Grant Thornton: Tylko 10 firm zapłaciło podatek od przerzuconych dochodów

CIT

W zeznaniach za 2023 roku przedsiębiorcy po raz drugi rozliczali podatek od przerzuconych dochodów. Ostatecznie podleganie tej daninie zgłosiło 10 podmiotów, a kwota podatku wyniosła 1,39 mln zł - wynika z raportu firmy Grant Thornton. W poprzednim rok było to 14 podmiotów, które zapłaciły 9,4 mln zł. Według autorów raportu ustawodawca powinien rozważyć wykreślenie przepisów dotyczących przerzuconych dochodów jako nakładających obowiązki nieadekwatne do celu fiskalnego, jaki realizują.

22.07.2024

Wakacje na L4: Nowy trend wśród pracowników - picie alkoholu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Nieprawidłowości w wykorzystywaniu zwolnień lekarskich w czerwcu 2024 roku stanowiły 35 proc. – wynika z danych zebranych przez firmę doradczą Conperio. Ale aż 20 proc. skontrolowanych pracowników przebywało na L4, będąc pod wpływem alkoholu. Niektórzy z nich podczas kontroli chwiali się na nogach i nie byli w stanie utrzymać pionu.

22.07.2024

Samorząd przekroczył uprawnienia w akcie miejscowym? Jest skarga RPO

Samorząd terytorialny

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że uchwała Rady Białegostoku w sprawie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń sportowo-rekreacyjnych Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji mogła być niezgodna z prawem. Złożył w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który zbada, czy doszło do naruszenia przepisów ustawy o samorządzie gminnym, określających kompetencje rady gminy do stanowienia aktów prawa miejscowego.

22.07.2024

Obowiązkowe klauzule pomogą wykonawcom przetargów przy waloryzacji pensji pracowników

Zamówienia publiczne

W umowie o zamówienie publiczne trzeba zawrzeć klauzule waloryzacyjne, w tym m.in. związane ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia. To wykonawca, co do zasady, musi zadbać, żeby uzyskać waloryzację wynagrodzenia związaną z lipcową podwyżką minimalnej pensji. Może jednak na to liczyć jedynie, gdy zatrudnia osoby na poziomie najniższej płacy krajowej albo najniższej stawki godzinowej.

22.07.2024

Potrzebujemy rzetelnej edukacji zdrowotnej - wreszcie jest na nią szansa

Szkoła i uczeń Zawody medyczne

Pacjenci nie znają podstawowych różnic między poszczególnymi rodzajami placówek medycznych i nie wiedzą, gdzie udać się po pomoc. Często trafiają na oddział ratunkowy, gdzie czekają w długiej kolejce, bo lekarze nie są w stanie przyjąć tylu osób, ile zazwyczaj zgłasza się do szpitala. Wiedza o systemie ma być jednym z elementów nowego przedmiotu - edukacji zdrowotnej, która będzie nauczana w szkołach od 2025 roku. Podstawa programowa ma być wkrótce konsultowana.

22.07.2024

Co dalej z MDR-ami? Rozstrzygnięcie już we wtorek

Ordynacja Doradca podatkowy RODO

Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć we wtorek, czy przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych są zgodne z Konstytucją. Skargę do TK złożył jeszcze w 2019 r. samorząd zawodowy doradców podatkowych. Jej zakres obejmuje przede wszystkim naruszenie tajemnicy zawodowej, jednak problemów jest znacznie więcej. I prawnicy, i przedsiębiorcy mają nadzieję, że efektem będzie poprawa niejasnych przepisów.

22.07.2024

Prywatne opinie biegłych jeszcze czekają na zmiany

Prawo cywilne Prawnicy

Pracujący w Ministerstwie Sprawiedliwości pod przewodnictwem prof. Tadeusza Tomaszewskiego zespół ekspertów przygotował założenia do projektu ustawy, która ma kompleksowo uregulować powoływanie i pracę biegłych sądowych. Wśród propozycji są m.in. stworzenie centralnej listy biegłych sądowych, powołanie niezależnego organu certyfikującego kandydatów, a także wzrost ich wynagrodzeń. Zapowiadane wcześniej wzmocnienie statusu prywatnych opinii jest jeszcze przedmiotem dyskusji.

22.07.2024

Dzielenie urlopu wypoczynkowego na krótkie okresy ryzykowne dla pracodawcy

Prawo pracy

Wśród pracowników pojawił się nowy trend wykorzystywania pojedynczych dni z przysługującego im w danym roku kalendarzowym urlopu wypoczynkowego i łączenia ich z weekendami. Wolą brać po kilka dni wolnego, ale za to częściej niż wykorzystać dwa tygodnie łącznie. Prawnicy ostrzegają pracodawców przed taką praktyką. Zwłaszcza, że stanowisko MRPiPS oraz PIP w tej sprawie nie budzi wątpliwości.

22.07.2024

Prezydent Joe Biden rezygnuje z reelekcji

Administracja publiczna

Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, obecnie chory na Covid-19, napisał na platformie X: Gotowy do ukończenia pracy dla wszystkich Amerykanów. Oznacza to rezygnację z ponownego wyścigu o Biały Dom. Agencja informacyjna Reuters potwierdziła tę historyczną decyzję. Kamala Harris otrzymała poparcie prezydenta jako kandydatka demokratów. To trzęsienie ziemi w Waszyngtonie - mówią eksperci.

21.07.2024

Równi i równiejsi w kąpielisku Zakrzówek - wątpliwa uchwała

Samorząd terytorialny

Do 8 sierpnia br. Kraków musi rozwiązać problem preferencji w dostępie do kąpieliska na Zakrzówku. Każdego dnia ciągną tam tłumy, są dwie kolejki: dla miejscowych i przyjezdnych. Wejście na baseny jest bezpłatne, ale liczba miejsc dla wypoczywających na pomostach jest ograniczona. Jednocześnie może tam przebywać 600 osób, więc ktoś musi wyjść, aby mogły wejść kolejne osoby.

21.07.2024

Koniec papierowych legitymacji szkolnych - miasta prawie gotowe

Szkoła i uczeń

Od 13 lipca 2024 r. szkoły będą mogły wydawać uczniom legitymacje szkolne tylko w formie plastikowej karty. Rzeczywisty sprawdzian gotowości jednak przypadnie na wrzesień. Samorządy zapewniają, że pierwszoklasiści dostaną dokumenty na czas. Wydane do tej pory papierowe dokumenty zachowują ważność do czasu zakończenia nauki przez ucznia w danej szkole.

21.07.2024

Wymiana pism między prokuraturą a Zgromadzeniem RE w sprawie Romanowskiego

Prawnicy

Immunitet ma na celu przede wszystkim ochronę instytucji demokratycznej, której członkiem jest dana osoba - pisze przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. List Theodorosa Rousopoulosa wysłany do Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka dotarł w piątek wieczorem. Pismo jest odpowiedzią na pytania dotyczące immunitetu Marcina Romanowskiego, któremu prokuratura usiłowała postawić 11 zarzutów, w tym te dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

20.07.2024

Raport o praworządności Komisji Europejskiej - w przyszłym tygodniu

Prawo europejskie

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska opublikuje coroczny Raport o praworządności, który jest ważnym i potrzebnym mechanizmem monitorowania działań podejmowanych przez rządy państw członkowskich w tym obszarze. Organizacje społeczne przygotowały rekomendacje, które mają na celu usprawnienie procesu przygotowywania raportu, zwiększenie jego skuteczności i lepsze monitorowanie wdrażania zaleceń raportu przez kraje członkowskie.

20.07.2024

Trwa cisza wyborcza związana z wyborami uzupełniającymi do Senatu

Samorząd terytorialny Wybory

W związku z postanowieniem Marszałka Senatu RP z 24 kwietnia 2024 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora Krzysztofa Aleksandra Kukuckiego, prezydent Andrzej Duda zarządził na 21 lipca br. wybory uzupełniające do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w województwie kujawsko-pomorskim, w okręgu wyborczym nr 13. Kandydują trzy osoby.

20.07.2024

Nowe zaktualizowane zasady programu "Mieszkanie na start"

Budownictwo Kredyty

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało kolejną wersję projektu nowego rządowego programu kredytowego "Mieszkanie na start". Ma on zastąpić program Bezpieczny Kredyt 2 proc. Dzięki niemu będzie można uzyskać dopłaty do rat kredytu m.in. na zakup mieszkania lub domu. Warunkiem ich uzyskania ma być kryterium dochodowe. Program ma ruszyć w przyszłym roku.

20.07.2024

Dozór elektroniczny jako forma tymczasowego aresztowania?

Prawo karne

Sprawa „nieudolnego aresztowania” posła Marcina Romanowskiego wywołała burzliwe dyskusje. W debacie publicznej pojawiają się wątpliwości, czy aby na pewno – abstrahując od problematyki dotyczącej immunitetu – areszt jest właściwym środkiem zapobiegawczym w stosunku do takiej osoby. A może środki zapobiegawcze, które można zastosować według kodeksu postępowania karnego, nie nadążają za światem i rzeczywistością – zastanawia się Mikołaj Kozak, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni sp.p.

20.07.2024

Członkowstwo w OFE wpływa na ustalenie emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Różnice w sposobie wypłaty emerytur dla osób, które nie przystąpiły do OFE wynikają z faktu, że ich emerytury są wypłacane w oparciu o składki, które nie podlegały podziałowi na I i II filar emerytalny, gdyż cała składka na ubezpieczenie emerytalne ewidencjonowana jest na koncie ubezpieczonego w ZUS – wyjaśnia MRPiPS. Tym samym ustalone w powszechnym wieku emerytalnym świadczenie tych ubezpieczonych ma charakter dożywotni.

20.07.2024

Dzieci z niskorosłością bez dostępu do leczenia bez bólu

Pacjent Opieka zdrowotna

Jedyna dostępna obecnie w Polsce, finansowana przez NFZ, terapia dla dzieci z achondroplazją to bolesna i kontrowersyjna operacja rozciągania kości. Dużo skuteczniejszy jest innowacyjny lek worosytyd. W Polsce terapia nim nie jest refundowana. Choć kuracja jest droga, to równie kosztowne jest leczenie powikłań achondroplazji. Tymczasem ponad 200 dzieci z tą chorobą pozostaje bez dostępu do nowoczesnego leczenia. A czas jest kluczowy, bo lek trzeba podać do zamknięcia płytek wzrostu.

20.07.2024

Pracując na emeryturze, nadal można oszczędzać w PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Uczestnicy PPK po przejściu na emeryturę mogą kontynuować oszczędzanie w PPK. Oczywiście jeśli nadal są aktywni zawodowo. Dotyczy to wszystkich emerytów - bez względu na to, czy otrzymują emeryturę z ZUS, czy np. emeryturę mundurową. Bezpiecznie oszczędzać w PPK mogą też tzw. wcześniejsi emeryci, dorabiający sobie do otrzymywanego świadczenia. Wpłaty do PPK nie mają bowiem wpływu na obowiązujące ich limity zarobków.

20.07.2024

Kredyt „Wsparcie w starcie” dla opiekunów osób z niepełnosprawnością na nowych zasadach

Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Z dofinansowania na samozatrudnienie w projekcie „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” mogą teraz skorzystać także osoby pracujące, ale muszą być zarejestrowane w urzędzie pracy jako poszukujące pracy. Podobnie jak opiekunowie osób z niepełnosprawnością - dla nich oprocentowanie kredytu jest korzystniejsze. Nabór wniosków do projektu już został uruchomiony.

20.07.2024