Pracodawcy nie chcą zniesienia limitu składek na ZUS

Ubezpieczenia społeczne

55 organizacji pracodawców zaapelowało do premiera Mateusza Morawieckiego o utrzymanie limitu składek na ZUS. Zniesienie trzydziestokrotności znalazło się projekcie w budżet na 2020 rok. Zdaniem pracodawców wprowadzenie tego rozwiązania stworzy kolejną dużą barierą, która ograniczy możliwość rozwoju polskiej gospodarki.

12.09.2019

Minimalna płaca wysoka, ale ustalona w złym stylu

Prawo pracy HR

Rząd zaproponował na przyszły rok minimalną płacę na wyższym poziomie niż sam wcześniej planował, a nawet wyższym od oczekiwań związków zawodowych. Nie wszystkich to jednak cieszy, bo nawet część związków narzeka na arbitralne, w stylu "decyzji pierwszego sekretarza" załatwienie sprawy. A zarówno związkowcy jak pracodawcy przypominają postulat, by płacę minimalną wiązać ze średnią krajową.

12.09.2019

Morawiecki: Będzie ulga na ZUS dla małych firm

Ubezpieczenia społeczne

Rząd przeznaczy około 1 mld złotych na zmniejszenie obciążeń w składkach na ubezpieczenia społeczne dla mikro i małych firm. Chodzi o obliczanie składek od "pewnego poziomu dochodu" - wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki. Miałoby to oznaczać, że tych przedsiębiorców nie będzie dotyczyła stawka ryczałtowa.

11.09.2019

Brytyjczycy obawiają się brexitu - rejestrują swój pobyt w Polsce

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Od początku 2019 roku o ponad 30 proc. wzrosła liczba obywateli Wielkiej Brytanii, którzy zarejestrowali pobyt lub prawo do stałego pobytu w Polsce. Rejestracja może być ułatwieniem dla Brytyjczyków i członków ich rodzin, którzy będą chcieli pozostać w Polsce po brexicie. Wciąż jednak nie wiadomo na jakich zasadach Wielka Brytania wyjdzie z UE

11.09.2019

Minimalne wynagrodzenie w 2020 r. - 2600 złotych

Prawo pracy

Od 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2600 złotych, a minimalna stawka godzinowa 17 złotych. Taką decyzję podjął rząd - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że jeśli PiS wygra wybory to minimalna pensja w 2021 r. będzie wynosiła 3 tysiące złotych.

10.09.2019

Emilewicz: Zmiany w opłacaniu składek na ZUS tylko dla najmniejszych firm

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Proporcjonalność składek na ZUS od dochodu ma dotyczyć tylko najmniejszych firm - poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Takie zmiany zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Odebrane zostały jako niekorzystne dla przedsiębiorców - stąd wyjaśnienia minister.

10.09.2019

Po zniesieniu 30-krotności składek może przybyć samozatrudnionych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Rząd szacuje, że zniesienie limitu składek na ZUS przyniesie w 2020 r. ponad 5 mld złotych oszczędności. Te wyliczenia mogą się jednak okazać mocno nietrafione, bo pracodawcy łatwo unikną płacenia wyższych składek, "wypychając" pracowników na samozatrudnienie. Eksperci wskazują, że zniesienie limitu oznacza, że najbiedniejsi podatnicy sfinansują emerytury najbogatszych.

10.09.2019

Pracownikom łatwiej będzie dochodzić roszczeń z tytułu dyskryminacji

Prawo pracy HR

Każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie pracowników będzie uznawane za dyskryminację - przewiduje nowelizacja kodeksu pracy, która weszła w życie w sobotę 7 września. Po wprowadzeniu tych przepisów należy spodziewać się zwiększenia liczby pozwów o dyskryminację i mobbing - przewidują eksperci.

07.09.2019

Trzynasta emerytura kosztem większego deficytu FUS?

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W projekcie budżetu na 2020 rok nie zagwarantowano pieniędzy na trzynaste emerytury. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia jednak, że zostaną one wypłacone. Eksperci wskazują, że pomimo zapowiadanych oszczędności wypłata dodatkowego świadczenia może odbyć się kosztem zwiększenia deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

06.09.2019

Fedorczuk: W tym roku bezrobocie może być jeszcze niższe

Prawo pracy HR

Pracodawcy są częściej skłonni finansować dopasowanie kwalifikacji potencjalnego pracownika do potrzeb danego stanowiska pracy. Niskie bezrobocie dla wielu przedsiębiorstw wiąże się nie tylko ze wzrostem kosztów rekrutacji, ale przede wszystkim trudnościami w utrzymaniu dotychczasowej wielkości produkcji czy brakiem możliwości dalszego rozwoju - uważa Monika Fedorczuk

06.09.2019

MRPiPS: Stopa bezrobocia w sierpniu 5,2 proc.

Prawo pracy

Szacowana stopa bezrobocia w sierpniu nie zmieniła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Liczba bezrobotnych w sierpniu spadła w dziewięciu województwach. Największy spadek odnotowano w woj. śląskim - o 1,6 proc. - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

05.09.2019

Płaca minimalna w 2020 roku - możliwe, że będzie wyższa niż zapowiadano

Prawo pracy HR

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd rozważa możliwość podniesienia płacy minimalnej powyżej 2450 złotych brutto na rok 2020. Ostateczną decyzję w tej sprawie poznamy prawdopodobnie we wtorek. Podniesienie najniższej krajowej ponad to, co zaproponował rząd, pozwoliłoby na zachowanie relacji minimalnego wynagrodzenia do przeciętnej pensji.

05.09.2019

Pracownik chce wiedzieć jak pracuje

Prawo pracy HR

Dwóch na trzech polskich pracowników dostaje w pracy informacje zwrotne od swojego szefa. Dla ponad połowy badanych jest to podstawa, aby zrozumieć stawiane przed nimi cele i sposoby ich realizacji – wynika z globalnego badania Workmonitor, realizowanego przez firmę Randstad.

05.09.2019

Płaca minimalna - wyższa dla Mazowsza niż dla Podkarpacia?

Prawo pracy HR

Pracodawcy proponują odejście od ustalania minimalnego wynagrodzenia dla całej Polski i wiązanie jego wysokości z sytuacją na lokalnym rynku pracy. Wprowadzenie takiego mechanizmu miałoby uzasadnienie ekonomiczne, ale niosłoby ze sobą również zagrożenia, bo mogłoby skutkować utrwalaniem niekorzystnych podziałów na rynku.

05.09.2019

Sjesta, gdy na dworze ponad 30 stopni?

Prawo pracy BHP

NSZZ "Solidarność" chce chronić pracowników przed wysokimi temperaturami i postuluje, aby po przekroczeniu 30 stopni Celsjusza pracodawca miał obowiązek zmniejszenia uciążliwości pracy. Główny Inspektor Pracy jest za przemyśleniem tego postulatu i wspomina, że w związku z upałami inspekcja otrzymała w tym roku aż 700 skarg pracowników.

04.09.2019

Renta szkoleniowa wciąż mało popularna

Ubezpieczenia społeczne

Niewiele osób wie, że pobierając świadczenie z ZUS można jednocześnie kończyć kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwią kontynuowanie kariery zawodowej. Takie możliwości daje renta szkoleniowa - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

04.09.2019

Skuteczny Dział HR w firmie produkcyjnej

HR

Wizjonerzy obiecują fabrykę bez człowieka. Ale na razie widzimy przeciwny trend: im więcej w przemyśle robotów i maszyn, tym bardziej brakuje ludzi. Nadzieją jest employer branding połączony z – uwaga! – empatycznym przywództwem.

03.09.2019