Ministerstwo Finansów do przepisów rozporządzenia dotyczącego prowadzenia pkpir chce dodać par. 26 ust. 9, w brzmieniu: „Wartość spisu z natury, wycenionego zgodnie z ust. 1–4 i 8, pomniejsza się o koszty uzyskania przychodów poniesione na nabycie towarów, które nie zostały potrącone zgodnie z art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym.”. Resort uzasadnia, że w związku z procedowaną ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (UA2), wdrażającą rozwiązania w zakresie kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, zachodzi konieczność dostosowania rozporządzenia do wprowadzanych zmian.

Zobacz również: PIT kasowy będzie dobrowolny i dla małych firm

Czytaj w LEX: Wykorzystanie wyników spisu z natury w rocznym rozliczeniu podatkowym prowadzących PKPiR >

 

Wycena wartości spisu z natury

Jak tłumaczy MF, projektowany przepis rozstrzyga o potrzebie uwzględniania przy wycenie wartości spisu z natury, zasad potrącalności kosztów uzyskania przychodów, stosowanych przy kasowej metodzie rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów. Podatnicy, którzy wybiorą kasową metodę rozliczania przychodów, będą mogli potrącić koszty uzyskania przychodów z tytułu zobowiązań na rzecz innego przedsiębiorcy, dopiero po ich uregulowaniu. Oznacza to, że nieopłacone zobowiązania, nie będą mogły być zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty uzyskania przychodów. Przykładowo, przyjęcie towaru handlowego będzie mogło być zaksięgowane dopiero po uregulowaniu należności za ten towar. Natomiast spisem z natury będą objęte  również towary, których zakup nie został opłacony. Dodawany przepis pozwoli zatem na pomniejszenie wartości spisu z natury o wartość towarów, ujętych w tym spisie, a które w danym roku podatkowym nie zostały zaksięgowane.

W pozostałym zakresie, tj. księgowania przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów, przepisy rozporządzenia nie wymagają zmian w związku z wprowadzaniem kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów. Przychody oraz koszty uzyskania przychodów będą księgowane zgodnie z przepisami ustawy PIT.

 

 

Pozostałe zmiany w rozporządzeniu

Projekt rozporządzenia przewiduje również zmianę o charakterze porządkowym. Zmiana ta dotyczy załącznika nr 1 do rozporządzenia Objaśnienia do podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zmiana polega na zastąpieniu w ust. 18 Objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów wyrazów „25 000 euro” wyrazami „200 000 euro”. Zmiana ta koresponduje z art. 21 ust. 1b ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 776, z późn. zm.), zgodnie z którym z kwartalnego sposobu wpłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą korzystać m.in. podatnicy, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki – w roku poprzedzającym rok podatkowy – nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 200 000 euro.

Czytaj też w LEX: Zlecenie i zmiana prowadzenia PKPiR przez biura rachunkowe krok po kroku >