Rzecznik MŚP: Kolejka ciężarówek na granicy zagraża bezpieczeństwu

Drogi Ukraina

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz interweniuje w związku z trudną sytuacją ciężarówek oczekujących na odprawę w terminalu w Koroszczynie. Jak podkreśla, od wielu tygodni ustawiają się wielokilometrowe kolejki i dochodzi do sytuacji zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego, spowodowanych brakiem zapewnienia porządku i nadzoru ze strony odpowiednich służb.

13.07.2022

Zarząd tymczasowy nie uratuje pracowników firm objętych sankcjami

Prawo pracy Prawo gospodarcze

35 firm wpisanych na polską listę sankcyjną w 2021 roku zatrudniało 2690 pracowników, którzy uzyskali 157 milionów złotych przychodu. Jest małe prawdopodobieństwo, że ich miejsca pracy zostaną ochronione na skutek nowelizacji tzw. ustawy sankcyjnej. Dlatego zdaniem ekspertów rząd powinien ich objąć szczególną ochroną.

13.07.2022

Kraków niczym Barcelona? Ministerstwo turystyki pracuje nad prawem o najmie na doby

Rynek i konsument Nieruchomości

Najem krótkoterminowy mieszkań jest coraz bardziej popularny w Polsce. Jest też powodem wielu konfliktów, ale do tej pory nie doczekał się kompleksowych uregulowań. Być może to się zmieni, bo resort turystyki zapowiada przygotowanie przepisów. Od lat zabiegają o nie samorządy i branża turystyczna. Pierwsze chcą same to regulować, a drudzy postulują wprowadzenie licencji dla właścicieli nieruchomości.

13.07.2022

Rząd luzuje normy dla węgla, a w samorządach próby osłabiania uchwał antysmogowych

Samorząd terytorialny Środowisko Nieruchomości

Czy walka ze smogiem stanie się w Polsce fikcją? Rząd zezwala na sprzedaż gorszej jakości węgla, tłumacząc to sytuacją geopolityczną. Pojawiają się też pierwsze próby demontażu uchwał antysmogowych. W Krakowie, mieście, w którym wprowadzono zakaz palenia węglem i drewnem, podejmowane są próby zniesienia zakazu palenia tym ostatnim surowcem.

12.07.2022

KE konsultuje nowe zasady pomocy państwa w czasie inwazji Rosji na Ukrainę

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ukraina

Komisja Europejska przesłała państwom członkowskim do konsultacji projekt nowych zasad dotyczących pomocy państwa w czasie kryzysu. Mają one wspierać gospodarkę w czasie inwazji Rosji na Ukrainę. Obowiązujące dziś tymczasowe ramy kryzysowe przewidują m.in. pomoc finansową dla firm. Wyłączone są z niej podmioty kontrolowane przez Rosjan.

11.07.2022

KNF planuje zmiany w rekomendacji dotyczącej bankowości ubezpieczeniowej

Ubezpieczenia

Sprzedaż ubezpieczeń w bankach ma podlegać zmienionym zasadom. Nadzór skierował do konsultacji projekt nowelizacji Rekomendacji U dotyczącej dobrych praktyk w zakresie bankowości ubezpieczeniowej. W projekcie nie ma już rekomendacji do opracowywania i przekazywania klientowi materiału informacyjnego o produkcie ubezpieczeniowym.

11.07.2022

Ustawa sankcyjna pełna luk, za które grożą milionowe kary

Prawo gospodarcze Ukraina

Kontakty biznesowe z firmami z tzw. listy sankcyjnej mogą drogo kosztować zarówno kontrahentów, jak i osoby fizyczne. Można za nie trafić do więzienia lub zapłacić karę w wysokości do 20 milionów złotych. Problem w tym, że przepisy są tak niejasne, że nawet bardzo duże podmioty, jak banki i ubezpieczyciele, mają problem z ich zrozumieniem, a wyjaśnienia Krajowej Administracji Skarbowej są lakoniczne.

11.07.2022

Przejęcie terenu budowy to też przejęcie odpowiedzialności

BHP Budownictwo

Jeżeli wykonawca przejął protokolarnie od inwestora teren budowy, ponosi on aż do chwili oddania obiektu odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkody wynikłe na tym terenie. Dopóki protokolarne przekazanie nie nastąpi, odpowiedzialność ta obciąża inwestora - pisze dr Martyna Sługocka, autorka Legal Alertu.

09.07.2022

Turyści mają ochronę ubezpieczeniową także po drinku

Ubezpieczenia

Dzięki klauzuli alkoholowej ubezpieczenie zadziała i pokryje koszty leczenia, nawet jeśli turysta pod wpływem alkoholu zrobi sobie krzywdę. Inaczej może być wtedy, gdy ktoś wypije za dużo drinków i narozrabia. Jeszcze gorzej jest z narkotykami - tutaj ubezpieczyciele nie są już tak wyrozumiali i wyłączają ochronę.

09.07.2022

Właściciel nie zawsze może pozbyć się myśliwych ze swojego terenu

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Czy organizacja pozarządowa sprzeciwiająca się polowaniom nie może we własnym lesie zakazać polowań? W takiej sytuacji znalazł się Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, którego teren sejmik województwa łódzkiego włączył do obwodu łowieckiego. Skargę na uchwałę 7 lipca oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny.

07.07.2022

System kaucyjny - zwrot szklanych butelek dużym obciążeniem dla małych sklepów

Odpady Małe i średnie firmy

Instytut Staszica wskazuje na ryzyka obciążenia handlu detalicznego kwestią odbioru opakowań szklanych. O ile system odbioru opakowań wielorazowych (już teraz objętych kaucją) działa bardzo efektywnie, o tyle objęcie nim także szklanych opakowań jednorazowych będzie ogromnym obciążeniem dla małych polskich sklepów.

07.07.2022

Firmy z listy sankcyjnej zbyt długo czekają na uwolnienie środków. Nowelizacja nic tu nie zmieni

Prawo gospodarcze Ukraina

Do tej pory żadnej z firm wpisanej na listę sankcyjną nie udało się z niej skreślić, choć taką próbę podjęło osiem przedsiębiorstw. Wielu za to udaje się uwolnić środki, zwłaszcza na wynagrodzenia. Choć zdaniem ekspertów i posłów decyzje w obu przypadkach są podejmowane zbyt długo, na czym tracą pracownicy i kontrahenci. I proponowana przez rząd nowelizacja ustawy nic tu nie zmieni.

07.07.2022

Rząd ogranicza biurokrację - milcząca zgoda zamiast decyzji

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego

Od przyszłego roku Rada Ministrów chce uprościć dziesiątki postępowań administracyjnych, w ramach których uzyskuje się różnego typu zezwolenia, wpisy, świadectwa. W tym celu proponuje zmiany w 40  ustawach. Tam, gdzie jest to możliwe, chce wprowadzić uproszczone postępowania, ale i tak nie o wszystkich biurokratycznych obowiązkach pamiętała.

06.07.2022

UOKiK sprawdza, czy sieci handlowe wykorzystują przewagę wobec małych dostawców

Rynek Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy trzy sieci handlowe wykorzystują przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Zastrzeżenia budzą niektóre opłaty pobierane od kontrahentów przez Żabka Polska, Dino Polska oraz Transgourmet Polska – właściciela sieci Selgors Cash & Carry.

06.07.2022

Raport: Polska nie jest dobrym miejscem dla biznesu

CIT Prawo gospodarcze

Polska znalazła się na 10. miejscu w Europie wśród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu - wynika z najnowszego raportu opracowanego przez TMF Group, globalną firmę świadczącą usługi biznesowe dla firm działających lokalnie i międzynarodowo.

06.07.2022

Dyrektywa restrukturyzacyjna wchodzi w życie 17 lipca, a wciąż nie ma polskiej ustawy

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie

To jest już niemal pewne - Polska nie wdroży na czas unijnych zasad restrukturyzacji i upadłości. Termin na implementację przepisów mija już 17 lipca, tymczasem dopiero teraz został opublikowany na stronie RCL projekt ustawy. Przeciwko państwu mogą więc posypać się pozwy o odszkodowania ze strony firm, które nie będą mogły skorzystać z możliwości, jakie daje unijna dyrektywa.

06.07.2022

Prace nad Tarczą dla Pogranicza idą słabo, a firmy potrzebują pomocy od zaraz

Administracja publiczna Małe i średnie firmy Finanse

Przedsiębiorcy z pasa przygranicznego na Podlasiu i Lubelszczyźnie liczą na nową formułę wsparcia od rządu. Program Tarcza dla Pogranicza ma im wynagrodzić szkody powstałe przez trzysta dni zamknięcia tych terenów dla turystów. Przedsiębiorcy postulują, by pomoc była szybka i realna - bez blokowania wsparcia pod byle pretekstem. Póki co, wdrożenie programu się opóźnia.

05.07.2022

Pogranicze z Białorusią otwarte, ale wiele firm na skraju upadku, bo pomoc za słaba

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Od 1 lipca turyści mogą już odwiedzać zamknięte od września nadgraniczne rejony Podlasia i Lubelszczyzny. Nie oznacza to jednak końca kłopotów firm z branży turystycznej i gastronomicznej, które przez ostatnie 10 miesięcy nic nie zarabiały. Nie wszystkie otrzymały obiecane rekompensaty. Turystyka nieprędko będzie tak intensywna jak wcześniej. Rząd obiecuje nowy program wsparcia. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.

04.07.2022

Nietrudno otworzyć upadłość konsumencką - jej realizacja bywa wyzwaniem

Rynek i konsument Domowe finanse

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to nowy start dla przygniecionych ciężarem długów. Do otwarcia postępowania upadłościowego wobec konsumenta wystarczy jedynie prawidłowo wypełniony wniosek i 30 zł wpisu sądowego. Problemem jednak staje się sprostanie obowiązkom w toku postępowania i w trakcie wykonywania ustalonego planu spłaty. Znaczna część otwartych postępowań upadłościowych jest umarzanych na dalszych etapach. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.

02.07.2022