Mniej formalności przy stawianiu garaży i fotowoltaiki już od połowy września

Środowisko Budownictwo Nieruchomości

Ograniczenie zbędnych formalności co do inwestycji, które nie mają znaczącego wpływu na otoczenie - to główny cel nowelizacji rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, która wejdzie w życie 13 września br. Korzystne zmiany mają dotyczyć przede wszystkim mniejszych parkingów i garaży, a także instalacji fotowoltaicznych.

31.08.2023

50 groszy kaucji wróci do domowego budżetu, ale wszystkim przybędzie obowiązków

Środowisko Odpady Rynek i konsument

Ustawa kaucyjna czeka już tylko na publikację. To znaczy, że za kilkanaście miesięcy za zwróconą do sklepu butelkę czy puszkę klient dostanie zwrot pieniędzy. By jednak do tego doszło, najpierw trzeba zbudować cały system zbierania, a to oznacza nowe wymagania dla sklepów i producentów napojów, co nie będzie już takie proste. Tymczasem za błędy będą grozić wielomilionowe kary.

31.08.2023

Ruszył wykup komercyjnych gruntów. Firmy czekają jednak problemy

Finanse Nieruchomości

W czwartek, 31 sierpnia, ruszył drugi etap reformy uwłaszczeniowej. Przez rok przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o przekształcenie we własność prawa użytkowania wieczystego do gruntów komercyjnych. Masowych uwłaszczeń jednak nie będzie. Wielu firmom to się zwyczajnie nie opłaca. Termin na składanie wniosków jest też zbyt krótki. W ustawie nie zabrakło również niedomówień, co dodatkowo może zniechęcić do uwłaszczenia. 

31.08.2023

Ułatwienia dla tworzenia klastrów energii - prezydent podpisał ustawę

Środowisko Energetyka

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, który ma m.in. dostosować prawo do regulacji unijnych. Dzięki nowym przepisom tego typu źródła energii mają być szerzej wykorzystywane na terenie kraju, a także ułatwić m.in. tworzenie inwestycji umożliwiających korzystanie z biometanu. Ułatwienia mają objąć również klastry energii.

30.08.2023

Lewiatan: Producenci nie powinni rekompensować cen energii, bo najgorszy kryzys za nami

Prawo europejskie Energetyka

Producenci energii nadal muszą przekazywać wpłaty „nadmiarowych” zysków na Fundusz Wpłaty Różnicy Ceny, bo taki obowiązek nakłada na nich ustawa wprowadzona po to, by złagodzić skutki kryzysu energetycznego w Europie. Przepisy mają obowiązywać do końca 2023 r., to jednak niezgodne z prawem unijnym - wskazują eksperci Lewiatana, którzy wskazują na konieczność zmian.

30.08.2023

Rozstrzygnięcie TSUE może zmienić rynek roślinnych suplementów diety

Rynek Prawo europejskie

Czy w reklamie można zachwalać właściwości zdrowotne suplementu bazującego na substancjach roślinnych, czy taka forma promocji jest sprzeczna z prawem unijnym? Na to pytanie ma odpowiedzieć TSUE. Orzeczenie może mieć istotny wpływ na rynek - przewrócić do góry nogami system oznaczeń i sposobów reklamowania. Przedsiębiorcy muszą przygotować się także na to, że rozstrzygnięcie będzie obowiązywać od razu.

30.08.2023

Nowe uprawnienia dla użytkowników, obowiązki dla Big Tech. „Konstytucja Internetu” już obowiązuje

Rynek i konsument Nowe technologie

Od 25 sierpnia 2023 r. Komisja Europejska może egzekwować nowe przepisy regulujące usługi cyfrowe. Rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (akt o usługach cyfrowych) to przełomowy unijny akt prawny regulujący odpowiedzialność firm technologicznych za treści publikowane na platformach internetowych oraz gwarantujący ochronę użytkowników przed nadużyciami, m.in. takimi, wynikającymi z nieprawidłowego przetwarzania ich danych.

29.08.2023

Procedura weryfikacji pasażerów linii Ryanair. UODO reaguje

RODO

W związku z licznymi sygnałami pasażerów korzystających z usług linii lotniczych Ryanair dotyczącymi procedur weryfikacyjnych wykorzystywanych przez tego przewoźnika, UODO podjął działania zmierzające do wyjaśnienia, w jaki sposób przewoźnik przetwarza dane osobowe swoich pasażerów.

29.08.2023

Nielegalne przeglądarki z Seszeli wyszukują księgi wieczyste po adresie

Nowe technologie RODO Nieruchomości

Prywatne wyszukiwarki ksiąg wieczystych zarejestrowane na Seszelach i innych równie egzotycznych wyspach, to w Polsce dochodowy biznes. Ich właściciele zarabiają krocie dzięki stworzeniu możliwości przeglądania ksiąg po adresie. Prawnicy nie mają wątpliwości, że naruszają prawo, ale jednocześnie korzystają z ich usług, bo im to ułatwia pracę. Ich zdaniem nie byłoby problemu, gdyby przeglądarka ksiąg wieczystych Ministerstwa Sprawiedliwości pozwalała wszystkim wyszukiwać księgi po adresie.

29.08.2023

Lex knebel bis? Wojewoda narzuci gminie inwestycje

Samorząd terytorialny Budownictwo

Na końcowym etapie prac nad reformą planistyczną wojewoda zyskał nowe kompetencje. Będzie mógł wydawać miejscowe plany dla inwestycji o szczególnym znaczeniu dla państwa lub gospodarki narodowej. W opinii samorządów to inne wydanie lex knebel, a nowe przepisy naruszają ich autonomię. Prawnicy są mniej radykalni, ale część z nich również uważa, że mogą pojawić się naciski i "narzucanie" inwestycji.

28.08.2023

Za umieszczenie szyldu nad chodnikiem grożą kary finansowe

Drogi Nieruchomości

Prywatni właściciele, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, powinny dokładnie sprawdzać przed wywieszeniem na fasadach i ścianach budynków tablic reklamowych, jakie są granice ich działek ewidencyjnych. Przez przypadek mogą one zajmować pas drogowy, za co grozi kara pieniężna. Przekonała się o tym spółka ze stolicy. Po długiej batalii w sądzie udało się jej jednak uniknąć kary, ale tylko dlatego, że zdaniem sądu wyliczenia urzędników były nieprawidłowe.

26.08.2023

Reforma planowania przestrzennego opublikowana

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny

Reforma planistyczna doczekała się w końcu publikacji w Dzienniku Ustaw. Wprowadza ona zintegrowane plany inwestycyjne. Studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy zastąpią plany ogólne. Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu będą wydawane tylko na pięć lat, a nie, tak jak obecnie, na czas nieokreślony.

25.08.2023

Duża nowelizacja prawa własności przemysłowej przepadnie przez powolne prace

Prawo cywilne Własność intelektualna Prawo autorskie Własność przemysłowa

Projekt zmian w prawie własności przemysłowej, istotny zwłaszcza dla przedsiębiorców, najprawdopodobniej nie zostanie uchwalony w tej kadencji Sejmu i dotknie go zasada dyskontynuacji. Proces legislacyjny trwa już ponad półtora roku, jednak nowelizacja nie została skierowana nawet do komisji prawniczej. Eksperci podkreślają, że część proponowanych zmian była kontrowersyjna, jednak projekt należało zmodyfikować, a nie całkowicie z niego rezygnować.

25.08.2023

Będzie można tworzyć obywatelskie społeczności energetyczne

Prawo gospodarcze

Nowelizacja Prawa energetycznego przewiduje m.in. możliwość tworzenia obywatelskich społeczności energetycznych w formach spółdzielni, spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowej, stowarzyszenia. Przedmiotem działalności obywatelskiej społeczności energetycznej może być wytwarzanie, dystrybucja, obrót, agregacja, magazynowanie energii elektrycznej.

24.08.2023

Będą niższe ceny energii dla gospodarstw domowych

Energetyka

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę podnoszącą w 2023 r. progi zużycia, od których odbiorcom w gospodarstwach domowych przysługują zamrożone ceny energii. Nowe przepisy przewidują też, że od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię dla samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej - z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh.

23.08.2023

Ingerencja ministerstwa klimatu w zielone certyfikaty uderzy w branżę OZE

Energetyka

Organizacje zrzeszające zarówno wytwórców, jak i odbiorców energii z OZE, apelują do rządu o powstrzymanie się od działań destabilizujących rynek świadectw pochodzenia. Ręczne sterowanie systemem zielonych certyfikatów doprowadzi do nieodwracanych szkód wśród wytwórców i zablokuje nowe inwestycje w OZE. Reputacja Polski, jako kraju otwartego na inwestycje, ponownie zostanie zachwiana - ostrzegają.

23.08.2023

ZPPHiU: Galerie handlowe przerzucają koszty wspólne na najemców, trzeba to zmienić

Finanse Nieruchomości

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług postuluje, aby jednoznacznie określić, co można zaliczać, a czego nie – do kosztów wspólnych w galeriach handlowych. Dziś na najemców są przenoszone m.in. koszty zarobków i szkoleń personelu zarządcy, podatków od nieruchomości należnych od wynajmującego, kar administracyjnych na niego nałożonych.To sprawia, że właściciele galerii handlowych obarczają najemców wszystkimi swoimi ryzykami biznesowymi.

23.08.2023

UOKiK sprawdza, czy wzrost cen silosów był zmową producentów

Rynek i konsument Ochrona konkurencji Rolnictwo

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwej zmowy cenowej na rynku silosów służących do magazynowania zboża. Ma ono związek z gwałtownym wzrostem cen rynkowych, który nastąpił tuż po ogłoszeniu rządowego programu pomocy dla rolników w kwietniu 2023 r. Jeśli okaże się, że przedsiębiorcy rzeczywiście złamali prawo, grożą im surowe sankcje.

23.08.2023