO broni praw polskich pracowników w Holandii

Prawo pracy

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Głównego Inspektora Pracy o wyniki kontroli dotyczących polskich pracowników w Holandii. Powtarzają się bowiem sygnały o przypadkach łamania praw zatrudnionych tam Polaków.

12.12.2018

W Polsce legalnie pracuje już prawie 600 tysięcy cudzoziemców

Ubezpieczenia społeczne

Wciąż zdecydowanie przeważają Ukraińcy - stanowią 75 proc. legalnie zatrudnionych obcokrajowców. Następne w kolejności narodowości to Białorusini i Wietnamczycy. Łącznie w całej Polsce składki ZUS płaci już 587 tysięcy cudzoziemców z ponad 170 państw.

12.12.2018

Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu. Dodatek stażowy nie będzie wliczany

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Prawo pracy

Pracownicy z wieloletnim stażem będą mogli liczyć na podwyżki. Rok 2019 ma być bowiem ostatnim, w którym dodatek stażowy będzie wliczany do minimalnego wynagrodzenia. Projekt zmian w tej sprawie trafił właśnie do konsultacji.

11.12.2018

Nowi członkowie Rady Dialogu Społecznego

Do Rady Dialogu Społecznego dołączyło siedem nowych osób. Uroczystość ich powołania odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. Roczne przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego objęła szefowa Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, która zastąpiła na tym stanowisku minister Elżbietę Rafalską.

10.12.2018