Bartosz R.  uprawiał, handlował oraz udzielał narkotyków innym osobom. Raz dopuścił się też kradzieży z włamaniem. Został ujęty i skazany na mocy dwóch wyroków na karę więzienia.

Były to wyroki Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze z 4 stycznia 2021 r. oraz wyrok tego sądu z 4 marca 2022 r.

Sąd Rejonowy skazał Bartosza R. na karę 150 stawek dziennych grzywny po 10 złotych każda i na jej poczet zaliczono okres zatrzymania od 15 grudnia 2020 r. od godziny 21:00 do 17 grudnia 2020 r. do godziny 12:59.

Czytaj: Wyrok łączny do poprawki, projekt być może jeszcze w tym roku >>

Kasacja Rzecznika

Wyrok łączny Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze uprawomocnił się w 3 kwietnia 2024 .r. Ale od tego wyroku kasację złożył Rzecznik Praw Obywatelskich. Zaskarżył go na korzyść skazanego.

Zarzucił w kasacji rażące i mające istotny wpływ na jego treść naruszenie przepisów prawa materialnego,  poprzez orzeczenie zaskarżonym wyrokiem kary łącznej pozbawienia wolności powyżej dopuszczalnej ustawowej granicy. A mianowicie w wymiarze roku i trzech miesięcy pozbawienia wolności, w sytuacji, gdy zgodnie z wymienionymi przepisami, górna granica kary łącznej wynosi jeden rok pozbawienia wolności. Rzecznik wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku łącznego i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu w Jeleniej Górze do ponownego rozpoznania.

Sąd Najwyższy uznał, że kasacja Rzecznika Praw Obywatelskich jest oczywiście zasadna i zasługuje na uwzględnienie. Zaskarżony nią wyrok Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze zapadł z rażącym naruszeniem prawa materialnego. Dlatego uchylił wyrok i przekazał sprawę sądowi w Jeleniej Górze do ponownego rozpoznania.

Czytaj: Łączenie kar dobre dla klienta? Obrońcy nie chcą likwidacji >>

Maksymalny wymiar kary - przekroczony

Według kodeksu karnego, jeżeli najwyższą z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa jest kara 810 stawek dziennych grzywny, 2 lat ograniczenia wolności albo 30 lat pozbawienia wolności, orzeka się tę karę jako karę łączną.

W zaskarżonym kasacją wyroku łącznym Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze połączył kary pozbawienia wolności, czyli karę roku pozbawienia wolności i karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności, których wykonanie było zawieszone na okres 3 lat próby oraz  karę pozbawienia wolności w wymiarze trzech miesięcy, orzeczoną bez zawieszenia jej wykonania.

Zgodnie z powołanymi przepisami prawa karnego materialnego, maksymalny wymiar kary łącznej mógł zatem wynieść jeden rok pozbawienia wolności. Zaskarżonym wyrokiem orzeczono wobec skazanego karę łączną roku i trzech miesięcy pozbawienia wolności, a zatem powyżej górnej granicy określonej ustawą – stwierdził sędzia sprawozdawca Wiesław Kozielewicz.

Był to wyrok Izby Karnej SN z 8 sierpnia 2024 r., sygnatura akt I KK 241/24.

Czytaj w LEX: Kara łączna a racjonalizacja karania >

Problem trudny

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego pracuje nad zmianą przepisów o wyroku łącznym. Prof. Włodzimierz Wróbel przyznaje, że to niezwykle istotna kwestia. -  Będziemy analizować czy konieczne jest dalsze zachowanie tej instytucji, czy nie dałoby się przeprowadzić kompleksowej reformy w tym zakresie. Być może nawet skutkującej likwidacją tej instytucji – mówi serwisowi Prawo.pl.

Sędzia Jakub Kościerzyński, przewodniczący zespołu ds. prawa karnego Iustitii wskazuje, że samo pytanie o zasadność utrzymania instytucji jest na miejscu.

- Obecnie jest tak, że gdy organ wykonujący kary zauważy, że są warunki do wydania wyroku łącznego, to zawiadamia sąd. Ten wszczyna postępowanie z urzędu. Przychodzą skazani i mówią wprost, że nie chcą wyroku łącznego. Wyobraźmy sobie sytuację, że ktoś ma kilka kar pozbawienia wolności do odbycia. Ma też 10 kar ograniczenia wolności do odbycia i postępowania wykonawcze, dotyczące wykonania tych kar ograniczenia wolności są pozawieszane, właśnie z uwagi na odbywanie przez skazanego kary pozbawienia wolności. W postępowaniu o wydanie wyroku łącznego bierzemy pod uwagę również te kary. A jeżeli łączymy kary pozbawienia i ograniczenia wolności, to zasadniczo orzekamy karę pozbawienia wolności - kwituje sędzia.

Czytaj w LEX:

Łączenie kary za przestępstwo popełnione w trakcie warunkowego zwolnienia >

Łączenie kar najsurowszych z karą grzywny (art. 88 k.k.) >