Spory o zaskarżanie uchwał mogą być rozstrzygane w arbitrażu

Prawo cywilne Spółki

Spraw skonfliktowanych wspólników nie musi już rozstrzygać sąd powszechny. Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego przewidują, że mogą one trafić także do arbitrażu. To droższa opcja, ale zdaniem prawników warto zapłacić za poufność, szybkość i możliwość wyboru arbitra.

16.09.2019

Na Śląsku najwięcej niesolidnych firm

Spółki Małe i średnie firmy

Co czternaste przedsiębiorstwo z Górnego i Dolnego Śląska nie reguluje w terminie zobowiązań. To najwyższy wynik w kraju. Najmniej niesolidnych dłużników jest natomiast w województwach: podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i małopolskim.

12.09.2019

PPP: Barier prawnych nie ma, przeszkodą jest niewiedza, koniunktura i… banki

Finanse publiczne Spółki

Z punktu widzenia burmistrza, który próbuje uzyskać dofinansowanie, dotacje unijne są relatywnie tańsze. Poza tym ceny rosną, więc przedsiębiorcy wolą skupić się na rynku tradycyjnych zamówień, niż szukać powodzenia w PPP. Bardzo trudno też pozyskać finansowanie, bo banki jeszcze się nie oswoiły z zabezpieczaniem płatności PPP – mówi Bartosz Korbus

08.09.2019

Katowicka Strefa Ekonomiczna kusi pracowników mieszkaniami

Samorząd terytorialny HR Spółki

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ruszyła z zapowiadanym od miesięcy programem #Pracownik+Mieszkanie+. 24 września podpisze pierwszą umowę, która ma przyciągnąć do regionu nowe kadry. Pracownicy działających w strefie firm będą mogli liczyć na mieszkania.

05.09.2019

Zgromadzenie wspólników może się odbyć przez internet

Spółki

We wtorek zaczyna obowiązywać nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Za jej sprawą umowa spółki będzie mogła dopuszczać udział w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu telezgromadzenia lub telekonferencji. To już druga zmiana, po wprowadzeniu w marcu trybu obiegowego, dotycząca zgromadzeń.

03.09.2019

Ustawa do prezydenta - powstanie jawny rejestr akcjonariuszy spółek

Spółki

Do 2021 roku wszystkie spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne – to w Polsce ponad 13 tys. firm - będą musiały prowadzić publiczne rejestry akcjonariuszy. Ma to przeciwdziałać m.in. praniu brudnych pieniędzy Sejm w piątek wieczorem przyjął większość senackich poprawek do nowelizacji ustawy Kodeksu spółek handlowych.

31.08.2019

Opłata za grubsze torby zwiększy obowiązki sklepów

Środowisko Spółki Małe i średnie firmy

Sklepy i hurtownie będą musiały nie tylko oddać państwu 20 groszy od każdej plastikowej torby, ale również prowadzić ich ewidencję i wpisać się do bazy danych o odpadach. Dla niektórych to może oznaczać znaczne zwiększenie obowiązków. Zmiany, które uszczelniają system, wchodzą w życie od 1 września.

31.08.2019

Sejm rozpoczął prace nad zmianami dla spółek giełdowych

Spółki

Wzrosną koszty emisji papierów wartościowych, bo częściej będzie trzeba sporządzać memoranda informacyjne. Spółki giełdowe będą miały więcej obowiązków w tym zakresie, m.in. będą musiały przygotowywać sprawozdania z realizacji polityki wynagrodzeń. Sejm może zdążyć uchwalić nowelizację w tej sprawie jeszcze w tej kadencji.

30.08.2019

Biała lista może uprzykrzyć życie podatnikom

VAT Spółki Małe i średnie firmy

W niedzielę wejdą w życie przepisy wprowadzające nowy rejestr podatników VAT. Z jednej strony łatwiej będzie sprawdzać kontrahentów. Z drugiej – jak wskazują eksperci – firmy mogą stać się ofiarami oszustów. Będą też musiały opracować specjalne procedury. Ministerstwo już wydaje wyjaśnienia, które nie mają potwierdzenia w przepisach.

30.08.2019

Coraz trudniej zarejestrować spółkę - KRS nie nadąża za biznesem

Spółki Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy i prawnicy tygodniami czekają na rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym - w Warszawie nawet pięć miesięcy. Przez to tracą często okazje biznesowe i pieniądze. Wszystko przez brak elektronizacji tego procesu. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że ta ma nastąpić już w 2020 roku.

30.08.2019

Co wiesz o zmianach podatkowych? Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Doradca podatkowy Spółki Finanse Zarządzanie

Przedsiębiorcy sygnalizują, że ważnym problemem jest brak wystarczającej wiedzy członków zarządu o zmianach podatkowych i wiążących się z nimi szansach i zagrożeniach. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w kontekście odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe firm. Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i serwis Prawo.pl sprawdzają skalę tego zjawiska.

28.08.2019

WSA: Przekształcenie spółki nie uratowało składu podatkowego

Ordynacja Spółki

Spółka broniła się przed cofnięciem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Twierdziła, że decyzja w tej sprawie została skierowana do podmiotu, który nie był stroną postępowania. WSA w Bydgoszczy uznał jednak, że przekształcona spółka z o. o. zachowała tożsamość podmiotową ze spółką akcyjną, więc nie było podstaw do stwierdzenia nieważności.

26.08.2019

Wyższe koszty sądowe dla spółek i skonfliktowanych wspólników

Prawo cywilne Spółki Zmiany w k.p.c.

Reforma postępowania cywilnego zwiększa opłaty za sprawy prowadzone przez spółki lub ich wspólników. O 250 procent wzrosną opłaty za pozew o uchylenie czy stwierdzenie nieważności uchwały. Spółce trudniej będzie też uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych.

21.08.2019

Jednoprocentowy wspólnik to łatwy cel dla ZUS

Ubezpieczenia społeczne Spółki

Jeśli jeden z dwóch wspólników ma tylko jeden procent udziałów, sądy mówią, że to fikcja dla obejścia obowiązku ubezpieczenia społecznego. Zdaniem ekspertów takie podejście jest wbrew prawu, ale orzecznictwo jest jednolite i konsekwentne. Tzw. niemal jedyny wspólnik musi płacić składki jak osoba prowadząca działalność.

16.08.2019

Tylko dwa lata na przygotowanie firm do poważnego traktowania sygnalistów

Spółki RODO Compliance

Wiele firm tematykę informowania o nieprawidłowościach traktuje po macoszemu, a takie hasła jak „donosicielstwo” bądź „kapusiostwo” są od lat aktualne. Wkrótce za sprawą unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów taka postawa może firmy słono kosztować. Czy zdążą się przed nimi ustrzec, jeśli na zmiany mentalne i organizacyjne pozostały im niecałe dwa lata?

13.08.2019

NIK: Niezły nadzór ministra i zła kondycja spółek rolno-spożywczych

Administracja publiczna Rynek Spółki Prawo gospodarcze

Ministerialny nadzór nad spółkami z branży rolno-spożywczej w większości prowadzony był prawidłowo. Jednak nie wpłynął on w znaczącym stopniu na polepszenie ich sytuacji - przeciwnie, kondycja niektórych pogorszyła się - stwierdza w najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

09.08.2019

Ustawa o e-zgromadzeniach w spółkach może wejść w życie 

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wprowadzenie możliwości przeprowadzenia zgromadzenia wspólników spółki z o.o. z udziałem wspólników uczestniczących w nim przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej - to cel zmian w Kodeksie spółek handlowych, które w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.

07.08.2019

Prezes odpowie za długi podatkowe spółki nawet bez wpisu do KRS

Ordynacja Spółki

Organ podatkowy uznał, że za długi podatkowe spółki odpowie jej prezes, chociaż nie był on zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sąd odmówił wpisu z powodu skazania kandydata na członka zarządu za przestępstwo, jednak NSA uznał, że obciążanie go odpowiedzialnością za długi podatkowe jest zgodne z prawem. Eksperci mają poważne zastrzeżenia.

07.08.2019