Rząd zapowiada stworzenie przy wschodniej granicy azylu dla zwierząt

Środowisko Administracja publiczna

Konieczne jest podjęcie działań, w tym odpowiednich zmian legislacyjnych i infrastrukturalnych, które zapewnią przechowywanie zatrzymanych zwierząt w odpowiednich warunkach - stwierdzili uczestnicy zorganizowanego we wtorek w Ministerstwie Finansów spotkania w tej sprawie. Jednym z rozwiązań ma być powstanie azylu dla zwierząt zatrzymywanych na granicy.

12.11.2019

Ministerstwo Środowiska podzielone na dwa

Środowisko

W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego zostanie powołane nowe Ministerstwo do spraw Klimatycznych z Michałem Kurtyką na czele. Ministerstwem Środowiska pokieruje Michał Woś.

09.11.2019

Gminy nie wiedzą, od kiedy obowiązuje nowy system odpadowy

Samorząd terytorialny Środowisko

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości w gminach obowiązuje już dwa miesiące, ale wciąż nie wiadomo, kiedy tak naprawdę nowy system gospodarki odpadami wchodzi w życie w samorządach. Problem stwarzają przepisy przejściowe, które przewidują rok na dostosowanie regulaminów czystości. Nadal ważne są jednak umowy zawarte w starym systemie, które mogą skończyć się... za kilka lat.

08.11.2019

Ustawa zakazująca sprowadzania nieekologicznych kotłów podpisana przez prezydenta

Samorząd terytorialny Środowisko

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, zakazuje wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności. Przewiduje też administracyjne kary pieniężne za jego naruszenie, które wyniosą od 10 tysięcy złotych.

05.11.2019

Zasady kremacji zwłok wymagają pilnego uregulowania w przepisach

Środowisko Prawo gospodarcze

Spopielanie zwłok wyłącznie w drewnianej trumnie i potwierdzane certyfikatem – to niektóre z propozycji zmian w prawie, dotyczących procedury kremacji. Według ekspertów nowe przepisy są konieczne ze względu na ochronę środowiska, identyfikację i weryfikację zwłok poddawanych kremacji i balsamowaniu oraz zasady prowadzenia zakładów spopielania.

05.11.2019

NSA: Nie warto sprowadzać uszkodzonych aut z USA

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Naprawa lub wymiana części w pojeździe wycofanym z eksploatacji, a następnie jego rejestracja nie pozbawi go w ten sposób statusu odpadu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. - W tej sytuacji auto po wypadku sprowadzone z USA i naprawione w Polsce powinno być dostarczone do punktu demontażu - dodał sąd.

30.10.2019

Samochody hybrydowe z niższą akcyzą

Środowisko Akcyza

Prezydent podpisał w piątek nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany polegają na obniżeniu stawek akcyzy dla samochodów o napędzie hybrydowym spalinowo–elektrycznym. Wysokość daniny będzie uzależniona od rodzaju napędu samochodu oraz od pojemności silnika.

28.10.2019

Mapy hałasu zapobiegną zagrożeniom - pierwsze do 2020 roku

Środowisko

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadza do polskiego prawa strategiczne mapy hałasu. Będą je sporządzali zarządzający głównymi drogami, liniami kolejowymi lub lotniskami oraz prezydenci miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

15.10.2019

Nowe kompetencje dla Wód Polskich - Prawo wodne z podpisem prezydenta

Środowisko Budownictwo

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie otrzyma nowe zadania, zmieniają się przepisy dotyczące finansowania niektórych zadań administracji wodnej oraz postępowań w sprawie pozwoleń i zgód wodnoprawnych. Nowelizacja Prawa wodnego ma też na celu implementację dyrektyw unijnych.

15.10.2019

Podrożeją garaże z gniazdkami dla e-aut

Środowisko Budownictwo

Każde miejsce parkingowe w nowo wybudowanym bloku ma być wyposażone w kable, do których można zamontować ładowarkę samochodową - przewiduje projekt rozporządzenia ministra energii. Zadowolonych z tego byłoby blisko 6,8 tys. posiadaczy aut elektrycznych. Deweloperzy ostrzegają jednak, że podrożeją miejsca garażowe.

11.10.2019

Od piątku ostrzejsze przepisy dotyczące alarmowania o smogu 

Środowisko

Od piątku zaczną obowiązywać zaostrzone normy dotyczące informowania o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu. W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Środowiska ws. ostrzejszych norm informowania i alarmowania o smogu.

10.10.2019

Myć, czy nie myć - segregacja śmieci wciąż sprawia kłopoty

Samorząd terytorialny Środowisko

Jakie śmieci wrzucać do którego pojemnika, czy myć opakowania przed wyrzuceniem – z badań wynika, że nie jesteśmy do końca pewni. Według ekspertów wiedza dotycząca segregacji odpadów jest zbyt ogólna i powierzchowna.

10.10.2019

Trzecia rewolucja śmieciowa nie ułatwia życia samorządom

Samorząd terytorialny Środowisko

Mamy do czynienia z trzecią rewolucją śmieciową - twierdzą samorządowcy. I wskazują, że każda gmina musi odnieść przepisy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku do swoich uwarunkowań i rozwiązań. A regulacje ustawowe nie zawsze odpowiadają sytuacji, w której funkcjonują poszczególne samorządy.

09.10.2019

Za kopcącą rurę wydechową można stracić dowód rejestracyjny

Środowisko

W środę odbywa się kolejna w tym roku policyjna akcja "Smog". Na drogi całej Polski wyjedzie około 5 tys. policjantów ruchu drogowego, którzy skupią się na kontroli jakości spalin. Sprawdzą także ogólny stan techniczny pojazdu. Od początku roku przy okazji takich kontroli policjanci zatrzymali prawie 7,8 tys. dowodów rejestracyjnych.

09.10.2019

Firmowa pieczątka z numerem rejestrowym z Bazy Danych o Odpadach

Środowisko Prawo gospodarcze

Ministerstwo Środowiska uważa, że numer rejestrowy z Bazy Danych o Odpadach można mieć na pieczątce lub w stopce firmowego papieru. Trzeba go umieszczać nie tylko na fakturach, ale również paragonach czy umowach kupna sprzedaży. Za jego brak grozi nawet milion złotych kary.

08.10.2019

Rozporządzenie o częstszych ostrzeżeniach o smogu podpisane

Środowisko

Minister środowiska Henryk Kowalczyk podpisał w piątek rozporządzenie obniżenia poziomów informowania i alarmowania o smogu. Po jego wejściu w życie częstsze będą ostrzeżenia dla mieszkańców o wysokich stężeniach zanieczyszczeń powietrza.

04.10.2019

Przedsiębiorcy wydobywający węgiel obawiają się zmian w prawie geologicznym

Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nie tylko samorządy są przeciwne zmianom w prawie geologicznym i górniczym. Propozycje nowelizacji są niekorzystne także dla inwestorów, którzy zapłacili za rozpoznanie złóż węgla, ich udokumentowanie i poczynili starania o koncesję na wydobywanie węgla.

04.10.2019

Ustawę o utrzymaniu czystości trzeba napisać od nowa

Samorząd terytorialny Środowisko

Wciąż gminy mają wiele wątpliwości wobec ustawy śmieciowej. Jedną z nich jest wprowadzenie możliwości fakultatywnego przystępowania przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych do systemu gminy bez określenia zasad. Pożądanym kierunkiem zmian systemu gospodarki odpadami byłoby napisanie nowej ustawy w tym zakresie – pisze Magdalena Sobczak.

02.10.2019

Aktor, dziennikarz i tłumacz wygrali z państwem spór o smog

Środowisko Administracja publiczna

Warszawski sąd rejonowy uwzględnił w wydanym we wtorek wyroku trzy pozwy - aktora Jerzego Stuhra, dziennikarza Mariusza Szczygła i tłumacza Tomasza Sadlika - którzy pozwali państwo za naruszenie prawa do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza i zasądził łącznie 35 tys. zł zadośćuczynień na cele charytatywne.

01.10.2019

Samorządy nie powinny się bać zielonych obligacji 

Samorząd terytorialny Środowisko

Dzięki zielonym obligacjom polskie miasta mogłyby przyspieszyć i w lepszym stopniu skoordynować działania na rzecz poprawy jakości środowiska i przeciwdziałać tak ważnym problemom jak smog czy ograniczony dostęp do wody – uważają eksperci.

30.09.2019