united kingdom
ukraine

SN: Pominięcie niektórych składników majątku spółki nie zwalnia z odpowiedzialności

Spółki Prawo gospodarcze

Wykazanie bezskuteczności egzekucji przeciwko spółce wymaga co do zasady wszczęcia egzekucji z całości jej majątku. Sąd Najwyższy zwrócił jednak uwagę, że pominięcie niektórych składników majątku samo z siebie nie zwalnia członka zarządu z odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Powinien on bowiem wykazać, że egzekucja z pominiętych składników majątku mogła przynieść realny skutek.

17.01.2025

Sąd UE: Ograniczenie swobody gospodarczej rosyjskiej spółki było uprawnione

Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Umieszczenie i pozostawienie na liście sankcyjnej rosyjskiego telekomu MegaFon, chociaż ogranicza wolność prowadzenia działalności gospodarczej i wpływa na reputację przedsiębiorcy, nie stanowi nieproporcjonalnej i nieakceptowalnej ingerencji – orzekł unijny sąd, oddalając w całości skargę na decyzję Rady UE.

15.01.2025

Coraz więcej ogłaszanych upadłości i otwieranych restrukturyzacji

Spółki Restrukturyzacja Upadłość

Z analizy firmy MGBI wynika, że polskie sądy w 2024 roku ogłosiły 436 postanowień o upadłości przedsiębiorstw. To o ponad 10 proc. więcej niż w 2023 roku i niemal 30 proc. więcej niż w 2022 roku. Najwięcej upadłości dotyczyło branży przemysłowej, budowlanej i handlowej.

14.01.2025

Transgraniczne łączenie spółek – najważniejsze zasady

Spółki

Transgraniczne połączenie spółek to niezwykle skomplikowane i złożone przedsięwzięcie. Dlatego trzeba je dobrze zaplanować. Plan jest także jednym z kluczowych dokumentów na etapie formalizowania połączenia. Nie wolno zapominać, że przed rejestracją spółki będzie on kontrolowany przez sąd. Dlatego błędy popełnione przy jego tworzeniu mogą zniweczyć wysiłki na rzecz połączenia. I to właściwie na ostatniej prostej.

13.01.2025

Wspólnik spółki objętej sankcjami nie zaskarży decyzji

Spółki

Tylka spółka z listy sankcyjnej posiada interes prawny niezbędny do występowania w charakterze uczestnika (strony) w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Powiązanie majątkowe i własnościowe nie stanowi wystarczającej przesłanki umożliwiającej udział jedynego wspólnika w postępowaniu. To jedno z pierwszych rozstrzygnięć dotyczących sankcji nakładanych w związku z wojną w Ukrainie - pisze dr Piotr Sitnik, adwokat w DLA Piper.

08.01.2025

Zmarł właściciel wydawnictwa i grupy medialnej C.H.Beck

Prawnicy Spółki

W wieku 92 lat zmarł dr Hans Dieter Beck, właściciel wydawnictwa i grupy medialnej C.H.Beck. Stery w firmie objął na początku lat 70. Grupa z centralą w Monachium, obecna na polskim rynku od 1993 roku, pozostanie firmą rodzinną, zgodnie z ustalonymi zasadami sukcesji. Pokieruje nią zarząd zbiorowy.

07.01.2025

Ubezpieczenie D&O – zakres, wyłączenia, aktualne trendy

Spółki Ubezpieczenia

W ciągu ostatnich lat ubezpieczenia D&O przeszły w Polsce znaczącą ewolucję. Z produktu postrzeganego jako ekskluzywny bonus dla zarządów spółek giełdowych i międzynarodowych korporacji stały się standardowym elementem polityki ubezpieczeniowej wielu spółek. Szczególnie wzmożone zainteresowanie tym rodzajem ubezpieczeń w ostatnim roku wiąże się ze zmianami w organach spółek Skarbu Państwa i towarzyszącą im nierzadko weryfikacją działań ustępujących członków zarządów i rad nadzorczych - pisze Patrycja Starczewska, senior associate w Zespole Rozwiązywania Sporów kancelarii Clyde & Co.

04.01.2025

Czy prezes płaci PIT, jeśli firma sfinansuje mu naukę języka

PIT Spółki

Sfinansowane przez spółkę lekcje języka polskiego dla pochodzącego z zagranicy członka zarządu nie stanowią dla niego przychodu z nieodpłatnych świadczeń. To w interesie pracodawcy leży, by członek zarządu porozumiewał się po polsku. Na spółce nie ciążą więc obowiązki płatnika w zakresie poboru PIT od tych świadczeń - potwierdzają interpretacje podatkowe wydane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

30.12.2024

NSA: Wystarczyło, że numer KRS widniał na wydruku z rejestru

Spółki Prawo gospodarcze

Skarżący został wezwany do podania numeru w Krajowym Rejestrze Sądowym. W odpowiedzi przesłał wydruk z rejestru, ale nie wskazał dodatkowo numeru w piśmie. Sąd pierwszej instancji odrzucił skargę, ponieważ stwierdził, że brak formalny nie został uzupełniony. Naczelny Sąd Administracyjny uznał to stanowisko za wyraz nadmiernego formalizmu, ponieważ sporny numer wynikał wprost z treści wydruku z rejestru.

30.12.2024

Spółki-widma nadal w KRS, ale wkrótce się to zmieni

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Spółka, która zawiesiła działalności gospodarczą, po upływie 24 miesięcy zostanie automatycznie „odwieszona”. Teoretycznie, bo chociaż przepis obowiązuje od blisko sześciu lat, odpowiednia funkcjonalność Krajowego Rejestru Sądowego dotąd nie została wdrożona. Miało to nastąpić w 2024 r., aktualnie Ministerstwo Sprawiedliwości mówi o początku roku 2025.

27.12.2024

Czy TVN i Polsat to telekomy? Rząd jest tego pewien, prawnicy - niekoniecznie

Spółki Prawo gospodarcze

Usługa telewizyjna stanowi usługę telekomunikacyjną - twierdzi Ministerstwo Aktywów Państwowych, uzasadniając wpisanie spółek TVN i Telewizja Polsat na listę podmiotów chronionych przed wrogim przejęciem. Ma to kluczowe znaczenie, bo w wykazie mogą znaleźć się wyłącznie firmy wykonujące określoną działalność, np. telekomunikacyjną. Taka wykładnia budzi wątpliwości ekspertów.

19.12.2024

SN: Odszkodowanie dla prezesa spółki po wygaśnięciu mandatu

Prawo cywilne Spółki

Umowa o pracę z prezesem spółki przewidywała wypłacenie odszkodowania, bez potrzeby spełnienia przez powoda dodatkowych warunków. Strony ustaliły w nim, że odszkodowanie nie będzie przysługiwać pracownikowi, jeżeli wygaśnięcie jego mandatu jako członka zarządu nastąpi z powodu okoliczności leżących po stronie pracownika, ale nie wtedy, gdy złoży sam rezygnację z funkcji. Sąd Najwyższy uznał, że prezes nie złamał w tej sytuacji zasad współżycia społecznego.

19.12.2024

Nie tylko TVN i Polsat. W wykazie spółek strategicznych także P4, T-Mobile i WB Electronics

Spółki Prawo gospodarcze Wydarzenia

Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat, P4, TVN, T-Mobile i WB Electronics zostały wpisane do wykazu podmiotów podlegających ochronie - zdecydował w środę 18 grudnia 2024 r. rząd. Ma to uniemożliwić ewentualne zbycie tych spółek bez zgody właściwego ministra. Według wcześniejszych zapowiedzi, lista miała zostać poszerzona o stacje telewizyjne.

18.12.2024

Koniec z dotacjami dla spółek na leasing aut elektrycznych. MKiŚ tłumaczy powody zmian

Środowisko Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Program „Mój elektryk” dobiega końca i nie przewiduje już możliwości dopłat do leasingu aut elektrycznych. Nowa edycja rozpocznie się w lutym 2025 r., ma jednak dotyczyć wyłącznie osób fizycznych - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska tłumaczy, że takie są wymogi Brukseli. Głos zabrało także Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

18.12.2024

Szkodę wyrządzoną spółce trzeba naprawić

Spółki

Jeżeli członek organu spółki kapitałowej wyrządził jej szkodę, wówczas ma obowiązek ją w całości naprawić. Następuje to zazwyczaj w formie zapłaty odpowiedniego odszkodowania. Działania bądź zaniechania piastuna organu ocenia się według surowych kryteriów, a ustawodawca zakłada jego winę.

16.12.2024

Projektodawca powinien uściślić swoje oczekiwania co do równowagi płci

Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Rozwiązanie polskiego ustawodawcy w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych jest godne zdecydowanej aprobaty. Jeśli jednak chodzi o przepis art. 90gc projektu, to w istocie jego analiza nie jest wolna od poważnych wątpliwości. Jestem zdania, że kontrowersje interpretacyjne powinny zostać wyjaśnione już na najwcześniejszym etapie procesu legislacyjnego - pisze dr hab. Iwona Gębusia, radca prawny w kancelarii Legal Insight.

14.12.2024

TVN i Polsat jako spółki strategiczne? Plan Tuska nie taki prosty prawnie

Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Rząd chce poszerzyć określony w rozporządzeniu wykaz podmiotów podlegających ochronie o prywatne stacje telewizyjne. Według prof. Michała Romanowskiego są ku temu przesłanki, eksperci nie są jednak w tej kwestii zgodni. Prof. Rafał Adamus uważa wręcz, że nie ma podstaw, aby rząd kontrolował w ten sposób nabycie stacji telewizyjnych i blokował wejście do TVN-u inwestora z Węgier.

13.12.2024

Premier zapowiada wpisanie TVN-u i Polsatu do wykazu firm strategicznych

Spółki Prawo gospodarcze

Rozporządzenie Rady Ministrów ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli ma zostać uzupełnione o dwie prywatne stacje telewizyjne: TVN i Polsat. Jak wyjaśnił premier Donald Tusk, "decyzja o uzupełnieniu listy oznacza, że bez zgody polskiego rządu nie będzie można przejąć, kupić firm, które są na tej strategicznej liście, firm, które podlegają ochronie".

11.12.2024

Kurator w fundacjach Solorza

Spółki Fundacja Rodzinna

Sąd w Liechtensteinie wprowadził kuratora do fundacji TIVI oraz Solkomtel, kontrolujących majątek rodzinny miliardera Zygmunta Solorza. To dobra wiadomość dla dzieci biznesmena, nie kończy jednak rodzinnego sporu o sukcesję, którego różne odsłony, poza Liechtensteinem, toczą się w Polsce i na Cyprze.

10.12.2024

Wypowiedzenie umowy spółki jako rozwiązanie w przypadku konfliktu wspólników

Spółki

Spór pomiędzy wspólnikami może doprowadzić do paraliżu działalności spółki, a w niektórych przypadkach także do pozbawienia wspólnika wpływu na jej działalność. Gdy wszelkie narzędzia konsensualnego zakończenia sporu zawiodą, rozwiązaniem, które może przyjść z pomocą, jest wypowiedzenie umowy spółki. Uprawnienie to dotyczy jednak wyłącznie spółek osobowych - piszą radcy prawni Tomasz Kamiński oraz Jakub Kokociński z KPMG Law.

05.12.2024