Zbigniew Derdziuk oficjalnie prezesem ZUS

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Zbigniew Derdziuk we wtorek oficjalnie rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Akt powołania na to stanowisko wręczyli mu Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, oraz Liwiusz Laska, przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS - poinformował ZUS na swojej stronie internetowej.

30.04.2024

2 maja ZUS czynny jak w każdy czwartek

Ubezpieczenia społeczne

W najbliższy czwartek, 2 maja, wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą otwarte do godziny 15:00. Do tej godziny dostępni będą też konsultanci z infolinii ZUS pod numerem telefonu 22 560 16 00 – poinformował we wtorek Zakład. I przypomniał, że klienci mogą także zamówić wizytę w placówce ZUS na konkretny dzień i godzinę.

30.04.2024

Minister nauki: Rada uczelni nie powinna mieć wpływu na wybór rektora

Szkolnictwo wyższe

Minister nauki Dariusz Wieczorek zadeklarował, że jest zwolennikiem powrotu demokracji na uczelnie i że w tej sprawie resort planuje konsultacje ze środowiskiem akademickim. Powiedział też, że rada uczelni nie powinna mieć wpływu na wybór rektora i nie powinna opiniować kandydatów na to stanowisko.

30.04.2024

Stacjonarne i całodobowe świadczenia - nie tylko w szpitalach

Opieka zdrowotna

Nie tylko szpitale mogą udzielać stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych. Inną niż szpitalną, stacjonarną i całodobową działalność leczniczą, prowadzą również m.in. zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady rehabilitacji, hospicja i sanatoria uzdrowiskowe. W szczególnych przypadkach świadczenia zdrowotne, które są świadczone w trybie całodobowym i stacjonarnym – mogą być również udzielane w domu pacjenta.

30.04.2024

Problemy z kadencjami komisji socjalnych

Prawo pracy

Pracodawca powinien monitorować kadencję komisji socjalnej i jej skład, gdyż jej zdekompletowanie może sparaliżować przyznawanie świadczeń załodze, np. „gruszy”, pomocy świąteczno-noworocznej albo zapomóg losowych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Na szczęście nawet drobne zmiany w regulacjach wewnętrznych zmniejszają to ryzyko.

30.04.2024

Sprzedaż kredytu frankowego to jak stąpanie po kruchym lodzie

Banki Kredyty frankowe

W internecie pojawia się coraz więcej ofert dotyczących sprzedaży kredytu frankowego. Z tego rozwiązania chętnie korzystają osoby, które chcą mieć "święty spokój" i raz na zawsze pozbyć się problemu. Nie chcą czekać długich lat na wyrok sądowy i płacić prawnikom. Nie zawsze jednak to się opłaca. Dokonanie sprzedaży nie oznacza też wcale, że uniknie się wizyt w sądzie. Pułapek na kredytobiorców czyha jednak znacznie więcej. 

30.04.2024

Samorządy obawiają się tworzenia parków krajobrazowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Ostatni park krajobrazowy powstał w 2018 roku, przedostatni w 2001 roku. O objęciu terenu tą formą ochrony decydują sejmiki wojewódzkie po uzgodnieniu z radami gmin i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Praktyka wskazuje, że powierzenie samorządom w 2009 r. prawa do decydowania o powołaniu parków krajobrazowych zastopowało tworzenie nowych parków. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele.

30.04.2024

Sędziowie rezygnują z awansów i wycofują się z konkursów na stanowiska sędziowskie

Wymiar sprawiedliwości

Nadal nie jest uregulowana kwestia sędziów powołanych i awansowych na podstawie opinii neo-KRS, czyli Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej na podstawie nowelizacji z 2017 roku. Widać jednak, że kolejni sędziowie, chcąc uniknąć problemów, wycofują się z trwających konkursów. Tylko w marcu obecna Rada rozpatrywała aż 16 takich wniosków. Tymczasem obwieszczenia o nowych konkursach są wstrzymane przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

30.04.2024

Rusza II edycja konkursu im. Ewy Bieńkowskiej

Wymiar sprawiedliwości

Fundacja Pomocy Ofiarom Przestępstw ogłasza II edycję Konkursu im. Ewy Bieńkowskiej, którego przedmiotem jest wyłonienie najlepszej publikacji z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii, a także nagrodzenie praktycznych działań związanych z pomocą pokrzywdzonym przestępstwami. Pierwszą wygrała Grupa Granica, a wyróżniona została Fundacja Projekt Starsi.

30.04.2024

Zyski kapitałowe trzeba rozliczyć do 30 kwietnia

Domowe finanse PIT

Wtorek, 30 kwietnia, to ostatni dzień na rozliczenie podatków dochodowych, w tym rozliczenie zysków kapitałowych. W wielu przypadkach podatnik nie musi nic robić. W przypadku sprzedaży akcji zeznanie na druku PIT-38 zostanie automatycznie zaakceptowane przez skarbówkę. Dochód z obligacji nie zawsze jest rozliczany przez płatnika. Zeznanie muszą też wypełnić m.in. osoby mieszkające za granicą, które sprzedały polskie papiery wartościowe.

30.04.2024

Kuratorskie sekretariaty miały już działać, ale jest problem z etatami

Wymiar sprawiedliwości

Od 5 kwietnia br., zgodnie z nowelizacją ustawy o kuratorach sądowych, przy zespołach kuratorskich mają działać sekretariaty. Problem jednak z etatami, ministerstwo nie zaplanowało ich zgodnie z kuratorskimi potrzebami. W tej sprawie do resortu wystąpiła i Krajowa Rada Kuratorów, i Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych. Sprawa jest istotna, bo urzędnicy mieli odciążyć kuratorów od spraw biurowych.

30.04.2024

Tabletka "dzień po" w aptece. Ani usługa, ani świadczenie

Pacjent

Publikacja rozporządzenia, czyli wejście w życie planu "B", nie oznacza, że już 1 maja pacjentki otrzymają pigułkę w aptece bez recepty wystawionej uprzednio przez lekarza. Przystąpienie do pilotażu wymaga bowiem od aptek szeregu czasochłonnych procedur. Otwarte pozostaje też pytanie, ile z nich się na to zdecyduje. Farmaceuci ostrzegają, że ubezpieczyciele aptek mają wątpliwości, czy przepisy proponowane przez resort zdrowia są zgodne z innymi aktami prawnymi.

30.04.2024

Polska nie jest wzorem we wdrażaniu unijnych przepisów - niektóre opóźnienia dłuższe niż dwa lata

Prawo europejskie

Upływa dwadzieścia lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Choć jest to związek burzliwy i – zwłaszcza w ostatnich latach – mówiło się nawet o rozwodzie, większa część społeczeństwa dostrzega korzyści z członkostwa we wspólnocie. Wdrażanie unijnego prawa idzie nam jednak opornie, co często wiąże się z karami za nieposłuszeństwo.

30.04.2024

Głośna impreza i zwisające gałęzie, czyli o co spierają się sąsiedzi

Prawo cywilne Budownictwo

Głośne imprezy co sobota do białego rana, wiecznie zwisające gałęzie nad ogrodzeniem, oko kamery wymierzone prosto w okno sypialni, nie do zaakceptowania dla naszego nosa zapachy, czy też nowy biznes sąsiada u niego w garażu, potrafią rozgrzać spory sąsiedzkie do czerwoności. Kłócimy się o wszystko, a sądowe wokandy coraz bardzie pęcznieją. Wyroki są różne.

29.04.2024

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy i rewizją KPO

Pomoc społeczna Ukraina

Na ostatnim posiedzeniu senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk zapowiedział, że we wtorek Rada Ministrów zajmie się nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W planach rządu jest także projekt uchwały ws. rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

29.04.2024

MF ocenia lata 2016-2023: Podatki znacznie wzrosły, racjonalność wydatków spadła

Finanse publiczne Finanse

Przez ostatnie lata podatki znacznie wzrosły, racjonalność wydatkowania środków spadła, a dług publiczny według metodologii Unii Europejskiej znalazł się na ścieżce do przekroczenia progu 60 proc. PKB – takie wnioski zawiera opublikowany w poniedziałek przez Ministerstwo Finansów raport „Stan Polskich Finansów Publicznych 2016-2023. Biała Księga”.

29.04.2024

Lewiatan: Oskładkowanie wszystkich umów zleceń. Więcej minusów niż korzyści?

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Rząd zapowiada, że od nowego roku wszystkie umowy zlecenia zostaną objęte składkami na ZUS. Pracodawcy z niepokojem przyjmują kolejne podwyższenie kosztów współpracy z osobami fizycznymi. Przy wprowadzaniu nowych kosztów brakuje dyskusji nad zmniejszeniem obecnych obciążeń pracodawców i pracowników.

29.04.2024

NIK: Administracja państwowa korzysta z nielegalnego oprogramowania

Administracja publiczna Compliance

Oprogramowanie komputerowe bez wymaganych licencji, nieaktualne, bez wsparcia producenta, wycofane z powodu niedostatecznych zabezpieczeń czy wręcz niebezpieczne – zresztą lista grzechów administracji publicznej jest znacznie dłuższa. Z kontroli NIK wynika, że urzędy nie monitorowały legalności wykorzystania oprogramowania.

29.04.2024

Resort cyfryzacji zapowiada doprecyzowanie przepisów wdrażających DSA

Nowe technologie Prawo europejskie

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o zakończeniu konsultacji publicznych w sprawie przepisów wdrażających Akt o usługach cyfrowych (DSA, Digital Services Act) w Polsce. W ramach opiniowania swoje uwagi przekazało 27 podmiotów, a część z nich wpłynie na wprowadzenie zmian w projekcie na kolejnych etapach procesu legislacyjnego. Mają one objąć m.in. doprecyzowanie systemu nakładania kar.

29.04.2024