Interpretacja indywidualna dla firmy nie tylko w sprawach podatkowych

Spółki Małe i średnie firmy

Nie każdy wie, że o interpretację indywidualną można wystąpić również w innych sprawach. Prawo Przedsiębiorców umożliwia przedsiębiorcom złożenie wniosku o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej, składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie - pisze Ewa Wiśniewska, adwokat, Associate w kancelarii  CK Partners .

23.05.2024

Kod PKD, dane o firmie - nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

Spółki Małe i średnie firmy

Do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która ma ułatwić życie przedsiębiorcom. Umożliwia ona gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co zdaniem resortu rozwoju pozwoli na oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

23.05.2024

Fiskus zagląda na rachunki bankowe, RPO pisze do resortu finansów

Spółki Małe i średnie firmy Banki

Krajowa Administracja Skarbowa kontroluje konta bankowe Polaków. Od 1 lipca 2022 r. do 31 marca 2024 r. naczelnicy urzędów skarbowych skierowali 407 wystąpień do banków, a naczelnicy urzędów celno-skarbowych 3112 - odpowiada resort. Korzystanie przez organy KAS z omawianego uprawnienia podlega stałemu monitorowaniu.

22.05.2024

Transformacje transgraniczne w spółkach a prawa pracowników po zmianach

Prawo pracy Spółki

Transgraniczne połączenia, podziały oraz przekształcenia spółek z pewnością mocno ingerują w sytuację faktyczną oraz prawną pracowników. Kwestię tę dostrzegł ustawodawca unijny oraz polski, wprowadzając w tym zakresie szereg przepisów ochronnych. Ratio legis tychże przepisów pozostaje wskazanie, iż cel, jakim jest rynek europejski bez granic wewnętrznych dla przedsiębiorstw, powinien pozostawać w symbiozie z innymi celami integracji europejskiej - pisze dr Jonasz Kita.

22.05.2024

Włodarzewska jak w soczewce skupia problemy polskich spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Szerokim echem odbiła się ostatnio sprawa spółki dewelopera, który miał postępować nieuczciwie wobec wierzycieli i klientów. To prawdopodobnie jeden z pierwszych przypadków, w których zastosowanie mogą znaleźć zaostrzone sankcje za przestępstwa niegospodarności. Jak zaznaczają eksperci, na tym przykładzie widać również szerszy problem, dotyczący rad nadzorczych w polskich spółkach - i tego, że często nie spełniają one swojej funkcji.

21.05.2024

Po pożarze na Marywilskiej 44 obowiązki mają też same spółki

Spółki Prawo gospodarcze

Chociaż przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w wyniku pożaru na Marywilskiej, nie mają na razie podstaw do roszczeń odszkodowawczych, z obowiązków dotyczących m.in. wpływu na sytuację finansową powinny wywiązać się spółki zarządzające halą. Raport bieżący został co prawda opublikowany, ale - zdaniem ekspertów - ze zbyt dużym opóźnieniem. To o tyle istotne, że niedopełnienie obowiązków może wiązać się z konsekwencjami.

14.05.2024

Luki w prawie restrukturyzacyjnym. Na wdrożenie wciąż czeka dyrektywa drugiej szansy

Spółki Prawo europejskie Upadłość

Ruszyły prace nad przepisami wdrażającymi do polskiego prawa ostatnią część dyrektywy, umożliwiającej zagrożonym niewypłacalnością dłużnikom naprawienie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i dającej im drugą szansę. Termin na wdrożenie unijnych przepisów minął 17 lipca 2022 r. Dyrektywę teraz stosuje się wprost, ale nie wszystkie sądy to respektują, przez co dochodzi do sporów.

09.05.2024

Powstanie kodeks dobrych praktyk dotyczących nadzoru właścicielskiego w spółkach

Spółki Prawo gospodarcze

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że został powołany zespół do spraw opracowania „Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego”. Zawarte w dokumencie rekomendacje mają przyczynić się do profesjonalizacji nadzoru nad podległymi spółkami. Zespół ma opracowywać analizy i raporty związane z realizowaniem polityki nadzoru właścicielskiego w spółkach Skarbu Państwa, w których minister aktywów państwowych wykonuje prawa z akcji lub udziałów.

30.04.2024

W Sejmie pierwsze czytanie projektu w sprawie odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa

Spółki

Posłowie rozpatrują projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu naprawy ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, autorstwa posłów Polski 2050. Ma on pomóc w odpolitycznieniu tych podmiotów. Zakłada m.in., że niezależnym członkiem spółki nie będzie mogła być osoba, która w okresie pięciu lat przed powołaniem do organu nadzorczego pełniła określone funkcje publiczne.

26.04.2024

Dr Mariusz Filipek: Chcemy ułatwić prowadzenie biznesu

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Mikroprzedsiębiorcy, czyli najmniejsze firmy, są najbardziej narażone na różnego rodzaju anomalia. To zazwyczaj jedna, dwie osoby, które same muszą o siebie zadbać, w przeciwieństwie do dużych firm. Chcemy więc w pierwszej kolejności pomóc tym najmniejszym. Oprócz skrócenia czasu kontroli proponujemy, żeby kontrolujący przedstawiał przedsiębiorcy odpowiednio wcześniej listę dokumentów, które planuje sprawdzić - mówi dr Mariusz Filipek, pełnomocnik ds. deregulacji i dialogu gospodarczego przy ministrze rozwoju i technologii.

26.04.2024

Gaszenie pożarów nie wystarczy, potrzebujemy kompleksowej reformy w spółkach

Spółki RODO

Na trwającym posiedzeniu Sejm zadecyduje o dalszych losach projektu, który ma przyczynić się do wprowadzenia lepszych standardów w spółkach Skarbu Państwa. Chodzi m.in. o jawność wynagrodzeń i zakaz łączenia niektórych funkcji. Poza bardziej szczegółowymi uwagami do samego projektu prawnicy podkreślają, że potrzebna jest nam całościowa reforma przygotowana w odpowiedzialnym za mienie państwowe ministerstwie - a nie kolejna propozycja poselska.

25.04.2024

Związkowcy z Poczty Polskiej przygotowują strajk ostrzegawczy

Prawo pracy Spółki

Związek Zawodowy Pracowników Poczty rozpoczyna przygotowania do strajku ostrzegawczego. Domaga się m.in. podwyżek. - Poczta Polska została nam przekazana w tragicznym stanie. W przyszłym tygodniu zarząd przestawi plan transformacji spółki - przekazał Borys Budka, minister aktywów.

20.04.2024

Sąd oddalił wniosek o wpisanie do KRS zmian w Radzie Nadzorczej PAP

Spółki

O postanowieniu poinformowała Polska Agencja Prasowa. Jak wskazano, zaskarżona przez PAP odmowa wpisu dotyczy zmian w Radzie Nadzorczej spółki. Sąd w ogóle nie rozpatrywał kwestii wpisania do KRS zmian w zarządzie. Wcześniej - w styczniu br. - do rejestru wpisana została natomiast likwidacja spółki oraz osoba likwidatora.

19.04.2024

NSA: Brak skrzynki podawczej PKP Intercity uniemożliwia wydanie wyroku

Wymiar sprawiedliwości Spółki

Skrzynką podawczą nie może być zwykły adres e-mail – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. PKP jako spółka akcyjna nie jest podmiotem, który zgodnie z ustawą o informatyzacji zobowiązany jest do posiadania skrzynki e-PUAP. Spółka PKP byłaby zobowiązana do posiadania takiej skrzynki, gdyby powierzono jej zadania publiczne. Sprawa dotyczyła kwestii pytania o pracowników, chorych na Covid-19, którzy jeździli pociągami.

18.04.2024

Jedynie w co 10. polskiej spółce giełdowej kobieta stoi na czele rady. Raport Deloitte

Prawo pracy Spółki Rynek pracy

Udział kobiet w radach nadzorczych i zarządach nadal pozostaje za niski, a tempo zmian jest zbyt wolne. Najnowsza edycja raportu firmy doradczej Deloitte wskazuje, że liczba kobiet na stanowiskach nadzorczych i zarządczych w Polsce wzrosła jedynie o 2 punkty procentowe między 2021 r. a 2023 r. Na prawie 400 zbadanych rad nadzorczych w składzie aż 120 z nich występuje tylko jedna kobieta. Sytuacja nie wygląda lepiej w zarządach. W 103 spółkach w zarządzie zasiada tylko jedna kobieta, a jedynie 19 ma prezeskę.

16.04.2024

Trzecia edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Rynku Kapitałowego już 16 kwietnia

Spółki Prawo gospodarcze

Już 16 kwietnia odbędzie się trzecia edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Rynku Kapitałowego organizowanej przez ELSA Poland, w trakcie której zostaną poruszone najbardziej aktualne tematy ze świata rynku kapitałowego a uczestnicy postarają się znaleźć odpowiedzi na kontrowersyjne pytania.

15.04.2024

Wiele firm bagatelizuje obowiązek wdrożenia procedur sygnalizacyjnych

Spółki Małe i średnie firmy

Wiele firm i organizacji, mimo braku bezpośredniego obowiązku prawnego, już implementowało procedury sygnalizacyjne albo się do tego przymierza. Są też takie, zwykle te mniejsze, które podchodzą do tego jak pies do jeża. Zarządy wiedzą, że wkrótce będą musiały zapewnić pracownikom kanały do zgłoszeń sygnalizacyjnych, ale traktują to jako problem, a nie szansę - pisze Robert Socha, prawnik specjalizujący się m.in. w doradztwie kryzysowym oraz “białym wywiadzie”.

15.04.2024

Sąd Rejestrowy zatwierdził wpis o ujawnieniu otwarcia likwidacji TVP i Polskiego Radia

Spółki

We wtorek do rejestru przedsiębiorców wpisano otwarcie likwidacji Polskiego Radia. To kolejna odsłona batalii o media publiczne - w poniedziałek warszawski Sąd Rejestrowy wydał długo oczekiwane orzeczenie dotyczące ujawnienia otwarcia likwidacji TVP w Krajowym Rejestrze Sądowym. To o tyle istotne, że w obu przypadkach sąd podjął inną decyzję niż referendarz, który badał sprawę w pierwszej instancji.

09.04.2024

Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

08.04.2024

Deregulacja dla firm: Postępowanie przed KIO zdalne, kontrole krótsze

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Postępowanie przed Krajową Izbą Odwoławczą będzie prowadzone zdalnie. Z 12 do 6 dni skrócone zostaną kontrole mikroprzedsiębiorców. Z powodu braku pieczątki lub wydruku z CEIDG lub KRS nie będzie można też odrzucić pisma lub wniosku przedsiębiorcy, a nowe przepisy dla firm będą miały co najmniej sześciomiesięczne vacatio legis - wynika z projektu zmian, nad którymi pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

08.04.2024