Rząd przyjął projekt noweli ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, której celem jest m.in przesunięcie w czasie spłaty zobowiązań Polskiej Grupy Górniczej wobec ZUS i PFR.
Dług do uregulowania za rok
Zawieszenie (i docelowe umorzenie) ponad 818 mln zł zobowiązań Polskiej Grupy Górniczej wobec ZUS oraz 1 mld zł pożyczki z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) umożliwiła poprzednia nowelizacja ustawy górniczej, która weszła w życie w lutym 2022 r. Spłatę tych zobowiązań zawieszono do momentu decyzji Komisji Europejskiej w sprawie notyfikacji polskiego programu dla górnictwa, jednak nie dłużej niż do końca 2023 roku. KE dotąd nie notyfikowała programu górniczego, stąd propozycja wydłużenia terminu zawieszenia spłaty do końca 2025 roku.
Umorzenie tych zobowiązań - zgodnie z obowiązującą ustawą - będzie możliwe po wydaniu przez Komisję Europejską decyzji stwierdzającej, że jest to zgodne z unijnym rynkiem wewnętrznym.
Czytaj też w LEX: Lipiński Aleksander, Legislacyjne problemy geologii i górnictwa >
Zwolnienie z podatku
Inna propozycja dotyczy zwolnienia podmiotów objętych Nowym Systemem Wsparcia (oprócz PGG chodzi także o spółki Tauron Wydobycie oraz Węglokoks Kraj) z obowiązku wpłaty do Urzędu Skarbowego zaliczek na podatek od dochodów osób prawnych (CIT). Uregulowanie należnego podatku miałoby nastąpić do końca trzeciego miesiąca następnego roku, bez wcześniejszych zaliczek. Ministerstwo Aktywów Państwowych (autor projektu) wyjaśnia, że zmiana pomoże utrzymać spółkom płynność finansową.
Przedstawiciele MAP wskazują, iż agresja Rosji na Ukrainę oraz kryzys energetyczny w Unii Europejskiej spowodowały, że w 2022 r. doszło do znaczących wzrostów cen węgla kamiennego na rynku światowym oraz wzrostu zapotrzebowania na węgiel kamienny.
W komunikacie przypomniano, że wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny sprawiły, iż Ministerstwo Aktywów Państwowych rozpoczęło prace nad przygotowywaniem aktualizacji wniosku notyfikacyjnego Nowego Systemu Wsparcia dla sektora górnictwa węgla kamiennego. Budżetowe wsparcie dla górnictwa było jednym z elementów podpisanej w maju 2021 r. Umowy Społecznej, regulującej zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 roku.
Sprawdź też w LEX: Czy pracownik przebywający na urlopie górniczym może zatrudnić się w firmie nie związanej z górnictwem? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.