Na nowych specjalistów z psychoterapii dziecięcej trzeba będzie jeszcze zaczekać

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Po zmianie prawa, które zdobycie specjalizacji z psychoterapii dziecięcej umożliwia m.in. pedagogom, pielęgniarkom i lekarzom, dyplomy otrzymały 284 osoby - są to psychoterapeuci, którzy już pracowali w zawodzie, ich dorobek został uznany i zdali egzamin w Centrum Egzaminów Medycznych. Kolejnych 200, tym razem nowych specjalistów, wejdzie na rynek dopiero za około półtora roku.

13.12.2022

"L4 w 15 minut" - wiarygodność telezwolnień lekarskich na cenzurowanym

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Zwolnienia lekarskie wystawiane podczas teleporad nie są poddawane szczególnej kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracodawcy mówią o podważonym zaufaniu do wiarygodności zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, skoro pracownik może je otrzymać online w "15 minut" - jak wynika z internetowych ogłoszeń. Samorząd lekarski dostrzega problem, ale odsyła do ZUS.

09.12.2022

Prof. Kamiński: W transplantologii podnosimy się powoli po pandemii

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie wiem, czy w liczbie przeszczepów wrócimy do wskaźników przed pandemią, ale na pewno będzie lepiej niż w 2021 r. – mówi dr hab. n. med. Artur Kamiński, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”. Wyzwaniem jest liczba potencjalnych dawców. - Mamy 358 szpitali z tzw. potencjałem dawstwa, ale aktywnych jest tylko 150 - dodaje.

08.12.2022

Ograniczone godziny pracy fizjoterapeuty w podmiocie leczniczym

Prawo pracy BHP Zawody medyczne

Czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym, a zatem m.in. fizjoterapeutów, nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ale w przypadku świadczenia pracy w pracowni fizykoterapii czas pracy wynosi 5 godz. na dobę.

04.12.2022

Lekarzy przybywa, ale miejsc na specjalizacjach za mało

Zawody medyczne

Pierwszy raz od lat w jesiennym naborze na szkolenia specjalizacyjne było mniej miejsc rezydenckich, niż lekarzy kończących staż. Zabrakło ich w onkologii, hematologii dziecięcej i chirurgii onkologicznej, czyli w obszarach zapotrzebowania na kadrę medyczną. Miejsca nie dostało półtora tysiąca lekarzy. To wyzwanie na teraz i przyszłość, bo w tym roku studia medyczne zaczęła rekordowa liczba osób.

03.12.2022

Kontrole wykazują nieprawidłowości przy ustalaniu pensji w szpitalach

Zawody medyczne

Państwowa Inspekcja Pracy potwierdziła nieprawidłowości przy wyznaczaniu wysokości wynagrodzeń w niektórych szpitalach. Kontrole trwają. Pracownicy skarżą się, gdy dyrektorzy nie uznają ich wykształcenia, bo to oznacza wyższe pensje, a więc i koszty, dla podmiotu leczniczego. Wykazanie nieprawidłowości przez PIP nie zawsze oznacza szczęśliwe zakończenie. Pielęgniarki jednego ze szpitali otrzymały wypowiedzenia.

02.12.2022

Zakaz reklamy kwasu hialuronowego nie oznacza, że zniknie on z mediów

Pacjent Rynek i konsument Zawody medyczne

To, że kwas hialuronowy, nici czy implanty są pokazywane w telewizji, nie oznacza jeszcze, że jest to reklama wyrobów medycznych. Reklama musi mieć formę, treść i intencję reklamową - wyjaśnia adwokat Oskar Luty z kancelarii prawniczej Fairfield. Jeśli lekarz-influencer pokazuje wyłącznie swoje umiejętności, to nie podlega zakazowi.

26.11.2022

Dr Zemke-Górecka: Nie działa pozasądowy system w sprawach błędów medycznych

Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne

Mediacje i inne pozasądowe sposoby rozwiązywania sporów mogłyby być skutecznie wykorzystywane w przypadku błędów medycznych. Takie doświadczenia płyną z innych krajów. Polski system jest jednak fikcją, o czym świadczy choćby to, że mediatorami przy izbach lekarskich są lekarze, którzy nie muszą mieć uprawnień mediatora. Plusem jest to, że zwiększa się świadomość tych braków i szuka się rozwiązań.

25.11.2022

Bukiel: Polska ochrona zdrowia łączy najgorsze cechy systemu rynkowego i budżetowego

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W naszym systemie ochrony zdrowia nie były kontynuowane zmiany wprowadzone w 1999 roku, co spowodowało szybkie odejście od założeń reformy i powolny powrót do systemu nakazowo-rozdzielczego. Każdy nowy minister zdrowia chciał być oryginalny i odrzucał dokonania swoich poprzedników. W konsekwencji powstał chaotyczny zlepek elementów z różnych systemów.

21.11.2022

Nowelizacja dotycząca finansowania ochrony zdrowia uchwalona przez Sejm

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Sejm uchwalił w środę 16 listopada ustawę, która finansowanie niektórych obszarów systemu ochrony zdrowia przenosi z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia. Wcześniej Sejm nie zgodził się na wniosek Komisji Zdrowia o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu i skierował go do ponownego rozpatrzenia przez komisję. Późnym wieczorem Sejm uchwalił nowelizację.

17.11.2022

Biegły sądowy może ponieść karę przed sądem lekarskim

Prawo karne Zawody medyczne

Naruszenie zasad wydawania opinii i orzeczeń lekarskich może stanowić przewinienie zawodowe w rozumieniu ustawy o izbach lekarskich, a więc może i powinno podlegać badaniu przez okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej tak jak każda inna informacja wskazująca na możliwość popełnienia przewinienia zawodowego - pisze adwokat Karol Kolankiewicz.

17.11.2022

Związek ratowników medycznych chce rozszerzyć dialog ze środowiskiem

Zawody medyczne

Marcin Borowski, nowy przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych (OZZRM) zaznacza, że związek jest otwarty na współpracę z innymi organizacjami, która może zaowocować działaniem dla wspólnego dobra. Ocenia także, że relacje z Ministerstwem Zdrowia "nie są najgorsze", ale - jak mówi - pomogłaby większa otwartość strony rządowej na postulaty zgłaszane przez środowisko. 

15.11.2022

Pakulski: Wzrost liczby studentów medycyny nie rozwiązuje problemu braku lekarzy

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ogromne braki kadrowe wśród lekarzy powodują, że pogarsza się dostępność do świadczeń, coraz dłużej trzeba czekać na wizytę albo szukać pomocy medycznej w odległej często miejscowości. Efektem zaniedbania problemów systemu opieki zdrowotnej jest też praktyczna prywatyzacja świadczeń. Lekarze odchodzą z nieprzyjaznego i przeciążonego publicznego systemu do udzielania usług prywatnych.

15.11.2022

Co trzeci żłobek nie ma obowiązkowej opieki pielęgniarskiej

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Zgodnie z ustawą w żłobku, do którego uczęszcza więcej niż dwadzieścioro dzieci, obowiązkowe jest zatrudnienie przynajmniej jednej pielęgniarki. Tymczasem z analizy przeprowadzonej przez samorząd pielęgniarek i położnych wynika, że w 30 proc. tych placówek nie ma takiej opieki. Dyrektorzy żłobków zatrudniających pielęgniarki wskazują, że jest to bardzo potrzebne.

14.11.2022

Przedszkole żąda zaświadczenia o zdrowiu dziecka - lekarz nie ma podstaw do wystawienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO Koronawirus

Dyrektor przedszkola czy szkoły nie może żądać od rodzica dziecka zaświadczenia od lekarza, że dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do szkoły. Dodatkowo takie żądanie budzi wątpliwości w kontekście ochrony danych osobowych. Zgodnie z prawem, rodzic przekazuje dyrektorowi placówki oświatowej tylko uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia dziecka, jego diecie czy rozwoju psychofizycznym.

12.11.2022

Neurologia na rozdrożu - potrzebna zmiana strategii

Pacjent Zawody medyczne

Średni wiek neurologa i pielęgniarki neurologicznej to ponad 50 lat. Z powodu braku kadr już teraz zamykane są kolejne oddziały neurologiczne. Do tego dochodzą utrudniające organizację sztywne reguły, w tym nakaz pobytu w szpitalu po udarze przez osiem dób. Jednocześnie problemy neurologiczne mają charakter społeczny - chorych w starzejącym się społeczeństwie przybywa.

11.11.2022

Wykonanie zastrzyku z adrenaliny będzie udzieleniem pierwszej pomocy

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Pierwszą pomocą będzie wykonanie zastrzyku z adrenaliny. To zmiana, której oczekiwali pacjenci oraz rodzice dzieci zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym. Ma to uregulować nowelizacja ustawy o ratownictwie. Obecnie szkoły i przedszkola mają wątpliwości dotyczące tego, kto i na jakich zasadach jest uprawniony do podania dziecku zastrzyku, Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia w tej sprawie.

08.11.2022

Pensje ratowników medycznych są gwarantowane - porozumienia niczego tu nie zmienią

Zawody medyczne

Problemy finansowe podmiotów leczniczych – pogłębiane chociażby przez wzrost cen energii – powodują konieczność poszukiwania oszczędności w kosztach działalności. Jednak nigdy oszczędności te nie mogą być generowane poprzez zmniejszenie pracownikom poziomu gwarantowanych im wynagrodzeń. Tego rodzaju problemy coraz częściej dotykają ratowników medycznych, których sytuacja prawna jest niejednoznaczna.

08.11.2022

Prawie 5 tys. lekarzy ubiega się o przyjęcie na specjalizacje

Zawody medyczne

W jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym na szkolenia specjalizacyjne złożonych zostało łącznie 5639 poprawnych formalnie wniosków. W ramach pierwszego etapu rekrutacji 4482 osoby zostały zakwalifikowane na wolne miejsca specjalizacyjne: w tym 3218 w ramach rezydentury i 1264 w trybie pozarezydenckim - poinformowało Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

07.11.2022

Ratownicy medyczni przeciwni szkoleniu strażaków w ambulansach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO

Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych zaalarmowało Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) w sprawie strażaków, którzy mają się szkolić w karetkach pogotowia. Ratownicy medyczni podkreślają, że udział osób nieuprawnionych, czyli niewykonujących zawodu medycznego w udzielaniu świadczeń, narusza prawo pacjenta do tajemnicy o jego stanie zdrowia.

02.11.2022