united kingdom
ukraine

Wsparcie przedsiębiorcom pilnie potrzebne, ale i oni muszą działać

Małe i średnie firmy Powódź

Powrót do prowadzenia działalności gospodarczej po powodzi może być bardzo trudny. Właściciele zalanych sklepów, pensjonatów, zakładów usługowych wymagają pilnej pomocy. Przede wszystkim finansowej, ale i prawnej. Oni sami muszą pamiętać, że sprawne dopełnienie formalności pomoże ograniczyć straty. Czasem warto zawiesić działalność albo negocjować wykonanie umów z kontrahentami, niż likwidować biznes.

19.09.2024

Pomoc dla firm z terenów powodziowych niewystarczająca

Spółki Małe i średnie firmy Powódź

Nie ma kompleksowych rozwiązań dla firm, wspierających je w razie klęsk żywiołowych, takich jak powódź. Są one rozsiane po różnych przepisach i nie są wystarczające. Przedsiębiorcy mogą wystąpić z wnioskiem o ulgi w spłacie podatków, ale zależy ona od uznaniowej decyzji urzędnika. Okazuje się też, że wypłata wynagrodzenia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dotyczy tylko sytuacji, gdy pracodawca utracił już możliwość finansowania wynagrodzeń. Takich luk jest więcej.

19.09.2024

Firmy też mogą korzystać z uproszczeń przy zgłaszaniu szkód ubezpieczycielom

Spółki Małe i średnie firmy Powódź

Zniszczone przez powódź sklepy, restauracje, pensjonaty, punkty usługowe – ich właściciele mogą liczyć na odszkodowanie za zniszczone mienie, o ile mieli wykupione stosowne ubezpieczenie. Taka polisa jednak nie zrekompensuje strat związanych z brakiem zysku za czas, kiedy przedsiębiorca nie był w stanie prowadzić działalności.

18.09.2024

Rząd opublikował rozporządzenie uruchamiające pomoc dla poszkodowanych

Środowisko Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Niepelnosprawność Powódź

Obowiązuje już rozporządzenie z 17 września w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie. Rozporządzenie ustala terminy, w jakich mieszkańcy, pracodawcy, przedsiębiorcy oraz inne podmioty z terenów objętych klęską żywiołową mogą skorzystać z pomocy specustawy powodziowej z 2011 r.

17.09.2024

KAS: Poszkodowani przedsiębiorcy mogą wnioskować o odroczenie zapłaty podatku

Administracja publiczna Małe i średnie firmy Powódź

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przypomina o rozwiązaniach dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z sytuacją pogodową. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie podatku na raty oraz o odroczenie terminu jego zapłaty. W województwie opolskim, małopolskim, śląskim, dolnośląskim zostanie także uruchomiona specjalna, tymczasowa infolinia dla podatników.

16.09.2024

Branża IT pod lupą skarbówki, umowy mogą być podważane

PIT Doradca podatkowy Prawo AI Małe i średnie firmy

Zapowiedzi Ministerstwa Finansów, by ograniczyć możliwość stosowania IP Box przez osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą, to nie jedyny problem programistów. Organy podatkowe coraz częściej sprawdzają też w praktyce, czy ulga jest prawidłowo stosowana. W niektórych przypadkach może dojść do zakwestionowania umów łączących programistów z kontrahentami.

11.09.2024

Zwolnienie z VAT dla małych firm w całej UE - rząd przyjął projekt

VAT Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o VAT, który dostosowuje polskie przepisy do prawa UE. Małe przedsiębiorstwa skorzystają ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE. Warunkiem będzie rejestracja w państwie siedziby działalności gospodarczej oraz składanie kwartalnie informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE. Limit zwolnienia z VAT nie zmieni się i nadal będzie wynosił 200 tys. złotych.

10.09.2024

Czy firma odliczy wydatki na psa - fiskus zmienia zdanie

PIT Małe i średnie firmy

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą odliczy wydatki na zakup i utrzymanie psa? To zależy od tego, jak je uzasadni. Jeśli miały one służyć celom reklamowym, to nie mają związku z funkcjonowaniem firmy i nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu. Tak stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej, zmieniając po roku interpretację na niekorzyść przedsiębiorcy. Ale jednocześnie skarbówka zgadza się w innej interpretacji, że można odliczyć wydatki na psa stróżującego.

10.09.2024

Od kiedy wejść w system kaucyjny za puszki i butelki - sklepy mają dylemat

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Objęcie kaucją opakowań do napojów znacząco obciąży sklepy i inne placówki sprzedające napoje w butelkach i puszkach. Dlatego zarządzający muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, jak szybko mają być na to gotowi i ile to będzie kosztować. Im bliżej 1 stycznia 2025 roku, tym jest jednak mniej pewne, że system zadziała od razu.

09.09.2024

SN: Pozory działalności kosztem innych ubezpieczonych

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą tylko po to, by uzyskać świadczenia z ubezpieczenia społecznego, to w istocie stwarza pozory tej działalności, gdyż nie zmierza do osiągania z niej zarobku – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie kobiety, korzystającej z zasiłku macierzyńskiego. Zatem musi zwrócić wypłacone jej przez ZUS pieniądze.

06.09.2024

Będzie wsparcie dla rolników pokrzywdzonych pogodą

Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udzieli wsparcia finansowego sektorowi owoców i warzyw oraz sektorowi wina, które w 2024 roku zostały dotknięte niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi. Pomoc będzie mogło otrzymać ok. 133 tys. polskich producentów rolnych. Zdecydował o tym we wtorek rząd.

03.09.2024

Rząd szykuje zmiany w CEiDG

Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Dotyczy on przede wszystkim przepisów w zakresie uproszczenia procesu podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców – osoby fizyczne oraz rozszerzenia informacji udostępnianych przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

03.09.2024

Self-correction w ramach organizacji – czyli po co w firmie sygnaliści?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy Sygnaliści

Obserwując to, co w ostatnich dniach, tygodniach i miesiącach dzieje się w przestrzeni publicznej, jeśli chodzi o wdrażanie w Polsce prawa ochrony sygnalistów, stopień napięcia emocjonalnego można chyba porównać wyłącznie z kampanią prezydencją w Stanach Zjednoczonych. Tego, o czym się jednak nie mówi w kontekście ochrony sygnalistów, to końcowy efekt prowadzonych przez pracodawców działań następczych w sprawie zgłoszeń. – pisze dr Karol Kulig.

02.09.2024

Pracodawca odliczy koszt okularów pracownika, ale nie swoich

PIT Małe i średnie firmy

Pracodawca może odliczyć wydatki na zakup okularów dla pracowników, ponieważ nie jest to dla niego wydatek o charakterze osobistym. Inaczej będzie w przypadku, gdy przedsiębiorca kupi okulary dla siebie. Tego wydatku nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ nie ma on związku z przychodami z działalności gospodarczej - twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

01.09.2024

Oszuści podszywają się pod portal Biznes.gov.pl

Prawo AI Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ostrzega przed wiadomościami wysyłanymi do przedsiębiorców, w których oszuści informują o konieczności weryfikacji danych w serwisie Biznes.gov.pl. Nie ma ono nic wspólnego z wysyłanymi wiadomościami. I ostrzega. Jeśli przedsiębiorca wprowadzi swoje dane na fałszywej stronie, oszuści uzyskają dostęp do jego pieniędzy i danych osobowych.

29.08.2024

Metoda kasowa w PIT zmieni zasady prowadzenia pkpir

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Resort finansów opublikował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zmiany dotkną przede wszystkim wyceny wartości spisu z natury. Podatnicy, którzy wybiorą kasową metodę rozliczania przychodów, będą mogli potrącić koszty uzyskania przychodów z tytułu zobowiązań na rzecz innego przedsiębiorcy, dopiero po ich uregulowaniu. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

27.08.2024

Opłata za przesyłkę nie jest przychodem sprzedawcy

PIT Małe i średnie firmy

Środki pieniężne, które kupujący wpłaca na rachunek bankowy sprzedawcy prowadzącego sklep internetowy, by pokryć koszty przesyłki nabytego towaru, nie stanowią dla sprzedawcy przychodu opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym. Sprzedawca działa w tej sytuacji jako pełnomocnik klienta. Jego przychodem może być jednak ewentualna nadwyżka, która zostaje po opłaceniu przesyłki.

22.08.2024

W miastach powiatowych więcej stanowisk obsługi dla niewidomych i niesłyszących

Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Każdy dostawca usług komunikacji elektronicznej będzie musiał wyposażyć część biur obsługi klienta w stanowisko przystosowane do obsługi klientów z niepełnosprawnościami. Obowiązek ma wejść w życie 10 listopada 2024 roku. Projektowane przepisy określą, jak powinno wyglądać stanowisko obsługi m.in. osób niewidomych i niesłyszących.

19.08.2024

Kamper w działalności gospodarczej – jak odliczyć VAT?

VAT Małe i średnie firmy

Nie dla każdego zakupionego pojazdu samochodowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zastosowanie znajduje przepis ograniczający możliwość odliczenia VAT oraz kosztów eksploatacji pojazdu wyłącznie do 50 proc. tych kosztów. Jak się okazuje, w przypadku zakupu kampera najistotniejszy jest sposób wykorzystywania pojazdu w prowadzonej działalności gospodarczej.

16.08.2024

Rower elektryczny w kosztach firmy - fiskus się zgadza

PIT VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą odliczy wydatki na zakup elektrycznego roweru lub hulajnogi - potwierdza fiskus w interpretacjach. Nie ma również przepisu, który zabraniałby odliczenia kosztów roweru, jeśli przedsiębiorca mu już firmowy samochód. Fiskus zgadza się też na pełne odliczenie VAT od zakupu jednośladu. Powstaje jednak pytanie, czy od prywatnego użytku sprzętu firmowego nie trzeba płacić VAT, ale eksperci wskazują, że przepisy należy interpretować zdroworozsądkowo.

08.08.2024