ESOP - jak dać udziały pracownikom w spółkach akcyjnych

PIT Prawo pracy Spółki Zarządzanie

ESOP (Employee Stock Option Plan) to program, który umożliwia pracodawcom motywowanie swojej kadry poprzez nabycie akcji lub udziałów firmy. ESOP może znacznie różnić się w zależności od formy spółki, zarówno pod względem wdrożenia, jak i opodatkowania – piszą Paweł Skurzyński i Adam Moryń z kancelarii PragmatIQ.

30.11.2024

Blokada firmowego konta - atomowa broń w rękach skarbówki

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Blokowanie kont przez skarbówkę budzi ogromne kontrowersje. Nikt nie ma wątpliwości, że takie narzędzia jak m.in. STIR są potrzebne. Jednak nie wszystko, co dobrze wygląda na papierze, sprawdza się w praktyce. Prawnicy biją na alarm - organ skarbowy potrafi zablokować konto także uczciwemu przedsiębiorcy. Wprawdzie może się on odwołać do sądu, ale zanim ten zajmie się jego sprawą, firma może już przestać istnieć. I nikt nie ponosi za to odpowiedzialności.

28.11.2024

Jak prawidłowo i zgodnie z przepisami wprowadzić program akcji pracowniczych?

Prawo pracy Spółki Zarządzanie

Program motywacyjny taki jak ESOP jest sprawnym narzędziem, które umożliwia pracownikom uczestniczenie w zysku spółki. Jego wprowadzenie w firmie ma na celu działanie pro-pracownicze - ma bowiem wpłynąć na poprawę zaangażowania oraz efektywności kadry - piszą Paweł Skurzyński i Bartosz Głogowski z kancelarii PragmatIQ. I podkreślają, że tego rodzaju program wymaga przygotowania odpowiedniego regulaminu oraz umów, ale stwarza też wyzwania związane z przepisami prawa pracy.

26.11.2024

WSA: Aktualny odpis z KRS nie był wystarczający do usunięcia braku formalnego

Spółki

Osoby uprawnione do działania w imieniu osoby prawnej muszą wykazać swoje umocowanie dokumentem przy pierwszej czynności w postępowaniu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że wydruk z Krajowego Rejestru Sądowego, zawierający informację odpowiadającą odpisowi aktualnemu z Rejestru Przedsiębiorców, nie mógł zostać uznany za odpowiedni dokument, ponieważ nie przedstawiał stanu na dzień wniesienia skargi.

21.11.2024

ESOP, czyli jak skutecznie motywować kluczowych pracowników i kadrę menadżerską

Prawo pracy Spółki Zarządzanie

Pracodawcy nierzadko zmagają się ze spadkiem zaangażowania pracowników czy też trudnościami w zatrzymaniu specjalistów, spowodowanymi brakiem spójnej wizji wieloletniej współpracy. Niski poziom motywacji zespołu, zwłaszcza wśród wysoko wykwalifikowanych pracowników, może prowadzić do niższej produktywności i gorszych wyników firmy. Dodatkowo, konkurencja na rynku sprawia, że utrzymanie najlepszych specjalistów w organizacji jest niełatwe – piszą radcowie prawni Michał Walczak i Paweł Skurzyński z PragmatIQ Kancelaria Prawna Szymkowiak.

16.11.2024

Prof. Adamus: Projekt nowej regulacji zabezpieczenia rzeczowego w restrukturyzacji

Spółki Restrukturyzacja

W zmodernizowanym postępowaniu restrukturyzacyjnym utrzymanie znaczenia zabezpieczenia rzeczowego ma zostać oparte na mechanizmie ograniczenia autonomii woli przy składaniu propozycji układowych. Wydaje się, że jest to mechanizm skuteczny, gdyż obligatoryjną przesłanką odmowy zatwierdzenia układu przez sąd jest sprzeczność układu z prawem - pisze o propozycjach zmian w prawie prof. Rafał Adamus.

15.11.2024

WSA: Rezygnacja prezesa była nieskuteczna, więc spółka mogła usunąć braki skargi

Spółki Prawo gospodarcze

Spółka twierdziła, że nie może usunąć braków skargi, ponieważ nie posiada zarządu, który mógłby tego dokonać. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał jednak, że nie doszło do prawidłowego złożenia rezygnacji przez jedynego członka zarządu. Tym samym skarżąca posiadała obsadzony organ uprawniony do jej reprezentacji. Z uwagi na brak usunięcia braków w zakreślonym terminie, skarga została odrzucona.

15.11.2024

Raportowanie ESG a bezpieczeństwo pracowników

Prawo pracy BHP Spółki ESG

Sejm rozpoczął prace nad ustawą wdrażającą unijną Dyrektywę CSRD, która wprowadza ujednolicone standardy raportowania ESG w Polsce. W wyniku wdrożenia CSRD większa grupa jednostek, w tym spółki kapitałowe, emitenci papierów wartościowych i instytucje finansowe, będzie zobowiązana do raportowania informacji o zrównoważonym rozwoju, w tym w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Dzięki temu polskie firmy zyskają większą konkurencyjność i będą lepiej postrzegane przez partnerów biznesowych.

07.11.2024

Zatory płatnicze to nadal problem. Sześć nowych postępowań UOKiK

Spółki Małe i średnie firmy

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wobec następujących spółek: Bridgestone Poznań, Bruk-Bet, Eaton Automotive Systems, Metalkas, Przedsiębiorstwo Dystrybucji Farmaceutycznej SLAWEX oraz Rockfin. Powodem są nadmierne opóźnienia ze spełnianiem świadczeń pieniężnych na rzecz dostawców.

06.11.2024

GoldenLine znika z sieci. Dane osobowe użytkowników – już niekoniecznie

Spółki RODO Prawo europejskie Ochrona danych

Portal społecznościowo-rekrutacyjny GoldenLine.pl kończy swoją działalność. Konta użytkowników i opublikowane na nich treści zostaną usunięte, chociaż w wyjątkowych przypadkach prawo dopuszcza dalsze przetwarzanie ich danych osobowych. Część prawników wskazuje, że możliwa jest ewentualna sprzedaż bazy danych innemu podmiotowi.

02.11.2024

SN: Obrona majątku spółki w trakcie sanacji

Spółki Restrukturyzacja

Termin upadku zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości dłużnika nie biegnie, gdy według przepisów prawa restrukturyzacyjnego niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji do majątku dłużnika – taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Problem wyłonił się po otwarciu postępowania sanacyjnego.

30.10.2024

NSA: W siedem dni nie można orzec o odpowiedzialności członka zarządu

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Wydanie decyzji o solidarnej odpowiedzialności członka zarządu wraz ze spółką w siódmym dniu od momentu wszczęcia postępowania narusza zasadę czynnego udziału strony w postępowaniu. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że specyficzne rozłożenie ciężaru dowodu sprawia, że zasada ta nabiera szczególnego znaczenia. Strona powinna bowiem mieć zapewnioną faktyczną możliwość wykazania okoliczności umożliwiających uwolnienie się od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki.

29.10.2024

W holdingu nie zawsze trzeba zgadzać się z poleceniami

Spółki

Spółka zależna nie ma bezwzględnego obowiązku wykonywania wiążących poleceń spółki dominującej. Przed wejściem do holdingu warto uwzględnić te kwestie również w umowie albo w statucie przyszłej spółki zależnej. Niekiedy regulacje zawarte w kodeksie spółek handlowych mogą okazać się niewystarczające dla odpowiedniego zabezpieczenia jej spraw.

25.10.2024

Spółki giełdowe wprowadzą parytet płci. Kształt projektu niepokoi KNF i GPW

Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Komisja Nadzoru Finansowego wzbrania się przed nadzorowaniem spółek publicznych pod kątem przestrzegania nowych przepisów o równowadze płci. Giełda Papierów Wartościowych, chociaż „rozumie i w pełni popiera intencje, jakie przyświecały projektodawcom”, to jednak obawia się trudności z realizacją niektórych założeń z uwagi na "uwarunkowania kulturowe”.

21.10.2024

SN: Spółka z minimalnym kapitałem musi od początku zarabiać

Spółki Prawo gospodarcze

Przepisy pozwalają na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z kapitałem wynoszącym zaledwie 5000 zł. Niemniej konsekwencją takiego działania jest obowiązek osiągania zysku od początku działalności. Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że gdy marża nie przewyższa kosztów, obowiązkiem członka zarządu jest przedstawienie wspólnikom konieczności dokapitalizowania spółki.

21.10.2024

Nowe zasady protokołowania posiedzeń zarządu spółki

Spółki

Mimo, że od nowelizacji kodeksu spółek handlowych wprowadzającej obowiązek protokołowania uchwał zarządu spółki z o.o. minęły już prawie dwa lata, zdarza się, że członkowie zarządu zapominają o protokołowaniu podjętych uchwał, a sporządzane przez nich protokoły posiedzeń nie zawierają wszystkich wymaganych przepisami elementów - piszą Martyna Kunke, radca prawny oraz Paweł Butkiewicz, aplikant radcowski w PragmatIQ Kancelaria Prawna Szymkowiak.

14.10.2024

Rodzinna fundacja niebezpiecznym rozwiązaniem dla przyszłych spadkobierców

Spółki Fundacja Rodzinna

Trwa walka o kontrolę nad majątkiem jednego z najbogatszych Polaków - Zygmunta Solorza. Wszystko sprowadza się do pytania, czy mógł skutecznie odwołać oświadczenie notarialne, w którym przekazał swoim dzieciom współzarządzanie fundacjami rodzinnymi. Gdyby nawet sąd w Liechtensteinie stwierdził, że nie, to biznesmen może skorzystać z innych możliwości prawnych, również tych nieznanych polskiemu prawu.

10.10.2024

Platformę Przemysłu Przyszłości czeka likwidacja

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości zostanie rozwiązana, a jej zadania od 1 stycznia 2025 r. przejmie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – zakłada projekt ustawy przygotowany w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Proponowane rozwiązania wzbudziły wątpliwości co do losów pracowników i wierzycieli.

04.10.2024

SN: Udaremnić egzekucję komorniczą to znaczy zbyć majątek

Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze

Dla przypisania znamion konkretnego przestępstwa sąd nie musi powtarzać wyrażeń zastosowanych w przepisie karnym. Zasadnicze znaczenie ma natomiast użycie takich określeń zachowania sprawcy czynu zabronionego, które jednoznacznie wypełniają treść elementów składających się na jego ustawową postać – orzekł Sąd Najwyższy, uznając, że uniewinnienie prezesa zarządu spółki było błędem.

01.10.2024

Jakie są prawa i obowiązki byłego członka zarządu spółki?

Spółki

Były członek zarządu w dalszym ciągu ma określone uprawnienia i obowiązki względem spółki. Są one związane głównie ze sporządzaniem i zatwierdzaniem dokumentów finansowych obejmujących okres pełnienia przez daną osobę funkcji w zarządzie. Z jednej strony ma to chronić interes członka zarządu, a z drugiej strony służyć dobru spółki - piszą Karolina Jezierska-Kowalska, adwokat oraz Paulina Bąk, radca prawny w PragmatIQ kancelaria prawna Szymkowiak.

30.09.2024
1  2  3  4  5    42