We wtorek, 3 września, Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z udzieleniem nadzwyczajnego wsparcia finansowego sektorowi owoców i warzyw oraz sektorowi wina dotkniętym niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, przedłożone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rozporządzenie wdraża wsparcie finansowe, które Unia Europejska przeznaczyła dla rolników z Polski, Austrii i Czech. Dla naszego kraju przewidziane zostało 37 mln euro. Dodatkowo, przepisy UE dopuszczają możliwość uzupełnienia tej pomocy z budżetu państwa o nie więcej niż 200 proc. unijnej pomocy. Polska skorzystała z tej możliwości, dzięki czemu łączny budżet wsparcia dla rolników wyniesie w rezultacie ok. 470 mln zł.

W marcu 2024 roku, warunki pogodowe w Polsce sprzyjały wegetacji roślin i przyczyniły się do jej przyspieszenia. W efekcie, na wielu plantacjach drzew i krzewów owocowych oraz winorośli, rośliny zaczęły kwitnąć i zawiązywać owoce wcześniej niż w latach poprzednich. W kwietniu, na znacznym obszarze Polski wystąpiły nadzwyczajne przymrozki (od -6 do -8°C), które poraziły część sadów, plantacji owoców jagodowych oraz winnic. Natomiast w maju wystąpiło kolejne zjawisko – gradobicie, które spowodowało straty na plantacjach owoców jagodowych oraz w sadach.

 

Pomoc dla rolników - najważniejsze rozwiązania

Pomoc finansową będzie mógł otrzymać producent rolny:

  • w którego gospodarstwie, w 2024 roku wystąpiły szkody w roślinnej produkcji rolnej na poziomie przekraczającym 30 proc. średniej rocznej roślinnej produkcji z lat 2021–2023 albo z trzech lat w okresie 2019–2023, z pominięciem roku o najwyższej i o najniższej wielkości tej produkcji;
  • na którego uprawach wystąpiły szkody na poziomie co najmniej 40 proc. plonów, spowodowane przez przymrozki wiosenne – od 15 do 30 kwietnia 2024 roku – lub grad – od 1 do 31 maja 2024 roku.

Wsparcie będzie przeznaczone dla producentów rolnych, którzy uprawiają m.in. drzewa owocowe, winorośl, maliny, truskawki czy porzeczki. Pomocy będzie udzielać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski rolników będą przyjmowane od 1 października do 22 października 2024 roku. Pomoc będzie wypłacana do końca 2024 roku. Stawki wsparcia dla rolników będą zróżnicowane w zależności od poziomu strat oraz rodzaju uprawy. Zapewnią one pomoc na poziomie odpowiadającym średnio ok. połowie wysokości szkód ekonomicznych oszacowanych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zobacz również: Pomoc dla rolników - rząd przedstawił rozwiązania