Zgodnie z projektem do wniosku dotyczącego np. budowy domu jednorodzinnego trzeba będzie dołączyć tylko część projektu budowlanego, zmniejszy się również 4 do 3 liczba wymaganych egzemplarzy.
Według nowych przepisów projekt budowlany będzie składał się z projektu zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu), projektu architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe) i projektu technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna). Projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót.
Czytaj: Reformą prawa budowlanego zajmie się specjalny zespół>>
Nowela ustawy wprowadzi również m.in. zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci. W noweli pojawią się konkretne terminy dla przedsiębiorstw przedłużających podłączenie, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar.
Projekt przewiduje też wprowadzenie granicznego, pięcioletniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Do tej pory było tak, że nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym, jak budynek już powstał i był użytkowany.
Ważna zmiana poprawiająca bezpieczeństwo budynków dotyczy starych - co najmniej 20- letnich - samowoli budowlanych. Łatwiej będzie je zalegalizować, co pozwoli włączyć je w system kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie. Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
W projekcie noweli zajęto się także kwestiami bezpieczeństwa. W przypadku zmiany mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.