WSA: Krótkie uzasadnienie wpisu do ewidencji tylko dla oczywistych zabytków

Budownictwo

Krótkie i ogólnikowe uzasadnienie wpisania budynku do ewidencji jest dopuszczalne jedynie w przypadku obiektów, które już na pierwszy rzut oka stanowią zabytki. Natomiast przy pozostałych nieruchomościach wymagane jest wnikliwe i wszechstronne wyjaśnienie przyczyn wpisu – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

13.04.2019

WSA: Zabytek nie jest tylko prywatnym dobrem jego właścicieli

Samorząd terytorialny Budownictwo

Zabytek nie jest tylko prywatnym dobrem jego właścicieli, dlatego ciąży na nich obowiązek zachowania go w jak najlepszym stanie dla dobra ogółu. Właściciele powinni zatem wykonać roboty budowlane, które uchronią budynek przed jego uszkodzeniem - wskazał WSA w Warszawie.

11.04.2019

Egzaminy na uprawnienia budowlane odbędą się w maju

Budownictwo

Od 12 lutego nie ma przepisów określających samodzielne funkcje w budownictwie. Ustawę, która zastąpi unieważnione przez Trybunał Konstytucyjny rozporządzenie wciąż czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Mimo to majowy egzamin na uprawnienia budowlane powinien się odbyć bez zakłóceń.

08.04.2019

Niedopuszczalne odwołanie sąsiada na odmowę wszczęcia nadzoru budowlanego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Skarżący wnieśli do organu nadzoru budowlanego pismo o zainicjowanie postępowania administracyjnego. Podnieśli, że w sąsiednim budynku działają kluby dla dzieci, co wiąże się m.in. z hałasem. Nie było jednak podstaw do wszczęcia postępowania, gdyż budynek był sprawny. Pismo w tej sprawie nie mogło być zaskarżone- orzekł WSA w Gdańsku.

08.04.2019

Rząd zapowiada uproszczenia w procedurach budowlanych

Administracja publiczna Budownictwo

Zmniejszenie liczby koniecznych dokumentów potrzebnych na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie oraz uproszczony projekt, który trzeba będzie dołączyć do wniosku - takie m.in. zmiany proponuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w prawie budowlanym.

03.04.2019

Dr Wenda: Użytkowanie wieczyste ma sens dla inwestycji komercyjnych

Administracja publiczna Budownictwo

Od wielu lat trwał spór o to, czy użytkowanie wieczyste to tylko relikt minionego systemu. To błędny pogląd. Regulacja ta funkcjonuje bez przeszkód w obecnym systemie prawa. Pozwala ona w szczególności na realizowanie wielu inwestycji - podkreśla radca prawny dr Weronika Wenda.

02.04.2019

NSA: Wspólnicy nie mają interesu prawnego przy nieruchomości spółki

Budownictwo Spółki Nieruchomości

Mienie, które zostało wniesione jako wkład jest majątkiem spółki, a nie jej wspólników. Nie można zatem na tej podstawie wyprowadzić ich interesu prawnego - tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Nie ma więc podstaw do uznania, że wspólnicy mają interes prawny do wniesienia odwołania od decyzji w sprawie nieruchomości, której właścicielem jest spółka.

01.04.2019

Rząd chce poprawić przepisy o przekształcaniu użytkowania we własność

Samorząd terytorialny Budownictwo

Resort rozwoju oficjalnie zapowiada zmianę ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Jak już informowaliśmy, według samorządów za mało czasu przewidziano na wydanie ogromnej liczby zaświadczeń. Ich obawy potwierdzają statystyki – przez 3 miesiące wydano dokumenty tylko kilku procentom uprawnionych.

29.03.2019

Ministerstwo potwierdza: będą zmiany w przekształceniu użytkowania wieczystego we własność

Samorząd terytorialny Domowe finanse Budownictwo

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przeanalizowało pierwszy kwartał funkcjonowania ustawy uwłaszczeniowej i zapowiada zmiany, które mają usprawnić przekształcenia. Pojawi się m.in. "uproszczony" tryb dokonania podziału nieruchomości i zmiany, które zapewnią przedsiębiorcom elastyczne warunki korzystania z możliwości wyboru sposobu płatności za przekształcenie.

29.03.2019

Oświadczenie o dłuższej opłacie przekształceniowej - ostatnia deska ratunku nie tylko dla deweloperów

Budownictwo Spółki Małe i średnie firmy

31 marca to, co do zasady, ostatni dzień na złożenie przez firmy, w tym deweloperskie, oświadczenia o wyborze dłuższego niż 20 lat okresu dokonywania opłat przekształceniowych. Jego brak może oznaczać problemy z przekroczeniem dozwolonych limitów pomocy publicznej – ostrzega Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

29.03.2019

Czy mieszkanie bezczynszowe to mieszkanie bez opłat?

Budownictwo

Nazwa „mieszkania bezczynszowe” bywa często niewłaściwie rozumiana, sugeruje, że właściciele lokali nie ponoszą żadnych opłat, w rzeczywistości uiszczają opłaty niezależne. Bardzo ważną kwestią na jaką należy zwrócić uwagę, mówiąc o tzw. „bezczynszówkach” jest brak Funduszu Remontowego - pisze ekspert Mariusz Łubiński.

28.03.2019

Gminy nie zdążą wydać zaświadczeń o przekształceniu użytkowania - wydłużenie terminu możliwe

Samorząd terytorialny Budownictwo Nowe technologie Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Osiemset zaświadczeń o przekształceniu użytkowania we własność dziennie musiałyby wydawać największe miasta, a Warszawa nawet dwa tysiące, żeby wypełnić ustawowy obowiązek do końca roku. Nie jest to jednak możliwe, przez co mieszkańcy mogą stracić na bonifikatach. Resort rozwoju po analizach ma rozważyć przedłużenie terminu.

28.03.2019

Soboń: Duża nowela prawa budowlanego odchudzi projekty

Samorząd terytorialny Budownictwo

Prowadzimy prace nad dużą nowelizacją prawa budowlanego. Chcemy, by wszystkie projekty instalacji były wymagane dopiero na etapie realizacji i odbioru budynku, a pozwolenie na budowę ma być ważne 5 lat. O tych i innych zmianach mówi Prawo.pl Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

27.03.2019

Kto zarejestrował działalność w mieszkaniu, może słono zapłacić za jego uwłaszczenie

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Warszawski Urząd Dzielnicy Żoliborz zbiera oświadczenia od mieszkańców w związku z przekształceniem użytkowania w prawo własności. Chce wiedzieć, czy prowadzą w swoich lokalach działalność gospodarczą. Jeśli tak, może okazać się, że korzystając z bonifikaty, uzyskają bezprawną pomoc publiczną. Wtedy za prawo własności zapłacą stawkę rynkową.

27.03.2019

Przekształcenie użytkowania wieczystego – spytaj urząd lub zapłać przed 31 marca

Samorząd terytorialny Budownictwo

Za użytkowanie wieczyste płaciło się do 31 marca. Od tego roku już go nie ma, ale trzeba zapłacić za przekształcenie. Jeśli urząd nie przysłał jeszcze zaświadczenia, wyjścia są dwa: uiścić opłatę jak dotąd, albo zapytać urzędnika. Termin pierwszej opłaty przekształceniowej przesunięto o rok, więc czas jest. Jeśli boimy się odsetek, można zapłacić od razu, bo pieniądze nie przepadną.

22.03.2019

Rzeczoznawcy boją się nowego standardu wyceny nieruchomości

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Małe i średnie firmy

Kończą się konsultacje nad projektem standardu zawodowego rzeczoznawców. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapewnia, że regulacja zapewni jednolite normy pracy rzeczoznawców. Ci ostatni mówią wprost - cofamy się do lat 90., to uderzenie w podmioty zainteresowane wyceną nieruchomości, m.in. kredytobiorców.

20.03.2019

WSA: Studium może zakładać różne funkcje dla jednego terenu

Budownictwo

W studium oraz w planie miejscowym możliwe jest przeznaczenie terenu pod realizację zadań o różnych funkcjach. Nie mogą się one jednak wzajemnie wykluczać. Dlatego niedopuszczalne jest wyłączenie z zabudowy mieszkaniowej i jednoczesne przeznaczenie terenu na cele mieszkalnictwa, usług nieprodukcyjnych, rekreacji i obsługi turystyki. Tak uznał WSA w Gdańsku.

20.03.2019
Prawo.pl