Naprawa finansów publicznych może trwać latami

Finanse publiczne Finanse

Mimo iż Ministerstwo Finansów zapowiada przywrócenie transparentności ustawy budżetowej, w projekcie na 2025 rok niewiele się zmieniło, w porównaniu z poprzednim rokiem. Poza budżetem nadal pozostają miliardy złotych w funduszach podlegających Bankowi Gospodarstwa Krajowego. Do tego ustawa okołobudżetowa zakłada przekazywanie obligacji. Według ekspertów porządkowanie finansów państwa będzie długotrwałym procesem.

04.09.2024

Są pierwsze adwokackie pozwy o urzędówki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po prokuratorach i sędziach, do sądów ruszyli adwokaci. Złożone zostały właśnie trzy pozwy, dotyczące wyrównania stawek za urzędówki, w związku z lutowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który w składzie bez dublerów, wskazał na niekonstytucyjność różnicowania wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu i z wyboru. Zmienione rozporządzenia, zrównujące stawki, obowiązują od 5 czerwca, prawnicy chcą jednak zwrotu tego, czego nie dostali z powodu niekonstytucyjnych przepisów.

04.09.2024

Będzie wsparcie dla rolników pokrzywdzonych pogodą

Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udzieli wsparcia finansowego sektorowi owoców i warzyw oraz sektorowi wina, które w 2024 roku zostały dotknięte niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi. Pomoc będzie mogło otrzymać ok. 133 tys. polskich producentów rolnych. Zdecydował o tym we wtorek rząd.

03.09.2024

Świadczenia mieszkaniowe dla żołnierzy będą wyższe

Wojsko

We wtorek Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wypłaty świadczenia mieszkaniowego oraz kosztów utrzymania miejsca zakwaterowania. Określi ono wysokość stawki podstawowej i współczynnik świadczenia mieszkaniowego dla każdego garnizonu.

03.09.2024

Rząd szykuje zmiany w CEiDG

Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Dotyczy on przede wszystkim przepisów w zakresie uproszczenia procesu podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców – osoby fizyczne oraz rozszerzenia informacji udostępnianych przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

03.09.2024

Rząd uelastycznia organizację pracy w urzędach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Koniec ze sztywnym ustalaniem jednakowych godzin pracy dla wszystkich urzędów. Kierownicy urzędu zyskają większą swobodę w tym zakresie. Będą musieli tak ustalić pracownikom rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach, aby praca w urzędzie była wykonywana od poniedziałku do piątku, nieprzerwanie przez 8 godzin w każdym z tych dni. Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, a najpóźniejszą godz. 10:00. Godziny pracy urzędu będą mogły być różne, w różne dni.

03.09.2024

Nowacka: Zielona transformacja szkół możliwa z KPO

Zarządzanie oświatą

Program poprawy efektywności energetycznej szkół pokazuje, jak ważna dla rządu jest edukacja, zielona transformacja i środowisko - Krajowy Program Odbudowy ma przynieść realną poprawę - zapowiadała minister Barbara Nowacka. Na realizację programu zostanie przeznaczone 1,3 mld zł.

03.09.2024

85 tys. złotych kary dla Prokuratury Krajowej

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura RODO

Prezes UODO Mirosław Wróblewski nałożył karę pieniężną w wysokości 85 tys. zł na Prokuraturę Krajową. Chodzi o jedną z konferencji poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry podczas której - według UODO - ujawniono dane osobowe pokrzywdzonego. Prokuratura tłumaczyła się, że nie doszło do naruszenia danych, bo informacje te były przetwarzane w związku z realizacją ustawowych zadań prokuratury.

03.09.2024

Ministerstwo zapowiada zmiany stawek VAT

VAT Akcyza

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zmiany w ustawie o VAT. Proponuje m.in. objęcie podstawową, 23-proc. stawką VAT wyrobów z konopi siewnej oraz obniżkę z 23 do 5 proc. stawki na kubeczki menstruacyjne. MF chce też wprowadzić zmiany w ustawie akcyzowej, m.in. możliwość zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę. Zaproponowano też, by minister mógł wprowadzić w rozporządzeniu szersze zwolnienia z JPK CIT i PIT.

03.09.2024

Wakacje na L4. Planowane zmiany przepisów nie ukrócą patologii

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy

Wakacje, remonty, prace zarobkowe – nadużycia na L4 to problem, który coraz mocniej dotyka pracodawców. Aż 37 proc. kontroli przeprowadzonych latem 2024 roku wykazało nieprawidłowości – ujawnia Conperio. Średni wskaźnik absencji w kontrolowanych przedsiębiorstwach w lipcu osiągnął 8,44 proc. To skok o niemal 2 punkty procentowe w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego lata. Skala nadużyć jest alarmująca, a problem narasta.

03.09.2024

Nie wiadomo, kto ma się zająć hałasem z imprez masowych. Czy premier pomoże?

Prawo cywilne

Dobra zabawa dla jednych, a hałas nie do zniesienia dla innych. Każda impreza masowa może powodować uciążliwości dla mieszkańców, a problem ochrony przed hałasem od wielu lat pozostaje nierozwiązany. Wszystko przez spór kompetencyjny pomiędzy ministrem środowiska i ministrem spraw wewnętrznych i administracji odnośnie tego, w ramach jakiego aktu prawnego powinny zostać umieszczone przyszłe regulacje i – w konsekwencji – który z ministrów powinien być inicjatorem procesu legislacyjnego.

03.09.2024

Rozpoczyna się egzamin notarialny

Prawnicy

3 września rozpoczyna się trzydniowy egzamin notarialny. Przeprowadzi go 8 komisji egzaminacyjnych powołanych przez ministra sprawiedliwości, po jednej w Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu oraz po 2 w Poznaniu i Warszawie. Wnioski o dopuszczenie do egzaminu notarialnego złożyło w tym roku 407 osób, w tym 9 z niepełnosprawnościami.

03.09.2024

Od skreślenia z listy studentów można się odwoływać

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Z przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wynika zamknięty katalog przypadków, które mogą wiązać się z wydaniem przez organy uczelni decyzji o skreśleniu studenta z listy studentów. O ile w niektórych sytuacjach decyzja wydawana jest obowiązkowo, o tyle w innych przypadkach zależy od uznania organu.

03.09.2024

Lekarze, którzy nie leczą - to wciąż poważny problem w systemie

Pacjent Zawody medyczne

Lekarz ma obowiązek stosowania się do przepisów Kodeksu Etyki Lekarskiej i leczenia zgodnie ze standardami aktualnej wiedzy medycznej. Niedopuszczalna jest więc sytuacja, w której proponuje pacjentowi metody niepoparte badaniami naukowymi. Tymczasem, jak zwraca uwagę Rada Organizacji Pacjentów, wciąż jest z tym problem, bo tzw. medycynę alternatywną uprawiają także przedstawiciele zawodów medycznych. A to niebezpieczne dla chorych.

03.09.2024

Sprawozdanie wyborcze PiS to sprawa Wąsik i Kamiński bis

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Wybory

PKW odrzuciła sprawozdanie wyborcze PiS i prawdopodobnie zrobi tak samo ze sprawozdaniem finansowym partii. Partia zaskarży uchwałę do Sądu Najwyższego. Z zapowiedzi rządzących wynika, że w przypadku korzystnego dla PiS wyroku, nie uznają go, bo Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN nie jest uznawana jako sąd. Jak rozwiązać ten problem i czym może zakończyć się ten spór?

03.09.2024

Zmiany w obliczaniu minimalnego wynagrodzenia szczególnie istotne dla pracodawców

Domowe finanse Prawo pracy

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Przewiduje on rewolucyjną zmianę zasad obliczania wynagrodzenia minimalnego, do którego odnosić się będzie jedynie wynagrodzenie zasadnicze. Z założeń wynika, że nowe przepisy mogą wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

03.09.2024

Zmiany w ustawie o PAN uderzą w wolność badań naukowych

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki szykuje zmiany w ustawie o Polskiej Akademii Nauk, mają dotyczyć m.in. nadzoru nad tą instytucją i wyłaniania członków poszczególnych organów - ministrowi zostanie powierzony nadzór nie tylko nad działalnością PAN, ale także nad jej wszystkimi jednostkami organizacyjnymi. Krytycznie pomysł oceniają środowiska naukowe - wskazują, że nowela może uderzać w swobodę działalności naukowej.

03.09.2024

Szczepienia przeciw HPV już dla dziewięciolatków już obowiązują

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia poszerzyło grupę wiekową objętą programem bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Od 1 września 2024 roku mogą się do nich zgłaszać mogły je przejść dzieci od 9. do 14. roku życia. Bez zmian pozostaje reguła, że szczepienie przeciw HPV jest wymieniane jako zalecane, a nie obowiązkowe. Tylko od rodziców zależy więc, czy dziecko otrzyma preparat. NFZ określiło warunki, jakie musi spełnić jednostka POZ, aby rozliczyć to świadczenie.

02.09.2024

Lewiatan: Zielona transformacja powinna pozytywnie wpłynąć na rynek pracy

Środowisko Prawo pracy Rynek pracy ESG

Zmiany klimatyczne i towarzysząca im zielona transformacja będą wpływać na rynek pracy, choć nie musi to oznaczać spadku zatrudnienia. Warunkiem jest dobre przygotowanie państwa, firm i pracowników - mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek Rady Ochrony Pracy.

02.09.2024