Sejm uchwalił ważne zmiany dla spółek giełdowych

Spółki Compliance

Spółki publiczne będą musiały mieć zgodę rady nadzorczej na zawarcie istotnych transakcji oraz opracować polityki: wynagrodzeń i zaangażowania. Takie obowiązki przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o ofercie publicznej. Wzrosną też koszty emisji papierów wartościowych, bo częściej będzie trzeba sporządzać memoranda informacyjne.

16.10.2019

Każda spółka musi podać beneficjenta rzeczywistego

Spółki Compliance

Wprowadzenie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych wymusi poważniejsze podejście do określenia beneficjenta rzeczywistego. Każda spółka będzie musiała go ustalić w ciągu pół roku i wpisać do rejestru. To nie jest zadanie łatwe, ale jego rzetelne wykonanie jest w interesie nas wszystkich, bo ułatwi walkę z praniem pieniędzy - pisze Paweł Stykowski z DWF Poland.

16.10.2019

Przez konflikt małżonków cierpi firma i jej kontrahenci

Prawo cywilne Spółki

Utrudnianie dostępu do majątku, ukrywanie go, a w przypadku spółek próba sprzedaży udziałów lub akcji - to tylko wybrane problemy, z jakimi spotykają się skonfliktowani małżonkowie prowadzący wspólnie firmy. W skrajnych przypadkach spór może doprowadzić nawet do upadłości przedsiębiorstwa. W najgorszej sytuacji mogą się jednak znaleźć jego kontrahenci.

12.10.2019

NSA: Goodwill nie podlega PCC

Doradca podatkowy Spółki

Do podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnej nie należy zaliczać wartości firmy tzw. goodwill. Wartość ta nie stanowi prawa materialnego. Nie może być więc przedmiotem samodzielnego obrotu. Potwierdził to w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.

10.10.2019

Legislacyjna porażka Sejmu - nowe prawo przytłacza firmy

Spółki Małe i średnie firmy

Zbyt częste nowelizacje tych samych ustaw, brak konsultacji przed wniesieniem projektów do Sejmu, zbyt duża liczba projektów poselskich – to najważniejsze wnioski z raportu podsumowującego obecną kadencję Sejmu, przygotowanego przez Pracodawców RP. Przedsiębiorcy widzą pozytywne zmiany, ale niweczy je zbyt ekspresowe tempo prac nad przepisami.

25.09.2019

Adwokat w zarządzie spółki? NRA zmienia kodeks etyki adwokackiej

Prawnicy Rynek Spółki

Zasady łączenia przez adwokatów innych zajęć z wykonywaniem zawodu mają być mniej restrykcyjne, aby tylko tego typu działania nie uwłaczały godności zawodu, nie ograniczały niezależności prawnika, nie podważały zaufania do Adwokatury i nie obniżały jakości świadczonej pomocy. O takie zmiany o dłuższego czasu postulowali prawnicy

24.09.2019

NSA: "Wywieszenie" w miejscu publicznym to też umieszczenie w domenie

Spółki

Instytucja publiczna pytana o udostępnienie dokumentów nie musi odsyłać do tablicy ogłoszeń czy do biblioteki, gdyż wyłożenie i wywieszenie informacji publicznej oznacza w dzisiejszych warunkach także umieszczenie w domenie internetowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie dostępu do sprawozdania finansowego.

24.09.2019

Prof. Romanowski: O fundację rodzinną warto powalczyć

Spółki

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikowało Zieloną Księgę w sprawie wprowadzenia do polskiego prawa fundacji rodzinnej. To potrzebna instytucja, bo prawo powinno sprzyjać kumulacji kapitału, proponując przyjazne i adekwatne rozwiązania - pisze prof. dr hab. Michał Romanowski, adwokat w Romanowski i Wspólnicy.

21.09.2019

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania zaostrza stosowanie prawa

Ordynacja Spółki

Wprowadzono zasadnicze zmiany do treści klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Stała się bardziej rygorystyczna. Wzmacnia pozycję organów podatkowych kosztem podatnika. W przyszłości można spodziewać się zwiększenia liczby sporów pomiędzy podatnikami i organami podatkowymi – komentuje Kazimierz Romaniec, radca prawny, wykładowca Uczelni Łazarskiego.

20.09.2019

Dane identyfikujące beneficjentów rzeczywistych już wkrótce publicznie jawne

Doradca podatkowy Spółki Finanse

13 października 2019 r. zacznie działać Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Rejestr będzie zawierał dane o beneficjentach rzeczywistych większości spółek handlowych. Brak zgłoszenia wymaganych danych w terminie wiązać się może z surową karą pieniężną – nawet w wysokości do miliona złotych – pisze Marzena Lau z Crido Legal.

18.09.2019

Efektywność procesów wewnętrznych – jak jest, a jak być powinno

Prawnicy Spółki Zarządzanie

Lepsza organizacja wewnętrznej komunikacji między firmowymi prawnikami a klientami wewnętrznymi wpływa na obniżenie kosztów funkcjonowania działu prawnego i wzrost jego efektywności. W praktyce jednak duże przedsiębiorstwa często mają problemy ze sprawną obsługą takich zleceń.

18.09.2019

Rzemieślnicy będą mogli zakładać spółki, ale tłoku w KRS raczej nie będzie

Spółki Prawo gospodarcze

Od 1 stycznia 2020 r. rzemieślnicy będą mogli przekształcić swoją jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę. Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego z tej możliwości skorzystają tylko ci, którzy zamierzają rozwijać swoją działalność. Prowadzący niewielkie firmy raczej nie zdecydują się na ten krok z uwagi na koszty.

17.09.2019

Spór o zachowek i podatki blokuje ustawę o fundacji rodzinnej

Spółki

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oficjalnie rozpoczęło prace nad przepisami pozwalającymi założyć fundację rodzinną. Mają one pozwolić wyłączyć majątek firmy z prawa spadkowego. Prawnicy podkreślają, że kluczowe kwestie do rozwiązania dotyczą zachowku i opodatkowania.

17.09.2019

Spory o zaskarżanie uchwał mogą być rozstrzygane w arbitrażu

Prawo cywilne Spółki

Spraw skonfliktowanych wspólników nie musi już rozstrzygać sąd powszechny. Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego przewidują, że mogą one trafić także do arbitrażu. To droższa opcja, ale zdaniem prawników warto zapłacić za poufność, szybkość i możliwość wyboru arbitra.

16.09.2019

Na Śląsku najwięcej niesolidnych firm

Spółki Małe i średnie firmy

Co czternaste przedsiębiorstwo z Górnego i Dolnego Śląska nie reguluje w terminie zobowiązań. To najwyższy wynik w kraju. Najmniej niesolidnych dłużników jest natomiast w województwach: podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i małopolskim.

12.09.2019

PPP: Barier prawnych nie ma, przeszkodą jest niewiedza, koniunktura i… banki

Finanse publiczne Spółki

Z punktu widzenia burmistrza, który próbuje uzyskać dofinansowanie, dotacje unijne są relatywnie tańsze. Poza tym ceny rosną, więc przedsiębiorcy wolą skupić się na rynku tradycyjnych zamówień, niż szukać powodzenia w PPP. Bardzo trudno też pozyskać finansowanie, bo banki jeszcze się nie oswoiły z zabezpieczaniem płatności PPP – mówi Bartosz Korbus

08.09.2019

Katowicka Strefa Ekonomiczna kusi pracowników mieszkaniami

Samorząd terytorialny HR Spółki

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ruszyła z zapowiadanym od miesięcy programem #Pracownik+Mieszkanie+. 24 września podpisze pierwszą umowę, która ma przyciągnąć do regionu nowe kadry. Pracownicy działających w strefie firm będą mogli liczyć na mieszkania.

05.09.2019

Zgromadzenie wspólników może się odbyć przez internet

Spółki

We wtorek zaczyna obowiązywać nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Za jej sprawą umowa spółki będzie mogła dopuszczać udział w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu telezgromadzenia lub telekonferencji. To już druga zmiana, po wprowadzeniu w marcu trybu obiegowego, dotycząca zgromadzeń.

03.09.2019

Ustawa do prezydenta - powstanie jawny rejestr akcjonariuszy spółek

Spółki

Do 2021 roku wszystkie spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne – to w Polsce ponad 13 tys. firm - będą musiały prowadzić publiczne rejestry akcjonariuszy. Ma to przeciwdziałać m.in. praniu brudnych pieniędzy Sejm w piątek wieczorem przyjął większość senackich poprawek do nowelizacji ustawy Kodeksu spółek handlowych.

31.08.2019