- Chcemy wesprzeć inwestorów w pozyskiwaniu najlepszych pracowników i stworzyć warunki dla stabilizacji zatrudnienia w regionie, słowem obniżyć poziom rotacji kadr – podkreślił prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. dr Janusz Michałek.

- Zależy nam na aktywizacji na rynku pracy m.in. osób posiadających polskie pochodzenie i związanych kulturowo z krajem, ale z powodów historycznych mieszkających poza jego granicami – wyjaśnił prezes. - Nasz program ma ułatwić im wejście w nowe środowisko, podniesienie kwalifikacji i integrację z otoczeniem nie tylko pracownika, ale i jego rodziny – dodał. - Drugą grupą, która może skorzystać z programu #Pracownik+Mieszkanie+ są osoby decydujące się na przeniesienie swojej aktywności życiowej i zawodowej na obszar zarządzany przez KSSE, mieszkający w innych regionach Polski oraz młodzi szukający stabilnego i długotrwałego zatrudnienia – poinformował szef KSSE.

 

Pilotażowy model programu zakłada pozyskanie i przeszkolenie pierwszych co najmniej 50 pracowników, którzy zostaną zatrudnieni przez partnerów i wybudowanie oraz wyposażenie dla nich ponad 50 mieszkań w ciągu 2 lat. Firmy zainteresowane włączeniem się w ten pilotażowy program oraz jego wspólną z KSSE realizacją zgłaszały w ostatnich miesiącach listy intencyjne w tej sprawie. - Zainteresowanie jest dość spore. 24 września podpisujemy pierwszą umowę na budowę 53 mieszkań na Opolszczyźnie. Pracujemy jeszcze nad trzema umowami - powiedział prezes Michałek.

Wybudowane w ramach programu #Pracownik+Mieszkanie+ lokale mają być częścią systemu benefitów pracodawcy. Pracownicy będą płacić czynsz pomniejszony o dopłaty, które przedsiębiorca (partner programu) pokryje w ramach swojego udziału w kosztach inwestycji. Dopłaty mieszkaniowe będą częścią wynagrodzenia pracownika pozyskanego w ramach projektu. Zasady takiej dopłaty mieszkaniowej będą określone w umowie o pracę, zaś po 10-15 latach pracownicy mają zyskać możliwość wykupu zajmowanych lokali na własność.