Krytyka dotyczy także braku konsultacji projektu ustawy. - Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami biznesu. Ich zdanie się dla nas liczy. Rozumiemy trudności z jakimi muszą się mierzyć w związku ze zmieniająca się sytuacją epidemiczną. Dlatego dajemy im więcej czasu na przygotowanie się do zmian w prawie - objęcie CIT spółek komandytowych zacznie obowiązywać od maja 2021 r. - napisał na Twitterze resortu finansów Kościński.
Wykorzystywanie tej formy spółki do unikania opodatkowania miało charakter marginalny - uważa prof. Adam Mariański Jeżeli jednak ustawodawca chciał zapobiegać takim działaniom, mógł ograniczyć nowe regulacje do wspólników niemających rezydencji w Polsce.
Z projektowanych przepisów wynika, że komplementariusz spółki komandytowej będzie podlegał opodatkowaniu 19 proc. podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 30a ustawy PIT (podatek od dywidendy). Z tymże komplementariusz, tak jak ma to miejsce w przypadku SKA, będzie uprawniony do pomniejszenia podatku od dywidendy o zapłacony przez spółkę komandytową podatek CIT, w takiej proporcji w jakie komplementariusz uczestniczy w zyskach tej spółki.
Nowe regulacje od stycznia 2021
W ubiegłym tygodniu do prac w sejmowej komisji finansów został przesłany projekt przewidujący m.in. objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT. Według jego zapisów, nowe rozwiązania miałyby w większości wejść w życie od 1 stycznia 2021 r.
Czytaj: Prof. Mariański: Zmiany w CIT będą bardzo poważne
Chodzi o projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych usta. Jego celem jest m.in. walka z unikaniem opodatkowania, gdyż - według resortu finansów - wyniki kontroli wskazują, iż spółki komandytowe są coraz częściej wykorzystywane jako "wehikuły do wyprowadzania środków do rajów podatkowych".
Zatem - jeżeli spółka komandytowa będzie miała status małego podatnika to zapłaci podatek CIT 9 proc. to w momencie wypłaty zysku, komplementariusz będzie musiał dopłacić 10 proc., co razem da opodatkowanie 19 proc. Jeżeli natomiast spółka zapłaci 19 proc. CIT to komplementariusz już nie dopłaci podatku.
Limit przychodów
Obok nadania spółce komandytowej statusu podatnika podatku dochodowego i rozszerzenia zakresu szacowania wartości transakcji, projekt przewiduje też m.in., że limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT zostanie podniesiony z 1,2 do 2 mln euro.
Cena promocyjna: 253 zł
Cena regularna: 253 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł