Sędzia Izabela Fountoukidis będzie kierować Ośrodkiem Aplikacji Sędziowskiej

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar, na wniosek dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury prof. dra hab. Piotra Girdwoynia, powołał sędzię Izabelę Fountoukidis z Sądu Okręgowego w Krakowie do pełnienia funkcji zastępcy dyrektora KSSiP. Będzie ona kierowała Ośrodkiem Aplikacji Sędziowskiej. Wcześniej na zastępcę szefa KSSiP został też powołany sędzia Waldemar Żurek.

11.06.2024

NIK o budowie zapory w Wilkowicach: Błędy były już w projekcie

Środowisko

Tama i zbiornik wodny w Wilkowicach, w woj. śląskim, miały zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo, a stanowiły tak duże zagrożenie, że musiały zostać rozebrane. Na budowę wydano 6 mln zł, które de facto zostały wyrzucone w błoto. Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała cały proces inwestycyjny i okazuje się, że już dokumentacja projektowa w pierwotnym kształcie zawierała istotne braki i błędy, a odpowiedzialność za to ponosi nieistniejący już Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach.

11.06.2024

Brak klasyfikacji nie wynika wyłącznie z dużej liczby nieobecności

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej. Przepisy dotyczące nieklasyfikowania uczniów są jednak czasem źle interpretowane, bo nie oznacza to jedynie, że ucznia często nie było w szkole, a że w ogóle nie ma jak wystawić mu oceny.

11.06.2024

Bez docieplenia milionów bloków dyrektywa budynkowa nie zadziała

Prawo europejskie Nieruchomości

To co najbardziej rozpala emocje w wypadku dyrektywy budynkowej, to nie odchodzenie od paliw kopalnych, ale perspektywa wymiany milionów źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Tymczasem to nie sama wymiana kotłów będzie wyzwaniem dla tysięcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, ale poprzedzająca ją termomodernizacja. Miliony budynków to wciąż "wampiry" energetyczne, nie mają szczelnych okien, ani niedocieplonych ścian. A bez tego wymiana kotłów nie ma najmniejszego sensu. 

11.06.2024

Wojewódzki zespół musi wydać decyzję o poziomie potrzeby wsparcia osobie w ośrodku opieki

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) nie może umorzyć postępowania w sprawie wydania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Ma obowiązek przeprowadzić postępowanie i wydać decyzję, a dopiero Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyduje na tej podstawie o uprawnieniu do świadczenia wspierającego. Umorzenie postępowania przez WZON jest zatem bezprawne – podkreślają eksperci.

11.06.2024

Czerwcowa seria wyłączeń sędziów, którzy mają rozpoznać kasacje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozpoznawanie kasacji spowolniło. Trwa seria wyłączeń sędziów Sądu Najwyższego od orzekania z powodu braku bezstronności i niezawisłości, poglądów sędziów w kwestii spełniania tych standardów, a także ze względu na zbyt szybki przebieg awansu zawodowego. Wyłączenia odbywają się na wniosek obrońców i innych stron postępowania.

11.06.2024

Problem z lekarzami sądowymi - RPO pisze do ministra sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich, podobnie jak Naczelna Rada Adwokacka, skierował do ministra sprawiedliwości pismo w sprawie dostępności lekarzy sądowych. Jak zaznacza, wpływają do niego sygnały od obywateli, że w niektórych okręgach sądowych takich lekarzy nie ma, a w innych jest ich niewielu. Problemem jest też specjalizacja, często wąska, uniemożliwiająca rzetelną ocenę zdrowia - a chodzi o usprawiedliwianie niestawiennictwa z powodu choroby m.in. w sądzie.

11.06.2024

Na protesty wyborcze jest 7 dni, ale dopiero od dnia ogłoszenia wyników wyborów do PE

Administracja publiczna Wybory

Protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego wnosi się do Sądu Najwyższego na piśmie, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Wnoszący powinien pamiętać o wymogach formalnych, które musi spełnić protest wyborczy.

11.06.2024

Więźniowie mają dostać więcej praw, ale Służba Więzienna temu niechętna

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości, pod kierownictwem Zbigniewa Ziobro, wprowadziło zmiany w istotny sposób ograniczające prawa osadzonych. Nowe kierownictwo chce się z tego wycofać także dlatego, że część z przepisów narusza standardy UE i Rady Europy. Nie jest pewne, na ile to się uda, bo jest opór ze strony Służby Więziennej. Kolejnym problemem są braki kadrowe, z którymi służba ta się zmaga.

11.06.2024

Tabletka "dzień po". GIF pozytywnie ocenił oznaczenie aptek

Farmacja

Apteki będą mogły potwierdzić udział w programie umożliwiającym otrzymanie tabletki "dzień po" bez recepty lekarskiej, nie narażając się na karę za złamanie zakazu reklamy. Tak zapowiadało Ministerstwo Zdrowia. Przygotowany wzór naklejki pozytywnie ocenił Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Sęk w tym, że apteki kontrolowane są nie przez GIF, a przez wojewódzkich inspektorów, a farmaceuci mówią o ich "purytańskim" podejściu do tematu.

11.06.2024

Fiskus ogranicza inwestycje fundacji rodzinnych

CIT Fundacja Rodzinna

Fundacje rodzinne mają coraz więcej problemów z określeniem zakresu tzw. dozwolonej działalności gospodarczej. Fiskus restrykcyjnie interpretuje nieprecyzyjne przepisy, a wyroki sądów administracyjne są niejednolite. Na spór narażają się fundacje inwestujące w zagraniczne spółki, które nie są podatnikami CIT, lub w najem krótkoterminowy. Eksperci apelują o pilne doprecyzowanie przepisów.

11.06.2024

Rząd przyjął uchwałę w sprawie Tarczy Wschód

Wojsko

Uchwałę w sprawie ustanowienia "Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód" przyjęła Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku. Tarcza ma być kompleksową infrastrukturą obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji.

10.06.2024

GUS: Rośnie liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy

Prawo pracy

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 0 7,9 proc. wzrosła liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy w I kwartale 2024 r. w porównaniu z I kwartałem 2023 r. Najwyższy wskaźnik wypadkowości zanotowano w województwie śląskim (1,50), a najniższy – w mazowieckim (0,85). Podczas wykonywania pracy zorganizowanej w formie zdalnej lub telepracy zostało poszkodowanych 75 osób.

10.06.2024

Wiek nie jest już kryterium kwalifikacji do badań prenatalnych

Pacjent Opieka zdrowotna

Dostęp do badań prenatalnych jest łatwiejszy i szerszy. Nie ma już granicy wieku 35 lat. Nie obowiązują obecne dotychczasowe kryteria kwalifikacji do udziału w programie badań prenatalnych. Rozporządzenie precyzuje także termin, w którym powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne.

10.06.2024

Raport: Polski system podatkowy jednym z najbardziej skomplikowanych na świecie

CIT Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Przedsiębiorcy w Polsce poświęcają średnio 334 godziny rocznie na wypełnianie obowiązków podatkowych, co plasuje Polskę na drugim miejscu pod względem liczby godzin w Europie. Średnie koszty związane z wywiązywaniem się z obowiązków w zakresie CIT w Polsce wynoszą 2,4 proc. obrotu, co jest jednym z najwyższych wyników w UE - wynika z raportu PwC "Podatki pod lupą: Jak odnaleźć się w labiryncie skomplikowanych przepisów podatkowych?"

10.06.2024

Odmrożenie cen prądu i bon energetyczny z podpisem prezydenta

Finanse Nieruchomości Energetyka

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bonie energetycznym - poinformowała w poniedziałek kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy wprowadzają m.in. bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także w okresie II półrocza br. cenę maksymalną za energię elektryczną.

10.06.2024

Wysoka frekwencja w wyborach do PE, najmniejsza w małych gminach i miasteczkach

Wybory

Frekwencja wyborcza w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 40,65 procent. Zagłosowało ponad 11,8 mln obywateli. Najbardziej tłumnie do urn poszli wyborcy w woj. mazowieckim i małopolskim. Najniższa frekwencja była w woj. opolskim i warmińsko-mazurskim. Kandydaci nie zmobilizowali tym razem elektoratu z małych gmin i miasteczek.

10.06.2024

W czwartek zbierze się zespół, który zajmie zmianami dotyczącymi praw pracowniczych nauczycieli

Potrzebne są rozmowy na temat wynagrodzeń nauczycieli w 2025 r., a także uregulowanie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne - wskazywał w zeszłym tygodniu Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Apelował o zwołanie zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. MEN zdecydowało się spotkanie zorganizować - odbędzie się w czwartek, 20 czerwca.

10.06.2024

Wiadomo, kto wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego

Wybory

Najwięcej głosów zdobyła Koalicja Obywatelska 37,06 proc. głosów (21 mandatów), PiS - 36,16 proc. (20 mandatów), Konfederacja - 12,08 proc. (6 mandatów), Trzecia Droga - 6,91 proc. (3 mandaty), Lewica - 6,30 proc. (3 mandaty), pozostałe komitety -1,49 proc. Frekwencja wyborcza wyniosła 40,65 proc. - wynika z oficjalnych wyników podanych przez Państwową Komisję Wyborczą ze 100 procent okręgów wyborczych.

10.06.2024

Rusza dodatkowa sesja egzaminu ósmoklasisty

Zarządzanie oświatą

Uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie mogli w czerwcu zdawać egzaminu ósmoklasisty, w poniedziałek, 10 czerwca, rozpoczynają trzydniową sesję dodatkową. Wynik egzaminu poznają 3 lipca – niezależnie od tego czy pisali go w sesji głównej, czy będą pisać w sesji dodatkowej.

10.06.2024