Walcząc z praniem pieniędzy państwo nie chroni danych wspólników spółek

Spółki RODO Compliance

Szwecja czy Austria chronią beneficjentów rzeczywistych. W Polsce każdy może poznać dane o nich. Wystarczy znać NIP spółki, by dowiedzieć się kto jest jej najważniejszym udziałowcem. Znając PESEL można się dowiedzieć, gdzie i ile udziałów ma dana osoba. Zdaniem ekspertów tak szeroki dostęp do rejestru jest sprzeczny z RODO. 

31.10.2019

Rzecznik Praw Pacjenta pyta SN o zadośćuczynienie za więzi rodzinne

Prawo cywilne

Rzecznik Praw Pacjenta chce, aby Sąd Najwyższy rozstrzygnął jeszcze raz, czy osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, może przysługiwać zadośćuczynienie pieniężne. Obecnie za sprawą orzeczeń SN są dwa sprzeczne poglądy. Podobny wniosek chce złożyć też Rzecznik Finansowy.

30.10.2019

RPO uczy banki czytać wyroki TSUE

Prawo cywilne Finanse

Maciej Taborowski, zastępca rzecznika praw obywatelskich, zwrócił się do szefa Związku Banków Polskich o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia przez banki należytej ochrony praw konsumentów, w tym respektowania prawa oraz orzecznictwa, zarówno krajowego, jak i unijnego.

30.10.2019

Rośnie zadłużenie mikroprzedsiębiorstw

Małe i średnie firmy

Od lipca zadłużenie jednoosobowych firm wzrosło o niemal 162 mln zł i wynosi obecnie 5,2 mld zł. Największy problem z terminowym regulowaniem zobowiązań ma handel. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą za zobowiązania firmy odpowiada całym swoim majątkiem i zadłużając się naraża na straty finansowe nie tylko siebie, ale i swoich najbliższych.

30.10.2019

Rejestr Dowodów Osobistych odmawia weryfikacji danych pośrednikom kredytowym

Administracja publiczna Nowe technologie

Pośrednicy kredytowi działający on-line mają problemy z identyfikacją potencjalnych klientów. Składają wnioski do Rejestru Dowodów Osobistych o udostępnienie danych w trybie ograniczonej teletransmisji, ale spotykają się z odmową, bo nie mają interesu prawnego. Ministerstwo Cyfryzacji planuje zmiany

30.10.2019

Mniej pieczątek na operacie szacunkowym

Budownictwo

Rząd przyjął nowelizację rozporządzenia w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego - poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Dzięki temu rzeczoznawcy będą przystawiać mniej pieczątek, ale na każdym operacie pojawi się numer uprawnień zawodowych.

29.10.2019

Banki nie respektują wyroku TSUE w sprawie kredytów. Będzie interwencja RPO

Prawo cywilne Finanse Prawo europejskie

Mimo korzystnego wyroku TSUE dla osób, które wcześniej spłaciły kredyt, część banków nie chce zwracać im wszystkich poniesionych kosztów. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, niektóre banki nie respektują wyroku TSUE i wprowadzają swoich klientów w błąd. Dla banków taktyka jest korzystniejsza, bo może zniechęcić konsumentów do drogi sądowej.

29.10.2019

Pranie pieniędzy – prezydent podpisał ważne zmiany dla firm

Compliance

Generalny Inspektor Informacji Finansowej będzie mógł nałożyć do 1 miliona złotych kary za naruszenie obowiązków wynikających z przeciwdziałaniu praniu pieniędzy na kadrę kierowniczą. To jedna ze zmian, jakie przewiduje podpisana w piątek przez prezydenta nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

28.10.2019

Rynek wydawniczy czeka na wdrażanie dyrektywy autorskiej, ale bez optymizmu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wyzwania dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym, w tym m.in. zapewnienie prawa do wynagrodzenia dla twórców treści publikowanych w internecie oraz wyegzekwowanie obowiązku filtrowania serwisów internetowych pod kątem przestrzegania praw autorskich, były tematem międzynarodowej konferencji

27.10.2019

Rząd przygotowuje uproszczenia w prawie budowlanym

Administracja publiczna Budownictwo

Przyspieszenie i usprawnienie procesu przygotowania nowych inwestycji to cel pakietu zmian proponowanych przez resort inwestycji i rozwoju w prawie budowanym, który został w piątek zatwierdzony przez Stały Komitet Rady Ministrów.

25.10.2019

Polska w dół w rankingu Banku Światowego

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Czterdziestą pozycję, czyli o 7 pozycji gorzej niż w poprzednim roku, o 13 pozycji niżej niż w 2018 oraz o 16 miejsc niżej niż w 2017 roku - zajmuje Polska w rankingu Banku Światowego "Doing Business 2020". Według rządu to dobra informacja, ale zdaniem środowisk biznesowych trend jest jednoznaczny – w dół.

25.10.2019

Rzecznik przedsiębiorców zyska nowe uprawnienia

Małe i średnie firmy

Usunięcie luk prawnych w przepisach oraz poszerzenie kompetencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - to główne cele nowelizacji ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, którą przygotowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

25.10.2019

Będzie mniej sporów o prawa nabywcy projektu architektonicznego

Budownictwo

Do czego jest uprawniony nabywca egzemplarza projektu architektonicznego? Do niedawna ta kwestia budziła wiele wątpliwości. Sąd Najwyższy jednak je rozwiał i uznał, że nabywca ma prawo do dokonania wszelkich czynności, w tym pewnych zmian koniecznych do jego realizacji. Tak wynika z niedawno opublikowanego uzasadnienia.

25.10.2019

Dr Sarbiński: Prawo autorskie umiarkowanie nadąża za przemianami w świecie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zmiany technologiczne generujące nowe sposoby korzystania z utworów i przedmiotów praw pokrewnych stawiają poważne wyzwania przed twórcami prawa w tym zakresie. Tymczasem polski ustawodawca zachowuje się dość pasywnie - twierdzi adwokat dr Rafał Sarbiński, redaktor naukowy nowego komentarza do prawa autorskiego.

23.10.2019

Terminy przedawnienia uderzają w wierzycieli i komorników

Zmiany w k.p.c.

Prawnicy zgodnie krytykują nowe przepisy zobowiązujące komorników do badania czy roszczenie, które mają wyegzekwować, jest przedawnione. Podkreślają, że są nieprecyzyjne, brakuje odpowiednich narzędzi do liczenia terminów, a komornicy nie powinni zastępować sądów. I apelują do Ministerstwa Sprawiedliwości o ich pilną zmianę.

23.10.2019

Rejestr beneficjentów rzeczywistych nieprzyjazny dla cudzoziemców

Compliance

Zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych nie może dokonać pełnomocnik, musi to zrobić członek zarządu. Aby przesłać zgłoszenie, powinien mieć numer PESEL. To nie jedyne bariery dla cudzoziemców prowadzących spółki w Polsce. Jeśli nie znają języka polskiego, muszą kogoś poprosić o tłumaczenie serwisu.

22.10.2019

Będą zmiany w małym ZUS, ale niewielu na nich skorzysta

Małe i średnie firmy

Z zapowiadanego przez rząd rozszerzonego małego ZUS skorzystają głównie przedstawiciele wolnych zawodów, część tzw. samozatrudnionych, tłumacze, prawnicy, bardzo drobne zakłady usługowe. To nie będzie ulga dla rzemieślników, krawcowych, kaletników, fryzjerów czy szewców, którzy wybrali ryczałt podatkowy.

21.10.2019

Nabywcy ciężarówek mogą dochodzić roszczeń wynikających ze zmowy cenowej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Do 20 czerwca 2020 r. można dochodzić odszkodowania z powodu zmowy cenowej na rynku samochodów ciężarowych. Sprawy tego typu wydają się być nieskomplikowane ponieważ zasada odpowiedzialności jest przesądzona. Najtrudniej będzie jednak udowodnić wysokość szkody, a wtedy trzeba powołać biegłych, co może wydłużyć terminy wypłat.

18.10.2019