Senacki projekt nowelizacji ustawy o PPK trafi do Sejmu

Prawo pracy Spółki PPK Koronawirus

W piątek Senat zgodził się na przedłużenie o rok terminu wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych w małych firmach, zatrudniających do 20 osób, podejmując uchwałę o przekazaniu do dalszych prac w Sejmie przygotowany przez izbę wyższą parlamentu projekt ustawy zmieniający m.in. przepisy ustawy o PPK.

19.02.2021

Trzy tysiące spółek złożyło sprawozdania o terminach zapłaty

Spółki

Do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wpłynęło ok. 3 tysiące sprawozdań dotyczących terminów płatności. Teraz resort je analizuje, a potem opublikuje zbiorcze zestawienie. Spółki, które złożyły sprawozdanie, a chciałyby je skorygować, mają taką możliwość, ale tylko gdy zmiana ma dostrzegalny wpływ na ogólny obraz praktyk płatniczych.

19.02.2021

Notarialne poświadczenie podpisów konieczne w obrocie prawnym

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Zbycie udziału w spółce z o.o. lub jego części oraz zastawienie udziału wymaga zachowania formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, a niezachowanie tej formy powoduje nieważność umowy. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku zbycia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego - piszą adwokat Piotr Kwasiborski i radca prawny Tomasz Żak.

19.02.2021

Nadzór chce ograniczyć misseling

Spółki Finanse

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował stanowisko w sprawie zarządzania produktowego. Celem wprowadzenia regulacji było uporządkowanie strategii dystrybucyjnych firm inwestycyjnych, a także podniesienie jakości świadczenia tych usług poprzez określenie katalogu instrumentów, które mogą być ich przedmiotem.

18.02.2021

Spółki giełdowe doceniają rolę sygnalistów, ale trochę się ich boją

HR Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Unijna dyrektywa w sprawie ochrony sygnalistów budzi obawy w spółkach giełdowych, głównie co do dobrych intencji zgłaszających. Jednak uczestnicy rozpoczętego we wtorek Kongresu Prawników Spółek Giełdowych rekomendują, aby spółki nie zwlekały z wdrożeniem tych rozwiązań do końca roku.

16.02.2021

Rozpoczyna się 12 edycja Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG

Prawnicy Spółki Prawo gospodarcze

Na zagadnieniach istotnych z punktu widzenia działów prawnych spółek giełdowych skoncentrowany będzie XII Kongres Prawników Spółek Giełdowych SEG, który rozpocznie się 16 lutego pod patronatem Prawo.pl. W tym roku trzydniowy kongres odbędzie się wyjątkowo w wersji online. Dla uczestników w przyszłym tygodniu zaplanowano też cykl webinariów.

16.02.2021

Zmiany w procedurze cywilnej ułatwiają polubowne rozstrzyganie sporów o uchwały spółek kapitałowych

Wymiar sprawiedliwości Spółki Zmiany w k.p.c.

Obowiązująca od września ubiegłego roku nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego stworzyła nowe możliwości w zakresie rozstrzygania sporów uchwałowych na gruncie prawa spółek przez sądownictwo arbitrażowe - mówi dr Konrad Czech, arbiter Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. I zachęca do korzystania z arbitrażu zamiast drogi sądowej.

12.02.2021

Projekt zmian w kodeksie spółek gotowy

Spółki Prawo gospodarcze

Wprowadzenia do polskiego prawa spółek handlowych regulacji prawnej tzw. prawa holdingowego oraz zwiększenie efektywności nadzoru prowadzonego przez rady nadzorcze spółek kapitałowych - to najważniejsze cele przygotowywanej przez rząd nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Projekt został skierowany na Komitet Stały przy Radzie Ministrów.

11.02.2021

SN ma ustalić, jak liczyć głosy za uchwałą akcjonariuszy

Prawo cywilne Spółki

Sąd Apelacyjny w Krakowie ma wątpliwość, czy sądy mogą potwierdzać, że wbrew treści protokołu ze zgromadzenia akcjonariuszy spółki, a w efekcie i wbrew stanowisku spółki, za przyjęciem określonej uchwały oddano liczbę głosów wystarczającą do uznania, że uchwała została podjęta. Izba Cywilna Sądu Najwyższego podejmie uchwałę w tej sprawie.

09.02.2021

TSUE: Uczestnik postępowania administracyjnego też ma prawo do milczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Osoba fizyczna, wobec której toczy się postępowanie administracyjne w sprawie czynu niedozwolonego w postaci wykorzystania informacji poufnych, ma prawo do zachowania milczenia, jeżeli jej odpowiedzi mogłyby prowadzić do pociągnięcia jej do odpowiedzialności za czyn niedozwolony zagrożony sankcjami administracyjnymi mającymi charakter karny lub odpowiedzialności karnej

04.02.2021

Sygnaliści w przedsiębiorstwie – to będzie rewolucja 2021 roku

Spółki Małe i średnie firmy Compliance

Jeszcze w tym roku Polska powinna wdrożyć przepisy zobowiązujące podmioty sektora prywatnego i publicznego do ustanowienia wewnętrznych procedur zgłaszania nieprawidłowości. Warto potraktować wdrożenie systemu raportowania nadużyć bardziej jako przedsięwzięcie mające usprawnić organizację, niż kolejny obowiązek prawny, któremu trzeba będzie sprostać

04.02.2021

Ostatni moment na sprawozdanie o terminach zapłaty

Ordynacja Rachunkowość Spółki Finanse

Zbliża się termin na złożenie sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych. W tym roku raporty trzeba wysłać do 1 lutego. Będą one dotyczyły 2020 roku. Kluczowe jest przygotowanie się do prawidłowego sporządzenia sprawozdania - pisze Przemysław Szywacz z KPMG w Polsce.

27.01.2021

Clifford Chance doradcą Orlenu przy dużej emisji obligacji

Prawnicy Spółki Prawo gospodarcze

Kancelaria Clifford Chance doradzała spółce PKN ORLEN w związku z emisją obligacji o wartości 1 miliarda złotych w ramach istniejącego krajowego programu emisji obligacji tej spółki. Jak podkreśla kancelaria, to pierwsza w Europie Środkowej emisja obligacji korporacyjnych powiązanych z ratingiem MSCI ESG.

27.01.2021

Wspólnik spółki cywilnej może opłacać mały ZUS plus

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru - tzw. mały ZUS plus - przysługuje również wspólnikowi spółki cywilnej prowadzącemu działalność gospodarczą, bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej, a nie sama spółka - wyjaśnia Maja Grzegorczyk, ekspert w LEX Kadry.

23.01.2021

MF konsultuje objaśnienia dotyczące Slim VAT

VAT Rachunkowość Spółki

Do 1 lutego 2021 roku przedsiębiorcy mogą zgłaszać uwagi do projektu objaśnień podatkowych przepisów wchodzących w skład tzw. pakietu Slim VAT. W dokumencie znajdują się m.in. przykłady praktycznych zastosowań nowych przepisów podatkowych. Ministerstwo Finansów wyjaśnia także zasady rozliczania korekt faktur.

19.01.2021

Są kary za zatory, ale ukaranie firmy jest bardzo trudne

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Minął już ponad rok od wejścia w życie przepisów, które miały ukrócić zatory płatnicze w biznesie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi wprawdzie 100 postępowań, ale jeszcze nie wydał żadnej decyzji. Problemem okazują się wyliczenia. Wysokość kary zależy bowiem od wysokości niespełnionego świadczenia, a ta jest trudna do ustalenia.

13.01.2021

NSA: Członek zarządu odpowie za zaległości spółki, nawet jeśli zaskarżono decyzję

Ordynacja CIT VAT Spółki

Wniesienie skargi na decyzje, które są podstawą do orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki, nie wstrzymuje postępowania. Wolą ustawodawcy było prowadzenie tych spraw na podstawie ostatecznego rozstrzygnięcia w administracyjnym toku instancji. Nie ma więc konieczności, aby jego legalność została potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

12.01.2021

Rynek kapitałowy - wezwania majoryzacyjne będą zgodne z unijną dyrektywą

Rynek Spółki Finanse

Inwestorów spółek publicznych mogą niebawem czekać zmiany w wezwaniach na sprzedaż lub zamianę akcji - pisze Aneta Serowik, adwokat w kancelarii Kochański i Partnerzy. I wskazuje, że nastąpi uproszczenie przepisów, ale też dostosowanie polskiej ustawy o ofercie publicznej w zakresie, w jakim reguluje wezwania majoryzacyjne, do unijnej dyrektywy w sprawie ofert przejęcia.

31.12.2020

Firmy szukają sposobów na uniknięcie strat, ale muszą uważać na podatki

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Spółki

Z powodu epidemii koronawirusa w tym roku wiele firm notuje straty. Dofinansowanie spółek często więc okazuje się konieczne – zwłaszcza przy znacznych ubytach i przesłankach upadłości. Dokapitalizowanie może być dokonane na kilka sposobów – nie wszystkie jednak metody będą tak samo korzystne. Trzeba też uważać na skutki podatkowe. Szczególną ostrożność powinny zachować spółki komandytowe.

18.12.2020

Rekomendacje w sprawie sporządzania sprawozdań finansowych za 2020 rok gotowe

Rachunkowość Spółki

Komitet Standardów Rachunkowości opracował specjalny dokument, który zawiera rekomendacje w zakresie sporządzania sprawozdań finansowych w czasie pandemii COVID-19. Jak podkreśla MF, mogą być one pomocne przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych i sporządzaniu sprawozdań za 2020 rok.

16.12.2020