united kingdom
ukraine

Sposób i tryb przeprowadzania naboru ochotniczego do służby w obronie cywilnej

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 18 marca 2025 r.
w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania naboru ochotniczego do służby w obronie cywilnej

Na podstawie art. 141 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz. U. poz. 1907) zarządza się, co następuje:
§  1. [Przedmiot regulacji]
 Szef Obrony Cywilnej po ogłoszeniu mobilizacji personelu obrony cywilnej, uwzględniając konieczność zwiększenia lub uzupełnienia stanu osobowego personelu obrony cywilnej, na wniosek wojewody lub z własnej inicjatywy, podejmuje decyzję o przeprowadzeniu naboru ochotniczego.
§  2. [Ogłoszenie naboru ochotniczego; deklaracja przyjęcia do służby w obronie cywilnej]
1.
 Nabór ochotniczy ogłaszają wojewodowie w formie komunikatów w prasie, radiu, telewizji, Internecie, jak również w inny sposób przyjęty na obszarze ich działania, podając miejsce i termin przeprowadzenia naboru oraz preferowane kwalifikacje zawodowe i predyspozycje oczekiwane od osób, które zgłoszą się do pełnienia służby w obronie cywilnej w drodze naboru ochotniczego, zwanych dalej "ochotnikami".
2.
 W komunikatach wojewoda określi organy obrony cywilnej, do których ochotnik składa pisemną lub elektroniczną deklarację przyjęcia do służby w obronie cywilnej w drodze naboru ochotniczego.
3.
 Deklaracja, o której mowa w ust. 2, zawiera następujące informacje o ochotniku:
1)
imię i nazwisko;
2)
datę i miejsce urodzenia;
3)
miejsce zamieszkania;
4)
adres do korespondencji;
5)
wykształcenie;
6)
wykonywany zawód;
7)
posiadane umiejętności i uprawnienia państwowe.
4.
 Deklaracja, o której mowa w ust. 2, może także wskazywać preferowane przez ochotnika miejsce służby w obronie cywilnej w drodze naboru ochotniczego.
§  3. [Przekazywanie wojewodzie informacji zbiorczych o zgłaszających się ochotnikach]
 Organy obrony cywilnej przekazują właściwemu terytorialnie wojewodzie informacje zbiorcze o zgłaszających się ochotnikach wraz ze złożonymi deklaracjami.
§  4. [Ustalenie możliwości powołania ochotnika do służby w obronie cywilnej]
1.
 Wojewoda, we współpracy z organami obrony cywilnej, kwalifikuje ochotnika, na podstawie jego zdolności do realizacji zadań w obronie cywilnej.
2.
 Wojewoda ustala, w uzgodnieniu z właściwym miejscowo szefem wojskowego centrum rekrutacji, możliwość powołania ochotnika do służby w obronie cywilnej przy uwzględnieniu posiadanego przez ochotnika przydziału mobilizacyjnego, przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego, pracowniczego przydziału mobilizacyjnego albo wyłączenia z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
§  5. [Powołanie ochotnika do służby w obronie cywilnej]
1.
 Wojewoda właściwy terytorialnie ze względu na miejsce, w którym ochotnik ma pełnić służbę, powołuje ochotnika do służby w obronie cywilnej.
2.
 W przypadku gdy wojewoda stwierdzi brak zdolności ochotnika do realizacji zadań w obronie cywilnej, odmawia powołania go do służby w obronie cywilnej w drodze naboru ochotniczego.
§  6. [Wejście w życie]
 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 maja 2024 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 738).

Zmiany w prawie

Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 11.03.2025
Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.

Grażyna J. Leśniak 27.02.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2025.394

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb przeprowadzania naboru ochotniczego do służby w obronie cywilnej
Data aktu: 18/03/2025
Data ogłoszenia: 27/03/2025
Data wejścia w życie: 11/04/2025