Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 25 czerwca

Pomoc społeczna

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała w środę, że Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu do 25 czerwca prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, gdy nie będzie możliwości zapewnienia przez placówkę opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Rozporządzenia są już opublikowane z Dzienniku Ustaw.

03.06.2021

Długi weekend - bywa, że nagła praca przerywa wypoczynek

Prawo pracy

W długi weekend z Bożym Ciałem nie wszyscy będą odpoczywać. Dla jednych będą to normalne dni pracy, dla innych może pojawić się konieczność nagłego stawienia się w biurze czy fabryce, np. na wezwanie szefa. Wówczas jednak firma musi zrekompensować świąteczny czas wypełniony obowiązkami.

03.06.2021

ZUS: Specjalne centra rozpatrzą wnioski o ulgi

Ubezpieczenia społeczne Zwolnienie z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że tworzy Centra Obsługi Wniosków o Ulgę, w których będą obsługiwane wnioski o udzielenie ulgi na należności z tytułu składek, nienależnie pobrane świadczenia oraz ulgi w postępowaniach egzekucyjnych. Mają działać w oddziałach ZUS w Bydgoszczy, Gorzowie Wlkp., Legnicy, Wałbrzychu, we Wrocławiu, Rybniku, Rzeszowie, Zabrzu oraz w I i II Oddziale w Łodzi.

02.06.2021

Praca zdalna - trwa spór o katalog kosztów do zwrotu

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce, aby katalog innych kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, które pracodawca będzie musiał pokryć, był otwarty. Pracodawcy chcą katalogu zamkniętego, by wiedzieć, jakich kosztów mogą się spodziewać. Zdaniem ekspertów, ich obawy są słuszne. Poza tym nie wiadomo, jak do ewentualnych sporów podejdą sądy.

01.06.2021

ZUS da 75 mln zł na poprawę BHP w firmach

BHP

Płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy i zmniejszą negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników w miejscu pracy – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na ten cel ZUS przeznaczy w sumie 75 mln zł.

31.05.2021

Polski Ład miał obarczyć pracodawców Profilaktyką 40 plus, wykluczając wiele osób

Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Przedsiębiorcy, samozatrudnieni, osoby pracujące na umowach śmieciowych, a nawet bezrobotni i będący poza rynkiem pracy - ostatecznie nie zostaną pozbawieni dostępu do przygotowywanej przez rząd akcji badań w ramach programu Profilaktyka 40+. Zdaniem ekspertów, gdyby tak się stało, byłoby to naruszenie konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia.

31.05.2021

L-4 to nie zawsze choroba - sześć sygnałów, które powinny zaniepokoić każdego szefa

Prawo pracy

Wskaźnik absencji chorobowej podlega okresowym wahaniom i posiada naturalną tendencję wzrostową w pierwszym oraz czwartym kwartale roku. Jest to związane z sezonem na przeziębienia oraz grypę. Jednak problem L4 dotyka polskie firmy także w innych okresach roku i czasem ma patologiczny charakter. Np. coraz częściej występujący dwucyfrowy poziom absencji chorobowej w sektorze MŚP.

29.05.2021

Pracodawca sprawdzi trzeźwość i obecność środków działających podobnie do alkoholu

Prawo pracy BHP

Pracodawca będzie mógł kontrolować nie tylko trzeźwość pracowników, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia pracodawcy – zakłada projekt zmian w Kodeksie pracy, który trafił do uzgodnień międzyresortowych. Dopuszczone będzie badanie alkomatem, badanie krwi i moczu.

28.05.2021

Naukowcy o pracy kobiet – ZUS zaprasza na konferencję online

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Czy prawo pracy to twór na miarę męskich potrzeb? Dlaczego kobiety zarabiają mniej? Czym jest tzw. „niewidzialna” praca kobiet i czy w ubezpieczeniach społecznych występuje równość płci? To tylko niektóre zagadnienia, jakie pojawią się podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Kobiety na rynku pracy i w ubezpieczeniach społecznych".

28.05.2021

Technologia DSRC wskaże podejrzane ciężarówki. Inspekcje drogowe będą skuteczniejsze?

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Służby kontrolne w krajach Unii Europejskiej rozpoczęły testowanie urządzeń, które wykorzystują DSRC (Dedicated Short-Range Communication), czyli technologię pozwalającą na zdalne sczytywanie najważniejszych parametrów ze smart tachografów w pojazdach ciężarowych. To pozwoli na szybsze, efektywniejsze wybieranie do kontroli ciężarówek, w których doszło do manipulacji.

28.05.2021

Pracodawca będzie mógł zaprzestać finansowania PPE, ale w porozumieniu z reprezentacją pracowników

Domowe finanse Prawo pracy

Na jednym wniosku do CEiDG przedsiębiorcy będą mogli poinformować o zawieszeniu czy wyrejestrowaniu działalności gospodarczej, jak i zgłosić ZUS zmiany w zakresie ubezpieczeń społecznych dotyczące ich jako płatnika składek. To jedna ze zmian przewidzianych w tzw. tarczy prawnej. Projekt umożliwia też pracodawcom w trudnej sytuacji nieodprowadzanie składek na PPE za pracowników.

28.05.2021

Niepokojący trend zwolnień psychiatrycznych wykorzystują też zdrowi pracownicy

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Z raportu ZUS wynika, że w 2020 roku liczba zaświadczeń chorobowych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wzrosła o 25 proc. rok do roku, a Polacy nie chodzili z tego powodu do pracy łącznie przez 27,7 mln dni. Zdaniem ekspertów stanowi to dziś większy kłopot zdrowotny i jest częściej spotykane, niż np. zwyrodnienia kręgosłupa, zapalenia zatok czy bóle gardła.

27.05.2021

ZUS przejmie od urzędów pracy rejestrację bezrobotnych dla potrzeb ubezpieczenia zdrowotnego

Ubezpieczenia społeczne

W Polskim Ładzie zaproponowano przeniesienie do ZUS procedury rejestracji osób bezrobotnych dla potrzeb ubezpieczenia zdrowotnego. Zmiany mają wejść w życie od stycznia 2022 roku. Z danych wynika, że 57 proc. bezrobotnych rejestruje się w urzędach pracy tylko po to, by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne i nie jest zainteresowanych znalezieniem zatrudnienia.

27.05.2021

ZUS: W 10 dni ponad 161 tys. zgłoszeń kodu zawodów w dokumentach ubezpieczeniowych

Ubezpieczenia społeczne

16 maja weszła w życie ważna zmiana dotycząca zgłoszeń do ubezpieczeń. W dokumentach: ZUS ZUA i ZUS ZZA trzeba wykazywać kod wykonywanego zawodu. W ciągu pierwszych dni obowiązywania tych przepisów w zgłoszeniach najczęściej pojawiały się zawody takie jak: pracownik ochrony fizycznej, sprzedawca i kierowca samochodu ciężarowego.

27.05.2021

Już nie gminy, lecz ZUS ma wypłacać świadczenia 500 plus

Samorząd terytorialny Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Od 1 stycznia 2022 roku nowe wnioski o 500 plus będzie rozpatrywał ZUS. On też będzie wypłacał świadczenia - w gestii samorządów pozostaną tylko te, które zostaną przyznane do końca tego roku. Taki pomysł na centralizację i automatyzację procesu ma resort rodziny. Nie wiadomo jednak, jak ZUS będzie weryfikował prawo do świadczenia wychowawczego.

27.05.2021

Lewiatan: Fali zwolnień pracowników nie widać

Rynek Prawo pracy

W kwietniu 2021 roku stopa bezrobocia wyniosła 6,3 proc. i była niższa o 0,1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było 1053,8 tys. osób. Zdaniem ekspertów, nierozwiązywalnym od lat problemem rynku pracy jest zróżnicowanie terytorialne. W efekcie zapotrzebowanie na pracę nie pokrywa się z dostępnością pracowników.

26.05.2021

Badanie: W czasie pandemii prawie 8 mln Polaków pracowało zdalnie

Prawo pracy

Prawie 8 mln Polaków w czasie pandemii pracowało zdalnie – poinformował w środę ING Bank Śląski, przedstawiając wyniki międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING”. 56 proc. ankietowanych było zdania, że w pracy zdalnej łatwiej jest im osiągnąć równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, a 54 proc. deklarowało, że w ten sposób pracuje bardziej efektywnie.

26.05.2021

Lepiej zachęcać pracowników do szczepień, niż ich zmuszać

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Dodatkowe pieniądze, benefity albo dzień wolny z prawem do wynagrodzenia - to tylko niektóre sposoby pracodawców na zachęcenie pracowników do szczepienia się przeciwko COVID-19. Ale są też firmy, które stosują metodę kija, a nie marchewki. Udowodnienie dyskryminacji w takim działaniu pracodawcy nie jest jednak proste i oczywiste

26.05.2021