Polska skarży do TSUE dyrektywę o prawach autorskich

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Polski rząd złożył skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. dyrektywy o prawach autorskich. Według ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego chodzi o artykuł 17 dyrektywy, który "zagraża wolności w internecie i jest sprzeczny z podstawowymi wartościami UE, dot. wolności słowa, idei, kreowania nowych treści".

24.05.2019

Od 31 maja elektronicznie przed sądami administracyjnymi

Administracja publiczna Nowe technologie

Zgodnie z nowelizacją ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi pisma będą doręczane stronom cyfrowo, jeżeli strona wniesie pismo w formie dokumentu elektronicznego albo wystąpi do sądu o takie doręczenie i wskaże adres mailowy.

17.05.2019

Będzie łatwiej inwestować w nowoczesne sieci telekomunikacyjne

Administracja publiczna Nowe technologie

Zwiększanie dostępu obywateli i przedsiębiorców do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, w tym szerokopasmowego internetu, zwłaszcza na obszarach wykluczonych cyfrowo, czyli najczęściej na terenach wiejskich przewiduje projekt, który przyjął rząd.

14.05.2019

Algorytmy na usługach państwa bez nadzoru

Nowe technologie

Nasza administracja korzysta co najmniej z pięciu systemów podejmowania automatycznych decyzji, np. losowania sędziów czy blokowania rachunków. Pełną wiedzę o tym, jak funkcjonują algorytmy zwykle ma tylko firma, która je przygotowała.

14.05.2019

Dokumenty samochodu można już mieć w telefonie

Administracja publiczna Nowe technologie

mPojazd to kolejna usługa udostępniona w aplikacji mObywatel. Posiadacze smartfonów mogą ją już instalować na swoje urządzenia bezpłatnie. Odzwierciedla ona dane z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz informację o aktualnej polisie ubezpieczenia OC.

13.05.2019

Nowy Jork docenił polską aplikację do tworzenia dokumentów

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Nawet najlepszy produkt, kiedy źle przedstawiony – ma mniejsze szanse przebicia na rynku. I jako Polacy nie mamy się czego wstydzić - niektóre prezentacje z warszawskiego Global Legal Hackathonu mogły konkurować z tymi na finałach w Nowym Jorku - mówią członkowie zespołu inteliLex, który wygrał nowojorski finał.

11.05.2019

Senat za obniżeniem podatku od kopalin

Nowe technologie Finanse

W czwartek Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Danina zostanie obniżona o 15 proc. Zdaniem ekspertów, nie wpłynie to jednak na wzrost inwestycji w branży wydobycia miedzi i srebra. Lepszym rozwiązaniem byłoby całkowite zniesienie podatku.

10.05.2019

NIK: Promieniowanie elektromagnetyczne urządzeń telefonii komórkowej poza kontrolą

Rynek i konsument Administracja publiczna Nowe technologie

W ciągu ostatnich lat transmisja danych komórkowych wzrosła 57-krotnie. Jest coraz więcej anten i instalowane są na mniejszych wysokościach, więc rośnie oddziaływanie pól elektromagnetycznych (PEM) emitowanych przez stacje bazowe (SBTK) i urządzenia mobilne na ludzi i środowisko. NIK alarmuje, że ani Inspekcja Ochrony Środowiska, ani Państwowa Inspekcja Sanitarna nie są do tego przygotowane.

07.05.2019

Współczesny prawnik musi być liderem nowych technologii

Prawnicy Nowe technologie

Nowe technologie trzeba wdrażać jak najszybciej, nawet jeśli krótkoterminowo oznacza to konieczność poniesienia określonych nakładów. Bez tego nie nadążymy za klientami. Nawet jak ich nie tworzymy, musimy je rozumieć i stosować, bo w jaki inny sposób będziemy potrafili je opisywać w umowach i kontraktowo zabezpieczać? - pisze Piotr Jeżółkowski z kancelarii Patpol Legal.

07.05.2019

Polacy wygrali Global Legal Hackathon

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Po raz pierwszy Polacy stanęli na podium światowego finału Global Legal Hackathon w Nowym Jorku. Zdaniem międzynarodowego jury zespół młodych prawników i informatyków przygotował w ramach konkursu jedno z najlepszych nowoczesnych rozwiązań dla prawników. W finale w sumie walczyło 12 drużyn.

06.05.2019

Rzecznik TSUE: Airbnb to nie pośrednik nieruchomości

Nowe technologie

Platforma, która umożliwia kontakt poszukującym noclegu z tymi, którzy mogą go zaoferować nie ma nic wspólnego z pośrednictwem nieruchomościami. To usługa społeczeństwa informacyjnego. Tak uznał Maciej Szpunar, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

02.05.2019

Przepływ danych nieosobowych wkrótce według unijnego prawa

Nowe technologie RODO

Za miesiąc wejdzie w życie unijne rozporządzenie o przepływie danych nieosobowych. Ma ono być ważnym elementem kształtowania piątej swobody unijnej – przepływu danych osobowych i nieosobowych na Jednolitym Rynku Cyfrowym UE. Ale z realizacją nowych przepisów mogą być kłopoty - pisze radca prawny dr hab. Bogdan Fischer.

29.04.2019

Prawo jazdy zostawimy w domu, ale jeszcze nie teraz

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Policja Nowe technologie

E-prawo jazdy to propozycja, nad którą pracuje rząd - dzięki niej kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy. Według policji, brak dokumentu może jednak przysporzyć kłopotów uczestnikom kolizji drogowych. A miasta i eksperci podkreślają, że na wdrożenie tej zmiany potrzeba jeszcze wiele czasu

20.04.2019

Kary umowne nie zapewnią bezpieczeństwa w umowie z software housem

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Wątpliwości związane ze stosowaniem kar umownych pojawiają się m.in. w relacjach zleceniodawca - software house oraz firma IT – programiści współpracujący w ramach B2B. Niestety, nie da się wyeliminować wszystkich zagrożeń związanych z tym, że finalny produkt będzie naruszał prawa autorskie a jego funkcjonalności przepisy RODO - pisze radca prawny Piotr Kantorowski.

19.04.2019

Treści terrorystyczne będą w UE usuwane z internetu szybciej

Nowe technologie

Parlament Europejski poparł w środę projekt regulacji, na podstawie której firmy internetowe będą miały obowiązek szybko usuwać z sieci treści terrorystyczne, najpóźniej w ciągu godziny od otrzymania zgłoszenia od odpowiednich władz.

17.04.2019

Od 2022 roku samochody obowiązkowo z systemami bezpieczeństwa

Rynek i konsument Nowe technologie

Już za 3 lata obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego samochodu będą m.in.: inteligentny asystent prędkości, automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych i rowerzystów czy instalacje umożliwiające zamontowanie alkomatu odcinającego zapłon - łącznie będzie to ok. 30 systemów

16.04.2019

Podmioty publiczne będą sporządzać deklarację dostępności swoich stron www

Administracja publiczna Nowe technologie

Ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych, którą podpisał prezydent, zobowiązuje podmioty publiczne do spełnienia zasad WCAG 2.0. Chodzi o zapewnienie dostępu do informacji w postaci elektronicznej dla osób o różnych rodzajach niepełnosprawności.

16.04.2019

Dublowanie stron www i BIP-ów nie ułatwia dostępu do informacji

Administracja publiczna Nowe technologie

Polskie instytucje mają zarówno strony internetowe jak i biuletyny informacji publicznej. To wprowadza zamęt u odbiorców, bo nie jest oczywiste, gdzie szukać potrzebnej informacji. Do tego BIP-y wciąż mają błędy. A za sposób prezentacji dokumentów i ich aktualizację odpowiada podmiot, który je udostępnia – podkreśla minister cyfryzacji.

16.04.2019

RPO: Paski informacyjne Wiadomości TVP naruszają ustawę o rtv

Nowe technologie

Telewizja publiczna narusza ustawę o rtv, która mówi o pluralizmie, bezstronności, wyważeniu i niezależności jej przekazu - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Ocenia, że w ten sposób opłata abonamentowa jest wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem.

15.04.2019

UE: Zmiany w prawie autorskim ostatecznie zatwierdzone

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Nowa dyrektywa o prawach autorskich została w poniedziałek przyjęta przez państwa Unii Europejskiej. To kończy procedurę legislacyjną, ponieważ zawarty wcześniej kompromis Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w sprawie tej regulacji zyskał w marcu poparcie PE. Organizowana z udziałem Polski koalicja przeciwko tej dyrektywie nie dała rezultatu.

15.04.2019