Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż wysyłkową przez internet przesyłają sprzedane towary za pośrednictwem firm przewozowych lub kurierskich. Po zakupie klient uiszcza na firmowy rachunek bankowy zapłatę za towar powiększoną o koszty przesyłki należne dostawcy. Często w regulaminach tych sklepów internetowych znajduje się zapis w brzmieniu: „Dokonując zakupu, kupujący automatycznie udziela sprzedającemu pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów na nadanie przesyłki w imieniu i na koszt kupującego. Kwota przekazana przez kupującego, jako opłata za transport, jest kwotą zwrotu opłaty przewozowej, a nie wynagrodzeniem za usługi transportowe”.

Każdy kupujący w celu sfinansowania transakcji zakupu ma obowiązek zaakceptować zapisy regulaminu. Pojawia się zatem pytanie, czy środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy sprzedawcy (prowadzącego sklep internetowy), na opłacenie w imieniu kupującego kosztów przesyłki nabytego towaru, wchodzą w skład świadczenia zasadniczego i stanowią dla podatnika przychód z działalności gospodarczej?

Przyjrzymy się temu na przykładzie podatnika opodatkowanego w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Podoba Ci się ten artykuł? To również powinno Cię zainteresować >>

 

Sprzedawca w roli pełnomocnika klienta

Przypomnijmy, że za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (art. 14 ust. 1 ustawy o PIT).

Przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 3 pkt 13 i ust. 9 ustawy o PIT, i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o ustawy o PIT, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT).

W analizowanej sprawie prowadzący sklep internetowy dokonuje zakupu kosztów przesyłki, np. w firmie kurierskiej, w imieniu i na rachunek klienta. Analizując kwestie rozliczenia zwrotu kosztów wysyłki towaru należy mieć na uwadze przepisy art. 95 do art. 109 kodeksu cywilnego regulujące kwestię przedstawicielstwa. Zgodnie z art. 95 par. 1 k.c. można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego (art. 95 par. 2 k.c.).

Zatem każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa wywołuje skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy.

 Czytaj również:  Fiskus zaczyna sprawdzać menedżerów na ryczałcie

 

Czy opłata za przesyłkę wchodzi w skład świadczenia zasadniczego

Istota problemu w analizowanej sprawie sprowadza się do ustalenia, czy opłata za przesyłkę wchodzi w skład świadczenia zasadniczego i stanowi dla sprzedawcy przychód z działalności gospodarczej (opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym).

Jeżeli w regulaminie prowadzonej sprzedaży (wysyłkowej) towarów zostanie wyraźnie zastrzeżone, że kupujący automatycznie udziela sprzedawcy (prowadzącemu sklep internetowy) pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów na nadanie przesyłki w imieniu i na rzecz kupującego, to – w zakresie otrzymanych od kupującego kwot stanowiących rzeczywiście poniesione koszty wysyłki towarów – nie powstanie u sprzedawcy (podatnika prowadzącego sklep internetowy) przychód podatkowy w rozumieniu ustawy ryczałtowej.

Działając w imieniu i na rachunek nabywcy towarów, jako jego pełnomocnik, podatnik-sprzedawca zobowiązany jest do przekazania kwot otrzymanych tytułem kosztów wysyłki towaru na rzecz firmy realizującej odpłatną dostawę zamówionych towarów (np. firmy kurierskiej). Podkreślić należy jednak, że warunkiem bezwzględnym i podstawowym dla takiej klasyfikacji przedmiotowych kwot otrzymanych od nabywcy towarów jest działanie podatnika-sprzedawcy w imieniu i na jego rzecz (rachunek) na podstawie zawartej umowy i stosownego udzielonego pełnomocnictwa.

 

Ulgi i zwolnienia w podatkach dochodowych
-20%

Cena promocyjna: 116.07 zł

|

Cena regularna: 159 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 116.07 zł


Sprzedawca nie ma przychodu

Podsumowując, środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy podatnika-sprzedawcy (prowadzącego sklep internetowy), na opłacenie w imieniu kupującego kosztów przesyłki nabytego towaru, nie stanowią dla podatnika-sprzedawcy przychodu opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym.

Uwaga: Ewentualna nadwyżka po pokryciu rzeczywistych kosztów przesyłki stanowi dla podatnika (prowadzącego sklep internetowy) przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym PIT (ryczałtem ewidencjonowanym).

Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 marca 2024 r., 0113-KDIPT2-1.4011.27.2024.2.HJ; z 30 listopada 2022 r., 0113-KDIPT2-1.4011.783.2022.2.MGR; z 21 listopada 2022 r., 0113-KDIPT2-1.4011.798.2022.2.MGR; z 26 marca 2020 r., 0113-KDIPT2-1.4011.108.2020.4.MD).

Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

Podobał Ci się ten artykuł? To również powinno Cię zainteresować >>