Rada Przedsiębiorczości przypomina, że ustawa o fundacji rodzinnej została wypracowana na drodze unikalnego dialogu  i współpracy środowisk biznesowych, w tym firm rodzinnych, z administracją publiczną. Ustawę stawiano za przykład dobrej, kompromisowej legislacji, która bierze pod uwagę zarówno słuszne interesy państwa, jak i przedsiębiorców.

- Tymczasem 21 sierpnia na konferencji w PAP Ministerstwo Finansów przedstawiło fundacje rodzinne jako de facto patologiczne instytucje prawne i zapowiedziało bardzo poważną ingerencję legislacyjną w ich działalność – czytamy w apelu.

- Organizacje zrzeszone w Radzie Przedsiębiorczości wyrażają głęboki sprzeciw zarówno wobec takiej narracji wokół fundacji rodzinnych i przedsiębiorców je zakładających, jak również wobec zaprezentowanej diagnozie i proponowanych rozwiązań. Stanowią one jawne zaprzeczenie wielokrotnie deklarowanej przez Koalicję 15 października zasady stabilności prawa – podkreślają sygnatariusze apelu.

Rada Przedsiębiorczości podkreśla, że fundacja rodzinna jest instrumentem prawnym wprowadzonym do polskiego porządku prawnego na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej, która weszła w życie dniu 22 maja 2023 r. Ideą fundacji rodzinnej jest „oderwanie” majątku wniesionego do fundacji od osoby fundatora, ponieważ składniki majątkowe wniesione do fundacji stają się jej własnością i przestają należeć do fundatora.

W pierwszym roku obowiązywania ustawy o fundacjach rodzinnych polscy przedsiębiorcy zarejestrowali ponad tysiąc fundacji, a kilkaset kolejnych wniosków o rejestrację czeka na rozpatrzenie. Rada Przedsiębiorczości podkreśla, ze ustawa ta była jednym z najbardziej wyczekiwanych przez polski biznes aktów prawnych i po jej wejściu w życie stała się podstawowym narzędziem przy wielopokoleniowej sukcesji w biznesie, podobnie jak jest to w krajach „starej” Europy.

Czytaj również: Fundacje rodzinne - w przepisach kluczowa jest stabilność