Innowacyjne rozwiązania w przestrzeni miejskiej mogą przyśpieszyć przez pandemię

Środowisko Budownictwo

W czasie pandemii miasta przeszły rewolucję, być może tego nie zauważyliśmy, ale mamy dziś do czynienia z miastami hybrydowymi, które są przygotowane w każdej chwili przestawić się na tryb „zdalny” i nawet w trybie on-line i nadal pozostać miastami. Przyszłość zamieszkiwania ma być projektowana z wykorzystaniem technologii, a rola samorządu jest tu bardzo duża – mówi architekt Joanna Bach-Głowińska

03.01.2021

Od dziś projekty budowlane muszą spełniać nowe normy energooszczędne

Budownictwo

Nowe zaostrzone wymagania odnośnie oszczędności energii nie będą stosowane jedynie do wniosków o pozwolenie na budowę złożonych do 30 grudnia 2020 roku. Taką zmianę przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. By z niej skorzystać projekt musiał wpłynąć do urzędu przedostatniego dnia grudnia.

31.12.2020

Nowe prawo zamówień publicznych wchodzi w życie

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo

Od Nowego Roku wchodzą w życie dwie ważne ustawy dla zamawiających i wykonawców. Jedna to nowe prawo zamówień publicznych, druga to przepisy je wprowadzające. Pierwszy przewiduje wiele nowości, m.in. procedurę podstawową, katalog klauzul abuzywnych, zasady waloryzacji wynagrodzenia i postępowanie koncyliacyjne na etapie realizacji umowy. Drugi określa przepisy przejściowe.

30.12.2020

Krakowski Szybki Tramwaj w formule PPP ma być wzorem dla innych miast

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Budownictwo

Krakowski Szybki Tramwaj posłuży jako przykład - w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas jego realizacji będą powstawały wytyczne dla innych miast, jak pozyskiwać finansowanie w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego na inwestycje infrastrukturalne. Budowa IV etapu szybkiego tramwaju w Krakowie jest największym tego rodzaju projektem realizowanym w formule PPP w Europie.

28.12.2020

Po pięciu latach każde pozwolenie na budowę - nie do podważenia

Budownictwo

Nowe przepisy prawa budowlanego uniemożliwiające unieważnienie pozwolenia na budowę czy użytkowanie dotyczą wszystkich decyzji. Także tych wydanych przed 19 września, gdy nowelizacja wprowadzająca graniczny termin na uchylenie jeszcze nie obowiązywała. Tak wynika z interpretacji Ministerstwa Rozwoju.

28.12.2020

Projekt: Współwłaściciel wspólnoty nie storpeduje zakupu działki przyległej

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Budownictwo

Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii chce, by duże wspólnoty mieszkaniowe łatwiej mogły uzyskać zgodę na nabycie działki przyległej od skarbu państwa lub gminy. Dziś sprzeciw jednego z kilkudziesięciu współwłaścicieli blokuje wykup. A to często uniemożliwia wspólnotom budowę podjazdów dla niepełnosprawnych, wiat śmietnikowych, a nawet ocieplenie bloku.

26.12.2020

Wojewoda ma lepiej nadzorować nieruchomości publiczne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Wzmocnienie nadzoru wojewodów na mieniem skarbu państwa i usprawnienie gospodarowania nieruchomościami publicznymi, to cele projektu zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, który właśnie trafił do uzgodnień międzyresortowych. Konieczność zmiany przepisów wskazywała Najwyższa Izba Kontroli.

21.12.2020

Prezydent podpisał ustawę o opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia

Finanse samorządów Budownictwo

Prezydent Andrzej Duda podpisał w nowelizację ustawy o opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia – poinformowało w piątek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Ustawa ułatwi podmiotom leczniczym uzyskanie dotacji od ministra właściwego do spraw zdrowia, innego ministra, centralnego organu administracji rządowej oraz wojewody, a także od jednostek samorządu terytorialnego.

18.12.2020

Pojęcie modernizacji nie wróci do prawa budowlanego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nie ma potrzeby przywrócenia w Prawie budowlanym pojęcia „modernizacja” – ocenia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zdaniem resortu prowadziłoby to chaos pojęciowy w przepisach prawa. Jednak zdaniem części samorządowców rozróżnienie między „remontem”, a „modernizacją” skróciłoby czas inwestycji i zmniejszyło koszty.

14.12.2020

Drzewo na miedzy sadzić można, ale lepiej trochę dalej

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Prawo nie reguluje, w jakiej odległości od działki sąsiada możemy sobie posadzić drzewo czy modne tuje. Na ogół nie przewidujemy, że po tym jak one urosną, mogą spowodować zniszczenia na nieruchomości obok. Poszkodowany może wtedy bronić swoich praw w sądzie, ale takie postępowania są zwykle długotrwałe, kosztowne i bardzo często pogarszają stosunki sąsiedzkie.

12.12.2020

Las przy Pałacu Kultury? Przed nabyciem trzeba sprawdzić, czy działka nie będzie zalesiana

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo Poprawmy prawo

Czy tu będzie las? Sprzedający działkę musi udokumentować, czy nie dotyczą jej plany zalesienia, nawet gdy - jak w centrach miast – w pobliżu nie ma lasów. Zaświadczeń żądają notariusze, bo muszą sprawdzać, czy do działki nie ma ustawowych praw pierwokupu. To problem obywateli i nawał pracy dla urzędników, bo są absurdy typu leśność działki pod blokiem.

11.12.2020

Zmiany w opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia gotowe do podpisu prezydenta

Budownictwo Finansowanie zdrowia

Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, dotyczącej opiniowania inwestycji w ochronie zdrowia. Miały one głównie charakter redakcyjny. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

10.12.2020

Autostrada, lotnisko? COVID-19 przed eksmisją nie uchroni

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Koronawirus

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się eksmisji z lokali mieszkalnych za wyjątkiem orzeczeń dotyczących przemocy w rodzinie. Rząd szykuje zmiany i proponuje by było to możliwe w przypadku realizacji inwestycji celu publicznego

09.12.2020

Rząd chce dopłacać Polakom do kupna mieszkania

Domowe finanse Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad zwiększeniem dostępności mieszkań. Anna Kornecka, wiceminister do spraw budownictwa, zapowiada w Prawo.pl, że pomoc zostanie skierowana do tych, dla których cena stanowi istotną barierę w zakupie mieszkania. Mają dostawać dopłaty, które pozwolą uzyskać minimalny wkład wymagany przez banki. Część ekspertów nie ma wątpliwości, że to słuszne rozwiązanie. Inni uważają, że spowoduje wzrost cen.

09.12.2020

Kornecka: Tarcza prawna ułatwi załatwianie urzędowych spraw

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Jednym z ważniejszych projektów jest cyfryzacja procesu budowlanego. Pandemia pokazała, że elektronizacja to właściwa droga, która może ułatwić załatwianie spraw bez wychodzenia z domu – mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. I dodaje, że celem jest też uproszczenie i elektronizacja innych postępowań administracyjnych. Na tym skupi się projekt zwany tarczą prawną.

08.12.2020

Gdy brak planu, pozostaje decyzja o warunkach zabudowy

Administracja publiczna Budownictwo

​Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości nie musi negatywnie wpływać na jej potencjał komercyjny. Biznesowy sukces inwestycji można osiągnąć w takim przypadku poprzez uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - piszą Mirosław Narolski i Julia Janik z kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci.

05.12.2020

Co to są parametry użytkowe i techniczne obiektu budowlanego

Budownictwo

W przepisach Prawa budowlanego zawarto m.in. definicję pojęcia „przebudowa”, w której pojawiają się dwa wyrażenia „parametry użytkowe i techniczne”. Jak należy rozumieć te pojęcia, skoro brak ich ustawowej definicji? Z pomocą przychodzą orzeczenia sądów administracyjnych.

02.12.2020

Nieprzekraczalna linia zabudowy - kiedy można ją przekroczyć

Budownictwo

W decyzji o warunkach zabudowy dla terenu na obrzeżu dużego miasta wyznaczono nieprzekraczalną linię zabudowy. Co ona oznacza i czy inwestor może przekroczyć ją wykuszem nadwieszonym bez podparcia na gruncie - pyta czytelnik. Możliwość naruszenia takiej linii powinna wynikać z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeżeli decyzja na ten temat milczy, przekroczenie nie jest dopuszczalne.

30.11.2020

SN: Członek spółdzielni mieszkaniowej nie mógł żądać wydania protokołów o stanie technicznym lokalu

Prawo cywilne Budownictwo

Z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wynika prawo żądania przez członka spółdzielni uzyskania wyszczególnionych tam dokumentów. Ich katalog jest zamknięty. Na podstawie tej regulacji członek spółdzielni może zapoznawać się z dokumentacją dotyczącą działań organów spółdzielni, nie zaś stanem technicznym lokalu – wskazał Sąd Najwyższy.

29.11.2020

Wymaganie kominiarskiej opinii dotyczącej przewodu kominowego nie ma podstaw prawnych

Budownictwo

Czytelnik Prawo.pl przebudowuje dom i stara się o uzyskanie pozwolenia na budowę instalacji gazowej. Złożył wszystkie wymagane dokumenty, ale wydziału architektury zażądał od niego przedłożenia opinii kominiarskiej. - Czy organ może zażądać od inwestora przedłożenia opinii kominiarskiej dotyczącej stanu istniejącego przewodu kominowego? - pyta czytelnik. Okazuje się, że w określonych sytuacjach może.

28.11.2020
Prawo.pl