united kingdom
ukraine

Rząd wpisał spółkę Liberty Częstochowa do wykazu firm strategicznych

Spółki Prawo gospodarcze Upadłość

Spółka Liberty Częstochowa Sp. z o.o. w upadłości znalazła się w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Decyzja podjęła we wtorek 11 lutego Rada Ministrów, w formie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli. Oznacza to, że firmy tej nie będzie można kupić lub przejąć bez zgody rządu.

11.02.2025

Tusk o "pilnej deregulacji". Proponuje stanowisko Rafałowi Brzosce

Spółki Małe i średnie firmy

Premier Donald Tusk zaproponował stworzenie zespołu, który ma przygotować rekomendacje zmian deregulacyjnych, założycielowi i prezesowi firmy InPost Rafałowi Brzosce. Dodał, że należy pilnie przygotować najprostsze akty deregulacyjne "uwalniające gospodarkę, uwalniające wasz czas i wasze portfele od niepotrzebnych ciężarów".

10.02.2025

UOKiK wszczął osiem spraw ws. zatorów płatniczych. Na liście znane firmy

Spółki Prawo gospodarcze

Gemini Apps, Colian Logistic, Nivea Polska, Stellantis Gliwice, Coty Eastern Europe, SPX Flow Technology Poland, Moto-Truck, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Meliorex – to spółki, w stosunku do których prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania dotyczące nadmiernych opóźnień ze spełnianiem świadczeń pieniężnych.

03.02.2025

WSA: Kolejny wniosek o prawo pomocy nie wstrzymuje terminu do opłacenia skargi

Spółki Prawo gospodarcze

Spółka, w ostatnim dniu terminu do uzupełnienia braku fiskalnego skargi, złożyła kolejny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Kwestia przyznania prawa pomocy została jednak już wcześniej prawomocnie rozstrzygnięta. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi podkreślił, że wniesienie kolejnego wniosku nie mogło skutkować wstrzymaniem biegu terminu do wpłacenia opłaty od skargi.

03.02.2025

WSA: Spółce bez zarządu nie można skutecznie doręczyć decyzji

Ordynacja Spółki

Spółka nie posiadała zarządu, który mógłby ją reprezentować, więc organ powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie kuratora. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wykluczył możliwość uzyskania skutecznego pokwitowania doręczenia pisma od osoby upoważnionej do odbioru korespondencji lub prokurenta, ponieważ umocowanie tych osób nie wynika z przepisów prawa, tylko z działania organów osoby prawnej.

31.01.2025

Jak zmienić fundatora w fundacji?

Spółki Prawo gospodarcze

O ile możliwość przesunięcia kompetencji pomiędzy organami fundacji jest raczej dopuszczalna przez sądy rejestrowe, o tyle już określenie innej osoby – która nie założyła danej fundacji – mianem fundatora jest dyskusyjne. W praktyce rozwiązanie tego problemu jest jednak łatwe – pisze Dawid Feliszek, prawnik, CEO w Global Business View.

31.01.2025

Delegowany do zarządu zapłaci składkę zdrowotną

Ubezpieczenia społeczne Spółki Finanse

Narodowy Fundusz Zdrowia diametralnie zmienia swoje wcześniejsze stanowisko i przykręca śrubę spółkom i spółdzielniom. Żąda płacenia składki zdrowotnej od wynagrodzeń osób delegowanych z rad nadzorczych do awaryjnego - na nie dłużej niż trzy miesiące - pełnienia funkcji w zarządach. ZUS w swoich ocenach jest natomiast cały czas bardziej liberalny.

30.01.2025

Ryzyko sporów w zakresie opodatkowania budowli wcale nie jest niższe

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Budownictwo Spółki

W obowiązujących od początku 2025 r. nowych przepisach o podatku od nieruchomości nie zachowano – wbrew zapowiedziom – podatkowego status quo ani nie zerwano z odwołaniem do prawa budowlanego. Nowe definicje budowli i budynku nie są na tyle precyzyjne, by wyeliminować ryzyko sporów. Co w praktyce będzie sprawiać podatnikom i organom podatkowym największe problemy - o tym dyskutowali uczestnicy debaty Prawo.pl.

28.01.2025

Obowiązki członków zarządu wobec wierzycieli a lojalność – perspektywa angielska

Spółki

Ustawodawstwa polskie i brytyjskie wywodzą konieczność wzięcia pod uwagę, przy wykonywaniu obowiązków przez członków zarządu spółek kapitałowych, interesów wierzycieli. Wprowadzony nowelizacją z 2022 roku do polskiego kodeksu spółek handlowych obowiązek zachowania lojalności, wzorowany na regulacjach angielskich, jedynie uwypukla zobowiązania polskich zarządców wobec wierzycieli spółki w toku prowadzenia jej spraw - pisze dr Piotr Sitnik, adwokat w DLA Piper.

23.01.2025

Projekt o deregulacji uderza w interes konsumentów

Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze

Jeśli w okresie dwóch lat od dostarczenia towaru ujawni się jego niezgodność z umową, konsument może żądać naprawy lub wymienienia rzeczy, a w pewnych sytuacjach nawet obniżenia ceny albo odstąpienia od umowy. W projekcie mającym uprościć prowadzenie biznesu, pojawiły się jednak przepisy ograniczające czas na skorzystanie z tych uprawnień. Protestuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale Ministerstwo Rozwoju i Technologii twardo obstaje przy swoim pomyśle.

22.01.2025

SN: Pominięcie niektórych składników majątku spółki nie zwalnia z odpowiedzialności

Spółki Prawo gospodarcze

Wykazanie bezskuteczności egzekucji przeciwko spółce wymaga co do zasady wszczęcia egzekucji z całości jej majątku. Sąd Najwyższy zwrócił jednak uwagę, że pominięcie niektórych składników majątku samo z siebie nie zwalnia członka zarządu z odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Powinien on bowiem wykazać, że egzekucja z pominiętych składników majątku mogła przynieść realny skutek.

17.01.2025

Sąd UE: Ograniczenie swobody gospodarczej rosyjskiej spółki było uprawnione

Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Umieszczenie i pozostawienie na liście sankcyjnej rosyjskiego telekomu MegaFon, chociaż ogranicza wolność prowadzenia działalności gospodarczej i wpływa na reputację przedsiębiorcy, nie stanowi nieproporcjonalnej i nieakceptowalnej ingerencji – orzekł unijny sąd, oddalając w całości skargę na decyzję Rady UE.

15.01.2025

Coraz więcej ogłaszanych upadłości i otwieranych restrukturyzacji

Spółki Restrukturyzacja Upadłość

Z analizy firmy MGBI wynika, że polskie sądy w 2024 roku ogłosiły 436 postanowień o upadłości przedsiębiorstw. To o ponad 10 proc. więcej niż w 2023 roku i niemal 30 proc. więcej niż w 2022 roku. Najwięcej upadłości dotyczyło branży przemysłowej, budowlanej i handlowej.

14.01.2025

Transgraniczne łączenie spółek – najważniejsze zasady

Spółki

Transgraniczne połączenie spółek to niezwykle skomplikowane i złożone przedsięwzięcie. Dlatego trzeba je dobrze zaplanować. Plan jest także jednym z kluczowych dokumentów na etapie formalizowania połączenia. Nie wolno zapominać, że przed rejestracją spółki będzie on kontrolowany przez sąd. Dlatego błędy popełnione przy jego tworzeniu mogą zniweczyć wysiłki na rzecz połączenia. I to właściwie na ostatniej prostej.

13.01.2025

Wspólnik spółki objętej sankcjami nie zaskarży decyzji

Spółki

Tylka spółka z listy sankcyjnej posiada interes prawny niezbędny do występowania w charakterze uczestnika (strony) w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Powiązanie majątkowe i własnościowe nie stanowi wystarczającej przesłanki umożliwiającej udział jedynego wspólnika w postępowaniu. To jedno z pierwszych rozstrzygnięć dotyczących sankcji nakładanych w związku z wojną w Ukrainie - pisze dr Piotr Sitnik, adwokat w DLA Piper.

08.01.2025

Zmarł właściciel wydawnictwa i grupy medialnej C.H.Beck

Prawnicy Spółki

W wieku 92 lat zmarł dr Hans Dieter Beck, właściciel wydawnictwa i grupy medialnej C.H.Beck. Stery w firmie objął na początku lat 70. Grupa z centralą w Monachium, obecna na polskim rynku od 1993 roku, pozostanie firmą rodzinną, zgodnie z ustalonymi zasadami sukcesji. Pokieruje nią zarząd zbiorowy.

07.01.2025

Ubezpieczenie D&O – zakres, wyłączenia, aktualne trendy

Spółki Ubezpieczenia

W ciągu ostatnich lat ubezpieczenia D&O przeszły w Polsce znaczącą ewolucję. Z produktu postrzeganego jako ekskluzywny bonus dla zarządów spółek giełdowych i międzynarodowych korporacji stały się standardowym elementem polityki ubezpieczeniowej wielu spółek. Szczególnie wzmożone zainteresowanie tym rodzajem ubezpieczeń w ostatnim roku wiąże się ze zmianami w organach spółek Skarbu Państwa i towarzyszącą im nierzadko weryfikacją działań ustępujących członków zarządów i rad nadzorczych - pisze Patrycja Starczewska, senior associate w Zespole Rozwiązywania Sporów kancelarii Clyde & Co.

04.01.2025

Czy prezes płaci PIT, jeśli firma sfinansuje mu naukę języka

PIT Spółki

Sfinansowane przez spółkę lekcje języka polskiego dla pochodzącego z zagranicy członka zarządu nie stanowią dla niego przychodu z nieodpłatnych świadczeń. To w interesie pracodawcy leży, by członek zarządu porozumiewał się po polsku. Na spółce nie ciążą więc obowiązki płatnika w zakresie poboru PIT od tych świadczeń - potwierdzają interpretacje podatkowe wydane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

30.12.2024

NSA: Wystarczyło, że numer KRS widniał na wydruku z rejestru

Spółki Prawo gospodarcze

Skarżący został wezwany do podania numeru w Krajowym Rejestrze Sądowym. W odpowiedzi przesłał wydruk z rejestru, ale nie wskazał dodatkowo numeru w piśmie. Sąd pierwszej instancji odrzucił skargę, ponieważ stwierdził, że brak formalny nie został uzupełniony. Naczelny Sąd Administracyjny uznał to stanowisko za wyraz nadmiernego formalizmu, ponieważ sporny numer wynikał wprost z treści wydruku z rejestru.

30.12.2024

Spółki-widma nadal w KRS, ale wkrótce się to zmieni

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Spółka, która zawiesiła działalności gospodarczą, po upływie 24 miesięcy zostanie automatycznie „odwieszona”. Teoretycznie, bo chociaż przepis obowiązuje od blisko sześciu lat, odpowiednia funkcjonalność Krajowego Rejestru Sądowego dotąd nie została wdrożona. Miało to nastąpić w 2024 r., aktualnie Ministerstwo Sprawiedliwości mówi o początku roku 2025.

27.12.2024