Horrendalny rachunek za gaz? Trzeba udowodnić, że dla domowych potrzeb

Rynek i konsument Finanse Nieruchomości

Nawet tysiąc procent wzrosły ceny gazu dla wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych. Mieszkańcy mogą zapłacić mniej, gdy ich wspólnota lub spółdzielnia złoży oświadczenie, że wykorzystuje gaz wyłącznie dla celów gospodarstwa domowego. Problem w tym, że takie wydzielenie nie zawsze jest proste, a przeszło trzy miliony osób mają zarejestrowaną działalność gospodarczą w mieszkaniu lub domu.

05.01.2022

Nowe przepisy już obowiązują, a mieszkańcy dalej będą słono płacić za śmieci

Samorząd terytorialny Odpady Nieruchomości

Od 1 stycznia właściciele sklepów czy biurowców są objęci komunalnym systemem wywozu odpadów, a w blokach wolno stawiać inteligentne pojemniki na śmieci. Gminy mają też zielone światło na dopłacanie do rachunków za odpady swoim mieszkańcom. Eksperci nie mają złudzeń, że nowe przepisy to jedynie "pudrowanie" problemów, a nie ich rozwiązywanie. Jak było drogo, tak dalej będzie.

04.01.2022

Rzecznik przedsiębiorców apeluje o zmiany w składce zdrowotnej

Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem, aby szybko poprawić Polski Ład i zmienić sposób opłacania składek. Rzecznik proponuje, aby miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne miała charakter stały, obliczany na podstawie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku. 

03.01.2022

Sieć Kaufland ukarana za wykorzystywanie przewagi kontraktowej

Rynek i konsument

Spółka Kaufland Polska Markety wymagała od dostawców obniżenia ceny produktów rolnych i spożywczych już po ich sprzedaży, nieuczciwie wykorzystując swoją przewagę kontraktową. Z tego powodu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył na spółkę karę w wysokości 140 mln zł.

03.01.2022

Ustawa o domach do 70 mkw. bez formalności już obowiązuje

Administracja publiczna Budownictwo Polski Ład

Od poniedziałku wchodzą w życie przepisy umożliwiające budowę domów do 70 m kw. bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Wyłączają możliwość zgłaszania sprzeciwu przez starostę w razie wadliwego zgłoszenia budowy, ale nie pozbawiają nadzoru budowanego uprawnień kontrolnych.

03.01.2022

Kryzys praworządności szkodzi też ochronie środowiska

Środowisko Prawo europejskie

Jeśli Komisja Europejska uruchomi mechanizm „pieniądze za praworządność”, nasz kraj może stracić nawet 170 mld euro, z czego 42 mld euro na działania służące ochronie klimatu, walce ze smogiem i ochronie przyrody - wynika z analizy prawnej Fundacji ClientEarth. Tymczasem polski rząd nie wykonuje kolejnych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i usztywnia się w sporze z Komisją Europejską.

03.01.2022

Zmiany w przepisach wymagają lepszej informacji o instrumentach finansowych

Rynek i konsument Finanse

Od początku 2022 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Wprowadzane tą regulacją zmiany dostosowują do prawa Unii Europejskiej regulacje dotyczące przede wszystkim przepływu i udostępniania informacji, instrumentów rynku finansowego oraz nadzoru finansowego.

01.01.2022

Można sprawdzić, ile firma dostała wsparcia z tarczy finansowej czy antykryzysowej

Spółki Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza finansowa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi ogólnopolski portal informacji o udzielonej pomocy publicznej, na którym można sprawdzić, ile dana firma otrzymała pomocy z tarczy antykryzysowej i finansowej. SUDOP - tak nazywa się ten system - pozwala wyszukać przedsiębiorców po numerze NIP lub rodzaju pomocy.

31.12.2021

Omikron utrudnia podróżowanie - polisa nie rozwiąże wszystkich problemów

Rynek i konsument Koronawirus Ubezpieczenia

Ubezpieczenie turystyczne pomoże ograniczyć niektóre koszty związane z zachorowaniem na COVID-19 lub koniecznością izolacji w czasie podróży zagranicznej, ale nawet najlepsza polisa turystyczna nie zapewni ochrony przed wszystkimi wydatkami związanymi z koronawirusem.

31.12.2021

Marek Niedużak odchodzi z resortu rozwoju i technologii

Administracja publiczna

Wiceminister Marek Niedużak ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2021 roku złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Niedużak w ministerstwie odpowiadał za obszar regulacji prawnych dla przedsiębiorców. W resorcie pracował od 2016 roku, a funkcję wiceministra sprawował od lutego 2019 roku.

30.12.2021

UOKiK przygląda się ubezpieczycielom - wątpliwości budzą wypłaty z polis komunikacyjnych

Rynek i konsument Ubezpieczenia

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął działania wyjaśniające w zakresie praktyk stosowanych przez trzech ubezpieczycieli w procesie likwidacji szkód komunikacyjnych z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Sprawa została wszczęta z zawiadomienia, które złożyły do UOKiK organizacje branżowe reprezentujące zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców z sektora MSP.

30.12.2021

Księgowi przygnieceni przepisami o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy

Małe i średnie firmy Finanse Poprawmy prawo

Jednoosobowe biura księgowe są traktowane w przepisach o AML, jak banki. Muszą więc dać sobie radę z ogromną biurokracją oraz wdrożyć system zgłaszania nadużyć, czyli donosić na samych siebie, co jest absurdem rodem z Barei - wskazuje Czytelniczka Prawo.pl, która wzięła udział w naszej akcji "Poprawmy prawo". Ona i inni eksperci uważają, że z części tych obowiązków można zrezygnować.

30.12.2021

Potrzebna jest prostsza procedura transportu zwłok z zagranicy

Prawo cywilne Administracja publiczna Transport

Polska Izba Branży Pogrzebowej apeluje o zniesienie obowiązku odprawy konsularnej w polskich placówkach dyplomatycznych, w przypadku przewozu osób zmarłych z zagranicy. Jej zdaniem wystarczy zgoda starosty lub prezydenta miasta, na terenie którego ma być pochowany zmarły. Obecnie trwają prace nad projektem nowelizacji prawa pogrzebowego, wkrótce ma on trafić do Sejmu.

29.12.2021

Samowolę budowlaną taniej zburzyć niż zalegalizować

Administracja publiczna Budownictwo Poprawmy prawo

Opłata legalizacyjna za rozbudowę małego sklepu oraz dużej galerii handlowej wynosi tyle samo - czy to dobre i sprawiedliwe rozwiązanie? Zdaniem ekspertów kara powinna odstraszać, a nie rujnować, a tak się dzieje w wypadku małych przedsiębiorców. Bardziej opłaca się im zburzyć, co wybudowali, niż zalegalizować.

29.12.2021

Rząd przyjął uchwałę w sprawie Turowa - nie planuje zamknąć kopalni

Prawo gospodarcze Finanse

Rada Ministrów podjęła we wtorek uchwałę, w której podkreśla, że kopalnia i elektrownia Turów muszą działać. Decyzje, czy płacić kary nałożone przez TSUE, mają być podjęte w terminie późniejszym. - Nie zamierzamy wstrzymywać pracy kopalni i elektrowni Turów - podkreślił Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

28.12.2021

Frankowicze szturmują warszawski sąd - ponad 1000 spraw na jednego sędziego

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Frankowicze szturmują warszawski sąd. Na jednego sędziego w nowym wydziale frankowym przypada już ponad 1000 spraw. Sąd wyznacza pierwsze rozprawy aż na 2023 rok. I to nie koniec kłopotów. Według ekspertów, coraz więcej osób będzie szukało w sądach sprawiedliwości, co tylko jeszcze bardziej skomplikuje i wydłuży procedowanie w tego typu postępowaniach. 

28.12.2021

KNF chce uporządkować wypłaty z ubezpieczeń komunikacyjnych

Rynek i konsument Ubezpieczenia

Zaniżanie odszkodowań, ograniczenie dostępności samochodów zastępczych, naprawy z użyciem części nieoryginalnych - patologii w likwidacji szkód z polis OC i AC ciągle jest dużo. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego chce z tym zrobić porządek i opracował projekt rekomendacji dla towarzystw ubezpieczeniowych.

28.12.2021

Drogi frank zachęca kredytobiorców do występowania do sądów

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Wysoki kurs franka szwajcarskiego podniósł raty kredytów deniminowanych w tej walucie, co stanowi dodatkową zachętę dla kredytobiorców do procesowania się z bankami. Widoczne jest też zainteresowanie ugodami, choć zapał do nich jest mniejszy niż do drogi sądowej. Na razie sprawnie idzie to w PKO BP. Jak podaje bank, do tej pory złożono wnioski do prawie 17 tysięcy umów.

27.12.2021

Wspólnota mieszkaniowa powstaje niezależnie od woli właścicieli lokali

Prawo cywilne Nieruchomości

Z reguły do powołania do życia nowej instytucji niezbędna jest wizyta w sądzie albo w urzędzie. Ale w przypadku wspólnot mieszkaniowych tak nie jest. Powstaje ona z mocy prawa  w budynku mieszkalnym lub mieszkalno-użytkowym‚ w którym jest przynajmniej dwóch właścicieli.

25.12.2021

Przepis na barszcz z uszkami bez autorskiej ochrony

Prawo cywilne Rynek i konsument

Nawet najbardziej wyszukane świąteczne wpisy na blogach kulinarnych nie zagwarantują blogerom wyłączności na serwowanie barszczu z uszkami według ich „autorskiego” przepisu. Trzeba bowiem udowodnić, że to nie tylko proste ugotowanie zupy, ale coś więcej. Wystarczy też poprzestawiać słowa w przepisie, by uniknąć zarzutu plagiatu.

24.12.2021