Ministerstwo Finansów opublikowało zapowiedzi w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. 

Projekt przewiduje zmiany stawek VAT:

  • objęcie zerową stawką VAT statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami i łodziami pełnomorskimi,
  • utrzymanie 8 proc. VAT dla wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych,
  • likwidację obniżonej stawki VAT dla tzw. żywych koniowatych (konie, osły, muły i osłomuły, żywe - CN 0101),
  • objęcie podstawową stawką VAT dostawy wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa) – do palenia lub do wdychania bez spalania,
  • doprecyzowanie brzmienia poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy o VAT – Nawozy i środki ochrony roślin - potrzeba doprecyzowania wynika z wątpliwości co do zakresu rozumienia pojęć nawozu, środka ochrony roślin oraz paszy, w związku z brakiem odwołania wprost w przepisie ustawy o VAT do definicji tych produktów, co ma swoje konsekwencje również w orzecznictwie krajowym,
  • obniżenie stawki VAT na dostawy kubeczków menstruacyjnych z 23 proc. do 5 proc.

Ministerstwo proponuje też przedłużenie funkcjonowania mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem w odniesieniu do gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Brak przedłużenia skutkowałby jego wygaśnięciem po 28 lutego 2025 r., co rodzi potencjalne ryzyko pojawienia się w Polsce nadużyć z udziałem tzw. znikających podatników.

Zmiany w akcyzie od samochodów

MF chce też wprowadzić zmiany w ustawie akcyzowej, m.in. możliwość zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę.

- Prawo do zwrotu akcyzy będzie przysługiwało podmiotowi, w przypadku gdy samochód osobowy, od którego została zapłacona akcyza, został zarejestrowany czasowo w celu umożliwienia jego wywozu poza terytorium kraju. Aby otrzymać zwrot, podmiot będzie zobowiązany złożyć wniosek o zwrot właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w określonym terminie od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego wraz z dokumentami potwierdzającymi zapłatę akcyzy oraz wywóz pojazdu. Proponowana zmiana przyczyni się również do zmniejszenia liczby skarg wniesionych do sądów administracyjnych na decyzje odmawiające zwrotu akcyzy od samochodów czasowo zarejestrowanych w celu ich wywozu - uzasadnia resort.

Planowane jest też wprowadzenie zwolnienia od akcyzy dla samochodów osobowych podlegających profesjonalnej rejestracji, o której mowa w ustawie – Prawo o ruchu drogowym, wykorzystywanych do celów badawczych lub prac rozwojowych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

 


Zwolnienie z JPK CIT i PIT

Zmiany będą też dotyczyć podatków dochodowych - schemy JPK CIT i PIT. Minister finansów będzie mógł zwolnić w rozporządzeniu określoną grupę podmiotów (podatników) z obowiązku przesyłania w odpowiedniej formie ustrukturyzowanej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, np. części prowadzonych przy użyciu programów komputerowych ksiąg rachunkowych. Jak podkreśla MF, jest to zmiana korzystna dla podatników.

Inna zmiana zakłada zniesienie obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi na rzecz ustanowienia raportowania danych dotyczących transakcji płatniczych przez agentów rozliczeniowych. - Wprowadzenie tego obowiązku (Polski Ład) zostało odroczone do końca 2024 r. Z uwagi na napływające sygnały z rynku o braku dostępności terminali płatniczych pozwalających na integrację z kasami rejestrującymi oraz fakt, że wprowadzony w okresie przejściowym obowiązek raportowania danych przez agentów rozliczeniowych spełnia założony cel uszczelniający, zasadne jest zaniechanie tego wymogu - wskazuje rząd.

Czytaj również: Fiskus nie może uznaniowo dobierać dowodów - przypomina NSA