Kto zamyka firmę przed zakończeniem umowy leasingu, nie musi korygować PIT i VAT

PIT VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

W przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego przedsiębiorca nie ma obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów o opłaty leasingowe poniesione do dnia rozwiązania umowy. Nie ma też konieczności korygowania VAT od rat leasingowych ponoszonych w trakcie trwania umowy.

29.07.2024

Gwarancja po likwidacji firmy – jak dochodzić należnych roszczeń?

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dochodzenie roszczeń z tytułu gwarancji po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez gwaranta może się okazać nie lada wyzwaniem. Jednak zawsze warto je podjąć. Dokładna analiza stanu faktycznego sprawy może doprowadzić do niezwykle pozytywnych rezultatów. Pytaniem zaś – istotnym przede wszystkim dla spółek kapitałowych – pozostaje, czy w okresie obowiązywania gwarancji finalizacja likwidacji jest w ogóle dopuszczalna.

24.07.2024

Kredyt „Wsparcie w starcie” dla opiekunów osób z niepełnosprawnością na nowych zasadach

Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Z dofinansowania na samozatrudnienie w projekcie „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” mogą teraz skorzystać także osoby pracujące, ale muszą być zarejestrowane w urzędzie pracy jako poszukujące pracy. Podobnie jak opiekunowie osób z niepełnosprawnością - dla nich oprocentowanie kredytu jest korzystniejsze. Nabór wniosków do projektu już został uruchomiony.

20.07.2024

Firmy muszą oddawać pieniądze z czasów funduszy covidowych. Grozi im upadłość

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Bez tarcz finansowych od Polskiego Funduszu Rozwoju wielu przedsiębiorstw nie udałoby się uratować w trudnym czasie pandemii COVID-19. Do prawników zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej trafiają jednak sygnały, że dochodzi do sytuacji, gdy PFR wzywa firmy do zwrotu pieniędzy z tarcz. Jak mówią eksperci, dochodzi tutaj do poważnego nieporozumienia. Niektórzy przedsiębiorcy nie byli bowiem świadomi różnicy między tarczami i nie spodziewali się konieczności zwracania przyznanych ich środków.

16.07.2024

Osoba z niepełnosprawnością może liczyć na dotacje na założenie firmy

Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Osoba z niepełnosprawnością, która prowadzi własną działalność gospodarczą, może otrzymać m.in. dofinansowanie do odsetek kredytów czy refundację składek emerytalnych i rentowych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Problem w tym, że informacja nie zawsze dociera do osób zainteresowanych, które często przypadkiem dowiadują się o tych możliwościach.

13.07.2024

W wakacje łatwiej o mandat od skarbówki

Ordynacja VAT Małe i średnie firmy

Blisko jedna czwarta sprzedających nie wystawia paragonów – taki jest wynik kontroli przeprowadzonych przez skarbówkę w ramach tzw. nabyć sprawdzających, podczas których urzędnik wciela się w klienta. Za wykroczenia skarbówka wystawia co roku średnio 100 tys. mandatów karnych, których średnia kwota wynosi ok. 1000 zł. Eksperci zwracają uwagą, że liczba mandatów utrzymuje się w ostatnich latach na zbliżonym wysokim poziomie. Zdarzają się też kary dla płatników za nawet niewielkie opóźnienia we wpłacie pobranego podatku.

12.07.2024

Przedsiębiorca też sprzeda mieszkanie bez podatku

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Mieszkanie wykorzystywane w działalności gospodarczej można sprzedać bez podatku po upływie pięciu lat od nabycia - potwierdza skarbówka w interpretacjach. To oznacza, że taka transakcja jest traktowana tak samo jak sprzedaż prywatna. Nie ma też ma znaczenia, że lokal był wcześniej amortyzowany. Preferencyjne zasady nie dotyczą już jednak gruntów.

10.07.2024

Przez lukę w prawie pracownicy przejmowanej firmy bez właściwej ochrony

Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy

Źle skonstruowane przepisy sprawiają, że od ponad 20 lat pracownicy przejmowanych zakładów pracy lub ich części są pozbawieni reprezentacji w negocjacjach dotyczących ich sytuacji prawnej. Dodatkowo wadą polskich regulacji jest to, że do prowadzenia konsultacji uprawnione są tylko związki zawodowe, bo jeżeli nie ma ich w firmie, to nie ma w ogóle konsultacji. Zdaniem niektórych prawników Polska w tym zakresie nie wdrożyła unijnej dyrektywy. Wszyscy są zgodni co do tego, że przepisy trzeba zmienić i to pilnie.

09.07.2024

Wdrożenie dyrektywy to okazja do zmian w ustalaniu płacy minimalnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Niespełna 4,5 miesiąca pozostało Polsce na wdrożenie do krajowego porządku prawnego unijnej dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu, a resort rodziny, pracy i polityki społecznej nie tylko nie pokazał projektu ustawy, ale nawet nie wpisał jej założeń do wykazu prac legislacyjnych rządu. Tymczasem zdaniem prawników, implementacja unijnego prawa może być okazją do zmiany mechanizmu ustalania płacy minimalnej. Obecnie ma on bowiem poważne wady.

08.07.2024

Od 1 lipca butelki z przyczepianymi nakrętkami, ale nie wszystkie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Od lipca branża spożywcza i gastronomiczna zacznie wdrażać kolejne obowiązki wynikające z dyrektywy SUP. I tak jednorazowe butelki z tworzyw, w które nalewane są napoje, mają mieć przytwierdzane nakrętki. A przy wyborze opakowań do potraw klient musi mieć alternatywę do plastikowych jednorazówek.

01.07.2024

Od 1 lipca gastronomia musi zadbać o zamienniki dla plastikowych opakowań

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nie tylko przytwierdzone do butelek nakrętki będą od lipca spędzać sen z powiek przedsiębiorcom. Obiekty gastronomiczne, sklepy i hurtownie, które prowadzą na wynos sprzedaż napojów lub posiłków w plastikowych jednorazówkach, będą miały obowiązek zaproponować opakowania alternatywne. Za ich brak będą grozić kary.

29.06.2024

Obowiązek dysponowania budynkiem przez zakład pogrzebowy

Małe i średnie firmy

Obowiązek dysponowania odpowiednim budynkiem lub lokalem obejmującym co najmniej chłodnię lub urządzenia chłodnicze zapewniające stosowną temperaturę, pomieszczeniem do mycia, ubierania, balsamowania czy konserwacji zwłok przez tych, którzy wykonują działalność w „zakresie domów pogrzebowych” – takie m.in. wymagania spełnić będą musieli przedsiębiorcy z branży funeralnej, aby móc prowadzić swoją działalność.

28.06.2024

Agnieszka Majewska, nowym Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Premier Donald Tusk, na wniosek ministra Krzysztofa Paszyka, powołał Agnieszkę Majewską na 6-letnią kadencję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP stoi na straży praw mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

25.06.2024

Powiat każe dyżurować, a dyżuruje człowiek nie budynek

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna

Po przemianach z 1989 r. liczba aptek lawinowo wzrosła. Liczba magistrów farmacji, czyli farmaceutów - już nie. Arytmetyka jest nieubłagana. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w statystycznej aptece liczba farmaceutów nie przekracza 2, z czego 83 proc. stanowią kobiety. Dlaczego powiaty i apteki nie są w stanie dogadać się w sprawie dyżurów - pisze Mariusz Politowicz z Pleszewa, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej.

22.06.2024

Weryfikacja list sankcyjnych to dla firm podstawowe minimum

Rynek Spółki Małe i średnie firmy

Wielu przedsiębiorców nie ma świadomości, że powinni weryfikować swoich kontrahentów i klientów pod kątem obecności na listach sankcyjnych. Jeszcze mniej wie, że taka weryfikacja powinna mieć szeroki charakter, wykraczający ponad formalną weryfikację list - pisze Robert Socha, prawnik, specjalizujący się m.in. w “białym wywiadzie” (OSINT) i weryfikacji sankcyjnej.

19.06.2024

Niepewne rekompensaty - w strefie buforowej nikt nie prowadzi biznesu

Małe i średnie firmy Wojsko

Choć strefę buforową w powiecie hajnowskim ograniczono do minimum, lokalni przedsiębiorcy liczą straty. Już wystąpili do wojewody podlaskiego, aby wprowadził działania pomocowe. Ale z rządową pomocą, na bazie istniejących przepisów, może być kłopot. Obowiązujące regulacje mówią o rekompensacie dla przedsiębiorców działających w strefie zakazu, tymczasem w samej strefie... nie działa żaden przedsiębiorca.

14.06.2024

Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

13.06.2024

Koszty biznesowe i osobiste - często trudno o odliczenie

PIT Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy mogą odliczyć, co do zasady, wszystkie wydatki związane z prowadzonym biznesem, o ile nie zakazują tego przepisy. W praktyce skarbówka kwestionuje jednak koszty, które uzna za wydatki na cele osobiste lub cele reprezentacji. Problem w tym, że w jednoosobowej działalności bardzo trudno jest ustalić granicę między tymi kosztami, co potwierdza szereg niejednolitych albo zmienianych po latach interpretacji podatkowych.

13.06.2024

Pakiet deregulacyjny dla firm pod ostrzałem, ministerstwa chcą zmian w zasadach kontroli

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zmiany w pakiecie deregulacyjnym dla firm, skracające długość trwania kontroli oraz dotyczące publikacji okresowych planów kontroli, mogą być niezgodne z prawem unijnym oraz sparaliżować niektóre postępowania - ostrzegają resort rolnictwa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postulują zmiany w tym zakresie. Resort rozwoju, autor projektu, nie wyklucza, że tak się stanie. Decyzja zostanie podjęta pod koniec czerwca.

13.06.2024

Od czwartku „strefa buforowa” przy granicy z Białorusią

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Wojsko

Przez 90 dni, licząc od 13 czerwca, obowiązywać będzie tzw. strefa buforowa na granicy z Białorusią. Rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi zostało opublikowane 12 czerwca. Resort po konsultacjach z lokalnymi samorządowcami i przedsiębiorstwami ograniczył początkowo planowany zakres strefy.

12.06.2024