Kolejny zwrot w sprawie fundacji rodzinnej

Fundacja Rodzinna

W najnowszej opinii zabezpieczającej szef KAS stanął po stronie realnie, czyli zgodnie z celem wyrażonym w art. 2 ust 1 ustawy o fundacji rodzinnej, funkcjonujących bądź zamierzających funkcjonować fundacji. Im więcej dyskusji merytorycznej opartej na racjonalniej augmentacji, pozbawionej uogólnień i generalizacji, tym korzystniej dla polskich firm rodzinnych – pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny.

13.11.2024

Fundacja rodzinna - opinia szefa KAS nie do końca uspokoi podatników

CIT PIT Fundacja Rodzinna

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał kolejną opinię zabezpieczającą, dotyczącą fundacji rodzinnej. Potwierdził w niej, że przepisy nie formułują żadnych wymagań co do okresu karencji, w jakim mienie nabyte przez fundację musi w niej pozostawać, zanim zostanie zbyte. Eksperci zgadzają się z takim stanowiskiem. Jednocześnie zwracają uwagę na brak poczucia pewności podatników, który jest efektem m.in. wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów.

05.11.2024

Fundacja rodzinna cały czas na cenzurowanym

Fundacja Rodzinna

Jeśli ponownie zniechęci się polską przedsiębiorczość rodzinną do funkcjonowania nad Wisłą, ponownie renesans będą przeżywać fundacje w jurysdykcjach zagranicznych. Natomiast w Polsce, zamiast podziwiać budowanie się majątków rodzinnych, będziemy emocjonować się „sukcesją” w negatywnym wydaniu, tj. przykładem konfliktu czołowej polskiej firmy rodzinnej, o którego rozstrzygnięciu i tak w decydującej mierze zadecyduje sąd zagraniczny, w Liechtensteinie - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny.

11.10.2024

Rodzinna fundacja niebezpiecznym rozwiązaniem dla przyszłych spadkobierców

Spółki Fundacja Rodzinna

Trwa walka o kontrolę nad majątkiem jednego z najbogatszych Polaków - Zygmunta Solorza. Wszystko sprowadza się do pytania, czy mógł skutecznie odwołać oświadczenie notarialne, w którym przekazał swoim dzieciom współzarządzanie fundacjami rodzinnymi. Gdyby nawet sąd w Liechtensteinie stwierdził, że nie, to biznesmen może skorzystać z innych możliwości prawnych, również tych nieznanych polskiemu prawu.

10.10.2024

Co dalej z fundacją rodzinną - MF prowadzi konsultacje

Fundacja Rodzinna

Mimo, iż nie są na razie przesądzone zmiany w ustawie o fundacji rodzinnej, to Ministerstwo Finansów zwraca uwagę na ryzyko nadużyć. Według resortu wskazuje na to m.in. analiza wniosków o interpretacje dotyczące rozliczeń fundacji. Eksperci zwracają uwagę, że skoro ministerstwo nie opiera się na wynikach kontroli, to nie są to przekonujące argumenty. Apelują, by pozwolić fundacjom budować dobre praktyki.

02.10.2024

Niedopuszczalna zmiana reguł gry

CIT Fundacja Rodzinna

Informację o proponowanych zmianach w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnych przez wiceministra finansów oceniam krytycznie. Dotyczy to zarówno zmian merytorycznych zaproponowanych przez ministerstwo, jak i sposobu komunikacji - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny i wspólnik kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy.

30.08.2024

Rada Przedsiębiorczości apeluje o dialog w sprawie fundacji rodzinnej

Fundacja Rodzinna

Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do ministra finansów o dialog i wsparcie w sprawie fundacji rodzinnej, odnosząc się w ten sposób do przedstawionych przez MF propozycji "uszczelnienia" przepisów o fundacji. Przedsiębiorcy oceniają zaproponowane zmiany jako radykalne i niekorzystne, postulując wstrzymanie prac.

30.08.2024

Zatrzymana reforma sukcesyjno-podatkowa

CIT Fundacja Rodzinna

Wiceminister finansów w swoich komunikatach zdaje się stwierdzać, że administracja w zasadzie nie radzi sobie zalewem spółek na estońskim CIT, fundacjami rodzinnymi czy IP Box. Podatnicy zbyt agresywnie z nich korzystają i za dużo zadają o nie pytań we wnioskach interpretacje, więc zamiast korzystać z narzędzi przeciwdziałających unikaniu opodatkowania, MF chce zniechęcić ich do tych rozwiązań - piszą Szymon Czerwiński i Sergiusz Felbur z kancelarii Schoenherr Halwa Okoń Chyb Sp.k.

30.08.2024

Fundacje rodzinne - w przepisach kluczowa jest stabilność

Doradca podatkowy Fundacja Rodzinna

Zaledwie po ponad roku od wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej Ministerstwo Finansów chce wprowadzić do niej zmiany "uszczelniające", m.in. opodatkowanie sprzedaży majątku fundacji przed upływem 15 lat. Prawnicy podkreślają, że celem fundacji ma być ochrona rodzinnego majątku na pokolenia, a jeśli przepisy mają spełniać ten cel, nie mogą być zmieniane w nieprzemyślany sposób dla doraźnych celów.

29.08.2024

Praktyczne podejście do fundacji rodzinnej – jak skutecznie wnieść majątek?

Fundacja Rodzinna

Wnosząc mienie do fundacji rodzinnej, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową reprezentację stron, formę dokonywanej czynności prawnej oraz rodzaj wnoszonego mienia. Z praktycznego punktu widzenia zasadne wydaje się pokrycie funduszu założycielskiego w formie pieniężnej, wyłącznie w minimalnej wysokości, a następnie uzupełnienie majątku fundacji, np. w formie darowizn - tłumaczy Marianna Valirakis-Wołyńska, radca prawny, partner w kancelarii Lawspective.

05.08.2024

Wspólne fundacje rodzinne nadal mogą być problemem

PIT Fundacja Rodzinna

Mimo zmiany interpretacji dotyczących małżeńskich fundacji rodzinnych, osoby planujące założenie takiej fundacji, powinny zachować ostrożność. Żeby wszystkie wypłaty dla fundatorów były w całości zwolnione z PIT, trzeba dotrwać w związku małżeńskim do ostatniej wypłaty ze wspólnej fundacji. Rozwód oznaczać będzie bowiem perturbacje podatkowe dla fundatorów – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.

13.07.2024

Fundacja rodzinna małżonków jednak zwolniona z PIT – fiskus zmienia zdanie

Ordynacja PIT Fundacja Rodzinna

Skarbówka naprawia swój błąd dotyczący opodatkowania małżonków zakładających wspólną fundację rodzinną. Dyrektor KIS zmienił interpretacje na korzyść podatników. Teraz przyznał rację fundatorom, że otrzymywane przez nich wypłaty z fundacji będą w całości zwolnione z PIT. Według ekspertów takie stanowisko przywraca sens fundacji rodzinnej i zapobiega sztucznemu dzieleniu majątku.

28.06.2024

Fiskus ogranicza inwestycje fundacji rodzinnych

CIT Fundacja Rodzinna

Fundacje rodzinne mają coraz więcej problemów z określeniem zakresu tzw. dozwolonej działalności gospodarczej. Fiskus restrykcyjnie interpretuje nieprecyzyjne przepisy, a wyroki sądów administracyjne są niejednolite. Na spór narażają się fundacje inwestujące w zagraniczne spółki, które nie są podatnikami CIT, lub w najem krótkoterminowy. Eksperci apelują o pilne doprecyzowanie przepisów.

11.06.2024

Fundacja rodzinna odzyska swobodę w obrocie ziemią rolną? Jest szansa

Nieruchomości Fundacja Rodzinna

Jest szansa, że fundacje rodzinne będą mogły na nowo swobodnie obracać ziemią rolną powyżej 1 ha. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozważa zmianę przepisów i powrót do ułatwień, które przysługiwały fundacjom przez kilka miesięcy. Potem jednak im je odebrano. Efekt jest taki, że nie mogą zakładać ich rolnicy i spółki prowadzące duże gospodarstwa rolne. Znacznie też utrudniono wnoszenie gruntów rolnych do fundacji. Postulaty, by "poluzować" obrót ziemią, pojawiają się od dawna.

08.06.2024

Czy fundacja rodzinna płaci podatek od CFC

CIT Fundacja Rodzinna

Organy podatkowe na razie patrzą przychylnie na fundacje rodzinne pod kątem podatku od zagranicznej spółki kontrolowanej (CFC) zarówno w kontekście samej fundacji, jak i jej beneficjentów. Powstaje jednak pytanie, czy takie stanowisko się utrzyma i czy bezpiecznie mogą czuć się fundatorzy lub fundacje, które nie pozyskały interpretacji indywidualnej – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.

07.06.2024

Fiskus daje zielone światło dla zagranicznych inwestycji fundacji rodzinnych

CIT PIT Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna i jej beneficjenci są zwolnieni z podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej (CFC). Nie rozliczają się z fiskusem, jeśli fundacja nabędzie udziały w spółce spełniającej kryteria CFC i otrzyma dywidendę – potwierdza skarbówka. Eksperci zwracają uwagę, że mimo tak korzystnego stanowiska, warto zachować ostrożność i lepiej wystąpić o własną interpretację.

04.06.2024

Urzędy skarbowe wykorzystują swoją przewagę nad podatnikiem

Ordynacja Doradca podatkowy Fundacja Rodzinna KSeF

Organy podatkowe w coraz większym stopniu wykorzystują czynności sprawdzające. Często domagają się od podatników przekazania dokumentów wykraczających poza zakres tych czynności, które potem włączają jako materiał dowodowy do rozpoczynającej się kontroli - mówi Michał Zając, doradca podatkowy, przewodniczący Zachodniopomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, wspólnik w Kancelarii Wojtas i Zając.

03.06.2024

Jak zadbać o niepełnosprawnych członków rodziny z wykorzystaniem fundacji rodzinnej

Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna daje możliwość kompleksowego zabezpieczenia interesów niepełnosprawnego krewnego poprzez zarządzanie majątkiem w sposób chroniący go przed ryzykiem i zapewniający stałe wsparcie finansowe. Ważnym aspektem jest możliwość wyłączenia sporów spadkobierców o majątek i zabezpieczenia relacji rodzinnych na przyszłość - pisze Katarzyna Rozenberg, radca prawny w zespole fundacji rodzinnych w Mariański Group.

01.06.2024

Przekazanie przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej nie podlega VAT

VAT Fundacja Rodzinna

Przekazanie majątku przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej może wiązać się z pewnymi obowiązkami na gruncie podatku od towarów i usług. O ile jednak do fundacji rodzinnej przekazywany jest cały majątek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zorganizowana część przedsiębiorstwa, obowiązek podatkowy nie powstanie.

28.05.2024

Fundacje rodzinne to sukces, ale potrzebne są zmiany

Prawo gospodarcze Fundacja Rodzinna

W ciągu roku powstało ponad tysiąc fundacji rodzinnych, a kolejne kilkaset czeka na rejestrację. To dużo więcej niż oczekiwano, co potwierdza, jak potrzebna była ta ustawa. Wiadomo już jednak, które elementy wymagają poprawy. Według prawników, należy doprecyzować kwestie prowadzonej przez fundacje działalności gospodarczej oraz opodatkowania świadczeń wypłacanych z fundacji. O wykładni niektórych przepisów zdecydują sądy administracyjne.

22.05.2024