Obowiązujące obecnie przepisy o podatku od niektórych kopalin powodują, że efektywna stawka podatku dla potencjalnych nowych inwestycji w wydobycie miedzi wynosi w Polsce od 90 proc. do 106 proc. Powoduje to, że nowe inwestycje w sektorze wydobycia miedzi i srebra są nieopłacalne. W innych krajach z rozwiniętym sektorem górnictwa metali nieżelaznych stawka podatku wynosi nie więcej niż 50 proc.
- Zniesienie podatku lub znaczące obniżenie oraz uproszczenie sposobu jego naliczania byłoby najbardziej oczywistym krokiem w kierunku przywrócenia konkurencyjności Polski na światowej mapie wydobycia miedzi i srebra. Przy jego obecnej wysokości oraz konstrukcji nie zostaną wybudowane jakiekolwiek nowe kopalnie miedzi i srebra – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Zobacz również: Senat: Wpłata na niezgłoszony rachunek nie będzie kosztem >>
Konfederacja proponuje wprowadzenie ulg i zachęt inwestycyjnych. Chodzi np. o odroczenie lub obniżenie stawki podatku dla nowych projektów, zapewnienie możliwości preferencyjnego rozliczania niektórych kategorii wydatków, w szczególności poniesionych na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża, czy wprowadzenie przyspieszonej amortyzacji inwestycji kapitałowych w sektorze wydobywczym poprzez określenie specjalnych zasad amortyzacji.
Cena promocyjna: 135.2 zł
|Cena regularna: 169 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.