Adwokat Sabrina Mana-Walasek, stała doradczyni sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży napisała, że Giertych krytykuje zapisy ustawowe, których nigdy w projekcie nie było.

 

Dowolność interpretacyjna

Poseł stwierdził, że ustawa "wprowadzałaby taką wolną amerykankę w sprawach aborcji". Dodał, nie rozumiejąc treści ustawy, że według projektu aborcję do 12. tygodnia ciąży mógłby wykonać "każdy, byle nie lekarz". Jego zdaniem ustawa wprowadziłaby "dowolność interpretacyjną, która pozwoliłaby prawicy, gdyby ta doszła do władzy, ścigać aborcję jako zabójstwo.

Czytaj też w LEX: Problem przerywania ciąży – perspektywa konstytucyjnoprawna (wybrane zagadnienia) >

Obecnie art. 152 k.k. mówi, że "kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech". Przewiduje też taką samą karę za pomoc kobiecie ciężarnej w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub za nakłanianie jej do aborcji.

Czytaj: Za zachęcanie do aborcji grozi kara więzienia, nawet jeśli ciąży nie ma>

Dekryminalizacja to nie legalizacja

Prawnicy i troje innych adwokatów, którzy wspierali w Sejmie merytorycznie prace nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącym dekryminalizacji aborcji, wspólnie odnieśli się do słów posła Koalicji Obywatelskiej mec. Romana Giertycha, który krytycznie ocenił w ubiegłym tygodniu procedowane przepisy.

- Nie możemy przejść obojętnie zwłaszcza obok tez głoszonych przez pana Romana Giertycha, który w swoich wypowiedziach na temat projektu tej ustawy odniósł się do rozwiązań czy założeń, których w projekcie nigdy nie było. Ze zdumieniem przyjmujemy, że prawnik myli dekryminalizację z legalizacją i prawdopodobnie nawet nie zapoznał się dobrze z projektem, który tak obszernie krytykuje" - napisali adw. Kamila Ferenc z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny "Federa", adw. Sabrina Mana-Walasek oraz adw. Jerzy Podgórski i adw. Karolina Gierdal z Prawnicynicjatywy Prawniczki Pro Abo.

Zobacz też linię orzeczniczą: Odpowiedzialność karna za pomoc w przerwaniu ciąży za granicą >