Jak informuje Rada Ministrów, projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o uproszczenie obowiązków administracyjnych dotyczących VAT dla małych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w różnych unijnych państwach.
- Projekt przewiduje zmiany i uproszczenie obowiązków administracyjnych dotyczących VAT dla małych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w różnych unijnych państwach. Dzięki temu, małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE. Polska (działająca jako państwo członkowskie siedziby działalności gospodarczej) będzie obsługiwać sprawy polskich podatników, którzy będą chcieli skorzystać ze zwolnienia VAT w innych państwach UE. Jednocześnie nasz kraj będzie potwierdzać kwalifikację do zwolnienia podatnikom, którzy posiadają siedzibę w innym państwie UE - informuje rząd.
Jednocześnie, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, zaznaczenia wymaga, że zmianie nie ulegną inne zasady funkcjonujące dotychczas w art. 113 ustawy o VAT. Przykładowo, niezmieniona pozostaje dotychczasowa zasada zawarta w ust. 5, zgodnie z którą utrata zwolnienia następuje począwszy od czynności, którą przekroczono limit 200 tys zł.
Obecnie mała firma, która prowadzi działalność gospodarczą w innych państwach UE, w których nie posiada siedziby działalności gospodarczej, musi co do zasady zarejestrować się do celów VAT i wypełniać obowiązki związane z VAT (m.in. składać deklaracje, rozliczać VAT itp.), od pierwszej przeprowadzonej tam transakcji. Obowiązki te trzeba wypełniać w każdym unijnym państwie, w którym VAT był należny. Mała zagraniczna firma nie może bowiem skorzystać z możliwości zwolnienia z VAT, ze względu na osiągane w tych państwach obroty. Zwolnienie to zarezerwowane jest tylko dla firm krajowych. Małe przedsiębiorstwa są w ten sposób w większym stopniu obciążone administracyjnie i ponoszą proporcjonalnie wyższe koszty niż duże firmy.
Ponadto projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów UE, które dotyczą miejsca świadczenia usług oraz procedury szczególnej w stosunku do dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.
Nowe zasady określania miejsca świadczenia dotyczą m.in. takich usług, jak wstęp na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne czy rozrywkowe. Dotyczy to sytuacji, gdy obecność ostatecznego odbiorcy (podatnika lub konsumenta) tych usług jest wirtualna.
Przykładowo, VAT od transmisji internetowej koncertu, którą „zakupuje” podatnik lub konsument, zostanie pobrany odpowiednio w państwie siedziby podatnika lub miejsca zamieszkania konsumenta. Przyjęte rozwiązanie będzie przeciwdziałać zakłócaniu konkurencji i „kierować” strumień VAT-u do państw UE faktycznej konsumpcji takich usług.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
Czytaj również: MF: Limit zwolnienia z VAT dla małych firm bez zmian
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.