PiS składa w Sejmie obywatelski projekt przeciw podwyżkom cen energii

Prawo gospodarcze Energetyka

W trakcie piątkowej konferencji prasowej w Sejmie politycy Prawa i Sprawiedliwości poinformowali, że zebrali ponad 140 tys. podpisów pod projektem ustawy przeciwko podwyżkom cen energii i że składają go w Sejmie. Projekt zostanie zgłoszony jako obywatelski. Zakłada przede wszystkim utrzymanie cen energii i gazu na obecnym poziomie.

07.06.2024

Pokolenie Z - kluczowe kompetencje i benefity. Badanie Pracuj.pl

Prawo pracy Rynek pracy

Choć można byłoby przypuszczać, że to umiejętności cyfrowe postrzegane są jako najważniejszy aspekt w budowaniu kariery przyszłości, to pokolenie Z ma w tym zakresie inne zdanie. Aż 52 proc. najmłodszych badanych wskazuje, że najważniejsze są kompetencje miękkie – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. To empatia, komunikatywność czy efektywna praca w grupie są wskazywane przez pokolenie Z jako kluczowe w rozwoju ich przyszłej kariery.

07.06.2024

Potrącenia w sprawach frankowych mogą zyskać na popularności

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Wyeliminowanie przez TSUE możliwości korzystania przez banki z zarzutu zatrzymania może spowodować szersze korzystanie z zarzutu potrącenia, ale nie jest to proste. Jak podkreślają prawnicy, żeby skorzystać z potrącenia w sprawach, gdy konsument dochodzi stwierdzenia nieważności umowy, bank musiałby przyznać... że umowa jest nieważna.

07.06.2024

Emeryci czerwcowi ofiarami kryzysu konstytucyjnego?

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Choć minęły dwa miesiące od przekazania Rzecznikowi Praw Obywatelskich przez Sebastiana Gajewskiego, wiceszefa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, odpowiedzi w sprawie uregulowania zasad przyznawania emerytur dla tzw. emerytów czerwcowych z lat 2009-2019, a wciąż nie wiadomo, co się ze sprawą dzieje. W kwietniu MRPiPS twierdziło, że zagadnienie jest ważne i wymaga rozwiązania. Prawnicy mówią, że sprawa nie jest prosta, ale... ile można nad nią myśleć.

07.06.2024

UOKiK tłumaczy, jak nie narazić się na zarzut "wrogiego przejęcia" firmy

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Przepisy nakładające w niektórych wypadkach na przedsiębiorców obowiązki związane ze zgłaszaniem np. zamiaru nabycia lub osiągnięcia znaczącego uczestnictwa w danej firmie, obowiązują już od kilku lat, w praktyce wciąż budzą jednak wątpliwości inwestorów. To o tyle problematyczne, że sankcje za naruszenia są dotkliwe. Pomocą dla przedsiębiorców mają być najnowsze wyjaśnienia prezesa UOKiK, w których odniesiono się do najistotniejszych wątpliwości.

07.06.2024

Ordynacja do PE pomaga małym partiom. Dużych i koalicji nie premiuje

Wybory

Wybory do Parlamentu Europejskiego są określane jako najbardziej proporcjonalne, a tym samym „najbardziej przyjazne” dla mniejszych partii, spośród wszystkich przeprowadzanych w Polsce wyborów. Już przekroczenie progu 5 proc. gwarantuje komitetowi (koalicji wyborczej) dwa mandaty - sytuację rzadko spotykaną w przypadku pozostałych wyborów. Wyjaśniamy, jak się liczy głosy w wyborach do Europarlamentu.

07.06.2024

Zakaz reklamowania się zniknie z kodeksu etycznego lekarzy

Zawody medyczne

Poprawiony po 20 latach kodeks dostrzega aktywność lekarzy w mediach społecznościowych. Będą mogli informować o swojej działalności, ale zgodnie z zasadami etyki. To oczekiwane zmiany. Nowy kodeks ma jednak "dziury". Nakaz ujawniania związków z przemysłem ograniczono do wykładów i prasy, nie uwzględniając internetu. Żaden etyczny przepis nie zakazuje lekarzowi reklamy towarów.

07.06.2024

Dla każdego i zdalnie - szykują się zmiany w darmowej pomocy prawnej

Wymiar sprawiedliwości

Nieodpłatna pomoc prawa świadczona w formie zdalnej, np. przez telefon i bez konieczności składania oświadczenia o niemożności poniesienia jej kosztów - to zmiany, które przewiduje Ministerstwo Sprawiedliwości. Założenia trafiły na razie do wykazu prac legislacyjnych rządu i już budzą emocje. Prawnicy mówią, że pomoc dla wszystkich nie oznacza wcale ochrony potrzebujących, a tryb zdalny nie gwarantuje dobrej porady.

07.06.2024

Czy fundacja rodzinna płaci podatek od CFC

CIT Fundacja Rodzinna

Organy podatkowe na razie patrzą przychylnie na fundacje rodzinne pod kątem podatku od zagranicznej spółki kontrolowanej (CFC) zarówno w kontekście samej fundacji, jak i jej beneficjentów. Powstaje jednak pytanie, czy takie stanowisko się utrzyma i czy bezpiecznie mogą czuć się fundatorzy lub fundacje, które nie pozyskały interpretacji indywidualnej – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.

07.06.2024

Minister zdrowia: Wszystkie nadwykonania zostaną zapłacone

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Minister zdrowia Izabela Leszczyna mówiła na czwartkowej konferencji, że od kilku dni słyszy o problemach z finansowaniem nadwykonań. - Wszystkie nadwykonania zostaną zapłacone - zapewniła. Dodała, że dotacja do NFZ ze środków ministra zdrowia będzie wyższa i wzrośnie o 2 mld złotych. Eksperci zwracają z kolei uwagę na sygnały świadczące o trudnej sytuacji płynnościowej NFZ, który przestał płacić za świadczenia nielimitowane i nadwykonania.

06.06.2024

MEN: Z "Edukacji z wojskiem" skorzystało już ponad 60 tys. uczniów

Szkoła i uczeń

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu "Edukacja z wojskiem" 800 żołnierzy Wojska Polskiego odwiedziło 2,2 tys. szkół w całej Polsce i przeszkoliło ponad 60 tys. uczniów. Zajęcia dotyczą m.in. zasad pierwszej pomocy i ewakuacji - poinformowało w czwartek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Program ruszył 6 maja i potrwa do 20 czerwca. Udział w nim ma wziąć ponad 3 tys. szkół z całej Polski.

06.06.2024

Sygnaliści już od dawna nie są traktowani jak donosiciele

Spółki Małe i średnie firmy Compliance Sygnaliści

O tym, czy warto objąć również prawo pracy ustawą o sygnalistach oraz jakie wiążą się z tym zagrożenia, a także o funkcjonowaniu programu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeznaczonego dla sygnalistów dyskutowano w czwartek w Warszawie podczas tegorocznej edycji konferencji Compliance & Integrity. Patronem medialnym był serwis Prawo.pl.

06.06.2024

Zmiana linii orzeczniczej SN -

W przeciągu kilku ostatnich lat narosło wiele kontrowersji w orzecznictwie co do tego, czy beneficjent dotacji oświatowej (organ prowadzący placówkę oświatową), w przypadku nie wypłacenia mu lub zaniżenia dotacji oświatowej, może domagać się jej „uzupełnienia”. Sprawę musiał rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. O problemach w tej materii pisze radca prawny Robert Gałęski z kancelarii Lexbridge.

06.06.2024

Klauzula niekaralności za nielegalnie zdobyty dyplom Collegium Humanum

Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński zaapelował w czwartek do wszystkich, którzy w sposób nielegalny zdobywali dyplomy Collegium Humanum, żeby zgłaszali się do CBA i prokuratury. Takie osoby mogą skorzystać z klauzuli niekaralności i uniknąć w ten sposób konsekwencji prawnych. W sprawie handlu dyplomami przez uczelnię zostało zatrzymanych 10 osób, a dwie nadal pozostają w areszcie. To rektor Collegium Humanum oraz dyrektor Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

06.06.2024

Będzie nowy wzór świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego

Zarządzanie oświatą

Do uzgodnień trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji zawierający nowy wzór świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego. Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli. Świadectwa wydawane przez akredytowane placówki doskonalenia nauczycieli będą zabezpieczone przed fałszerstwem.

06.06.2024

Sołectwo nie może sfinansować wybrukowania zjazdów z drogi powiatowej

Samorząd terytorialny

Nawet jeżeli zadanie służy poprawie warunków życia mieszkańców i jest zgodne ze strategią rozwoju gminy, musi należeć do zadań własnych gminy. Sołectwo nie może przeznaczyć środków z funduszu sołeckiego na zakup i ułożenie kostki brukowej na zjazdy do posesji, które są zlokalizowane w pasie drogi powiatowej – uważa Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

06.06.2024

Nie ma uzupełniającej listy stanowisk asesorskich - absolwenci aplikacji pod ścianą

Wymiar sprawiedliwości

Za kilka dni, 11 czerwca, w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie ma odbyć się uroczystość zakończenia XII rocznika aplikacji sędziowskiej i III rocznika aplikacji uzupełniającej sędziowskiej oraz wyboru stanowisk asesorów sądowych. Problem w tym, że absolwenci nadal nie mają wglądu do pełnego wykazu stanowisk asesorskich w sądach, a tym samym nie mogą wybrać miejsca najdogodniejszego ze względu np. na ewentualną przeprowadzkę.

06.06.2024

Będzie zmiana na stanowisku Głównego Inspektora Pracy

Administracja publiczna BHP

We wtorek, 11 czerwca 2024 roku, Rada Ochrony Pracy zaopiniuje wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni o odwołanie Katarzyny Łażewskiej-Hrycko ze stanowiska głównego inspektora pracy – ustalił serwis Prawo.pl. Na tym samym posiedzeniu Rada zaopiniuje także wniosek marszałka o powołanie na to stanowisko Marcina Staneckiego, dyrektora Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

06.06.2024

Kiedy wolne dla członków komisji wyborczych

Prawo pracy Wybory

Członkowie komisji wyborczych pracujący przy obsłudze nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mają prawo do dni wolnych od pracy. Występują tutaj dwa rodzaje dni wolnych – płatne i niepłatne. Konstrukcja przepisów wskazuje na to, że mogą to być nawet trzy dni, a za czas nieobecności pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

06.06.2024