Polska błyskawicznie przygotowuje instytucje finansowe na twardy brexit

Prawo gospodarcze Finanse

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt o zasadach prowadzenia działalności brytyjskich instytucji finansowych, który pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji tego samego dnia. To element przygotowań do ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

05.03.2019

Wartość rynku firm pożyczkowych wynosi 4,3 mld zł

Finanse

W 2017 r. firmy pozabankowe udzieliły 3,87 mln pożyczek. Łączny zysk sektora wyniósł 212,3 mln zł, rentowność aktywów to 3,2 proc. Zysk pięciu największych firm spadł o 38 proc. rok do roku. Średni dochód przypadający na jednego klienta wyniósł 70 zł.

04.03.2019

NBP ujawnił zarobki pracowników. W 2018 r. najwięcej zarobiła Martyna Wojciechowska

Finanse

Narodowy Bank Polski opublikował zestawienie średnich pensji dyrektorów. Po nazwie stanowiska pozwala ono ustalić, ile zarabiają Martyna Wojciechowska i Kamila Sukiennik, najbliższe współpracowniczki prezesa Adama Glapińskiego. To publiczna dyskusja o ich wysokich zarobkach doprowadziła do uchwalenia tzw. ustawy o jawności wynagrodzeń w NBP.

27.02.2019

Coraz trudniej o zgodę na fuzję czy przejęcie

Spółki Finanse

Ubiegły rok był rekordowy na rynku fuzji i przejęć, zarówno w Polsce jak i w innych krajach. Organy ochrony konkurencji zablokowały też sporo transakcji. Zdaniem ekspertów to oznacza, że kończą się czasy łatwych przejęć. Firmy planujące duże transakcje muszą się przygotować na trudne i dociekliwe pytania urzędników.

27.02.2019

Dobry rok dla Wolters Kluwer

Finanse

W 2018 r. przychody Wolters Kluwer osiągnęły wysokość 4,3 mld euro. Firma odnotowała 6 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży produktów elektronicznych.

26.02.2019

Małżonek będzie mógł spłacić zobowiązania za dłużnika

Ordynacja Finanse

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt dużej nowelizacji przepisów dotyczących postępowania egzekucyjnego w administracji. Według tej propozycji ściąganie długów ma być prostsze i bardziej skuteczne. Organy egzekucyjne będą też mogły same dostarczać dłużnikom listy.

26.02.2019

Ustawa frankowa jest dla wszystkich kredytobiorców

Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Ogromna większość kredytobiorców nie pójdzie do sądów, czeka na rozwiązania systemowe, czyli na ustawę z inicjatywy Prezydenta. Nie widzę w niej żadnego elementu, który komukolwiek wyrządzałby jakąś krzywdę, a skorzystają z niej wszyscy kredytobiorcy znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Niezależnie, czy mają kredyt złotowy, czy odnoszący się do waluty obcej – mówi Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

22.02.2019

Projekt ustawy frankowej gotowy do drugiego czytania w Sejmie

Finanse Kredyty frankowe

Komisja Finansów przyjęła sprawozdanie o prezydenckim projekcie tzw. ustawy frankowej. Krystyna Skowrońska, poseł PO, domaga się, aby jeszcze raz zaopiniowało go Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zdaniem Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezydenta nie ma takiej potrzeby. Nie boją się sporów arbitrażowych z bankami.

21.02.2019

Spór o wysokość stawki za prowadzenie ewidencji PPK

Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego oraz Business Centre Club krytykują projekt rozporządzenia w sprawie opłaty dla Polskiego Funduszu Rozwoju za prowadzenie ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wskazują m.in., że zaproponowana stawka 0,18 groszy jest za wysoka.

19.02.2019

Tokeny inwestycyjne wymagają lepszej regulacji

Prawo gospodarcze Finanse

Finansowanie projektów za pośrednictwem cyfrowych tokenów wpisało się w krajobraz inwestycyjny Europy i świata, ale tak jak każda innowacja, jest narażone na problemy wieku dziecięcego - twierdzi Marek Parzyński z działu Blockchain i Nowych Technologi w kancelarii Kijewski Graś sp. k.

19.02.2019

Konsumenci dowiedzą się, dlaczego bank nie przyznał im kredytu

Finanse RODO

Banki będą mogły korzystać z dowolnych danych do automatycznego badania zdolności kredytowej. Za to jednak będą musiały poinformować klientów, dlaczego nie przyznały im kredytu. To nie jedyne ważne zmiany, jakie wprowadzili posłowie, do projektu wdrażającego RODO do 168 ustaw.

14.02.2019

KE ogłasza listę państw słabo walczących z praniem pieniędzy

Prawo karne Finanse

25 krajów z różnych kontynentów znalazło się na przygotowanej przez Komisję Europejską liście państw, które niewystarczająco walczą z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Zdaniem Komisji w tych krajach mają miejsce „strategiczne braki w ramach prawnych".

13.02.2019

Prezydent podpisał nowelę ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

Prawo gospodarcze Finanse

Wkrótce banki hipoteczne będą wyłączone z regulacji dotyczących funkcjonowania systemu gwarantowania depozytów i związanych z tym obowiązków. Taką zmianę przewiduje nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.

13.02.2019

Zmiany w przepisach o kancelariach odszkodowawczych uderzą w poszkodowanych

Prawo cywilne Finanse

Sejmowa komisja przerwała pierwsze czytanie senackiego projektu regulującego rynek kancelarii odszkodowawczych do czasu przedstawienia opinii przez rząd. Przedstawicielka Ministerstwa Sprawiedliwości wskazała, że projekt wymaga poważnych korekt. Posłowie, zarówno PiS jak i opozycji podkreślali, że zyskają na nim tylko ubezpieczyciele.

13.02.2019

Po cięciach w budżecie za mało inspektorów pracy

Prawo pracy BHP Finanse

Ograniczenie funduszy w stosunku do wcześniej zaplanowanych oznacza, że w 2019 roku nie będzie nas stać na sfinansowanie dodatkowych etatów, a tym samym zwiększenia liczby inspektorów pracy - podkreśla główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek, nawiązując do zwiększonych w tym roku zadań Inspekcji.

13.02.2019

Prosta Spółka Akcyjna - szanse i ryzyka

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Projekt ustawy o prostej spółce akcyjnej przewiduje dość rewolucyjne rozwiązania, które z jednej strony mogą być dobrą ofertą dla wielu podmiotów działających na rynku, ale niosą też zagrożenia dla systemu spółek, w tym najbardziej dla popularnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - pisze Mateusz Grześków

11.02.2019

Zmiany w ustawie mają chronić rynek sekurytyzacji

Rachunkowość Prawo gospodarcze Finanse

Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku sekurytyzacji oraz zwiększenie jego przejrzystości i bezpieczeństwa dla podmiotów uczestniczących w procesach sekurytyzacji - to cele zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw, których projekt przyjął we wtorek rząd.

05.02.2019

Do 10 lat więzienia za płatność cudzą kartą

Prawo karne Finanse

Ministerstwo Sprawiedliwości chce lepiej chronić klientów e-bankowości. Za dokonanie transakcji cudzą kartą czy telefonem, bez zgody osoby uprawnionej, ma grozić od roku do 10 lat więzienia. Tyle że projektowany przepis może okazać się bublem prawnym - nie odnosi się bowiem do instrumentów płatniczych, takich jak karty, ale do pieniądza elektronicznego. A tego na rynku praktycznie nie ma.

04.02.2019