Rejestr ryzyka – typowe błędy i ich wpływ na zarządzanie jednostką

Samorząd terytorialny Zarządzanie Kontrola zarządcza

Przeglądając standardy kontroli zarządczej, nie znajdziemy wskazanego wprost obowiązku prowadzenia rejestru ryzyka. Ustawodawca zostawił organizację procesu identyfikacji, oceny i analizy oraz reakcji na ryzyko zarządzającemu jednostką - pisze Katarzyna Lenczyk-Woroniecka, dyrektor Wydziału Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

21.01.2020

Wyższe o 50 proc. pensje kadry zarządzającej w dwóch instytutach medycznych

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Członkowie kierownictwa dwóch Instytutów - Kardiologii w Aninie i Centrum Onkologii - mają mieć od 1 stycznia 2020 r. zwiększone wynagrodzenia o 50 proc. - takie zmiany zakłada projekt złożony przez Ministerstwo Zdrowia. Resort tłumaczy, że równocześnie placówki zostaną przekształcone w państwowe instytuty badawcze, a taka zmiana jest konieczna, by jednostki były konkurencyjne na rynku. 

04.11.2019

Polskim szpitalom nie wychodzą wspólne zakupy

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Zakupy grupowe w ochronie zdrowia się nie udały. Są tylko pojedyncze przypadki, gdy grupy szpitali nabyły coś wspólnie - np. rękawiczki jednorazowe. Dzięki temu, towar był tańszy nawet o 20 procent. Problem tkwi m.in. w tym, że każda lecznica ma inne wymagania w przetargu.

25.10.2019

Prof. Rogalski: Ograniczenia antykoncentracyjne dotyczą też przejmowania aptek

Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia Farmacja Zarządzanie

Nie do przyjęcia jest interpretacja, że przepisy zabraniające wydania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, jeżeli wnioskodawca lub podmioty przez niego kontrolowane prowadzą co najmniej 4 apteki, obowiązują tylko w chwili wydawania zezwolenia - twierdzi prof. Maciej Rogalski, radca prawny, wykładowca na Uczelni Łazarskiego.

14.10.2019

Prezes NFZ: Premie finansowe najlepiej dopingują do zmian w systemie 

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

NFZ wprowadza kolejne premie finansowe za konkretne działania, na razie najwięcej dla lekarzy rodzinnych. O tym, dlaczego lepiej zamiast kija dawać marchewkę, by zachęcić szpitale i przychodnie lekarzy rodzinnych do pożądanych, zmian - mówi serwisowi Prawo.pl Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. 

11.10.2019

Nowe Centrum Stomatologii WUM otwarte

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie

W kampusie przy Banacha uroczyście otwarto Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. To największe w Polsce i najnowocześniejsze w polskich uczelniach medycznych centrum stomatologiczne. Będzie przyjmować pacjentów w ramach kontraktu z NFZ, ale także komercyjnie.

10.10.2019

NFZ chce premiować lekarzy za profilaktykę i kierowanie pacjentów na badania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Jeśli 20 procent pacjentów zapisanych do lekarza rodzinnego wykona badania profilaktyczne, otrzyma on premię. Gdy będzie dobrze prowadził pacjenta z cukrzycą i ten nie będzie miał zaostrzeń choroby - dostanie za niego trzy razy większe pieniądze. Bonusy już są za wypisywanie dużej liczby e-recept, a od nowego roku mają być premie za większą liczbę zleceń na badania.

09.10.2019

Lekarze rodzinni chcą pieniędzy za wypełnianie zaświadczeń do 500 plus

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Lekarze rodzinni są zasypywani wnioskami o wystawienie zaświadczeń o stanie zdrowia potrzebnych dla celów wypłaty 500 plus dla niepełnosprawnych. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia napisało więc do NFZ i resortu zdrowia, że wystawianie zaświadczeń to nowe zadanie, za które oczekuje zapłaty.

08.10.2019

Pierwszy szpital z sieci chce walczyć o zapłatę za nadwykonania

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Sztywny sposób finansowania szpitali z tzw. sieci oraz zobowiązanie do zapewnienia obiecanych przez rząd podwyżek pracownikom wpłynęły na pogorszenie sytuacji finansowej placówek. System ryczałtowy nie pozwala ubiegać się o zwrot za nadwykonania, ale jeden ze szpitali z Łodzi złożył pozew w tej sprawie przeciwko Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

08.10.2019

Szpitale chcą wprowadzenia szybkiej ścieżki odszkodowań dla pacjentów

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Nawet 800 tysięcy pacjentów rocznie może być poszkodowanych w wyniku błędów medycznych. Dyrektorzy szpitali chcą zmiany przepisów tak, by mogli szybciej z poszkodowanymi chorymi podpisywać ugody. Swoją propozycję uzasadniają tym, że dotychczasowe systemy przyznawania im rekompensat nie sprawdziły się.

07.10.2019

Szpitale wyszły z sieci, ale nie wszystkie sobie to chwalą

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Pięć lecznic wyszło z tzw. sieci szpitali. Placówka w Piotrkowie Trybunalskim za taką dezercję zapłaci wysoką cenę, bo od października będzie musiała zamknąć internę. Działanie poza siecią jest ryzykowne, bo można nie dostać pieniędzy z NFZ. Ma też plusy, bo placówki spoza sieci mogą starać się o zwrot kosztów za procedury wykonane ponad limit. Szpitale sieciowe przyjmują pacjentów i liczą straty.

03.10.2019

Od dziś ważne zmiany w organizacji leczenia krwią

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Od 2 października 2019 r. obowiązuje nowelizacja rozporządzenia w sprawie leczenia krwią. Wprowadza ona zmiany dotyczące warunków zamawiania krwi i jej składników np.: będzie je można zamówić na podstawie jednego wyniku grupy krwi. Zmiany mają uprościć procedury, ale także zmniejszyć wydatki na dodatkowe badania.

02.10.2019

Połączonych szpitali WUM nie ma w rejestrze – sprawy czekają w sądach

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Od stycznia trzy szpitale kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zostały połączone w jedną placówkę. Jednak z powodu kolejnych skarg nie można zakończyć procedury rejestracji nowego podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z tego powodu procesy prowadzone w sądach związane z roszczeniami z tytułu błędów medycznych czy zapłatę za faktury dostawców od miesięcy są zawieszone. Jeśli to potrwa dłużej, mogą się przedawnić.

25.09.2019

Opłaty za odpady medyczne wzrosną nawet o 800 procent  

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Wysokość opłat za odbiór i utylizację odpadów medycznych może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Propozycje nowych stawek dla szpitali to zamiast 1,23 zł nawet 10 zł za kilogram. Szefowie dużych szpitali te podwyżki porównują do skokowych wzrostów cen energii. Z powodu wyższych cen będą potrzebowali nawet po kilkanaście milionów złotych rocznie więcej na wywóz niebezpiecznych śmieci.

20.09.2019

Efektywność procesów wewnętrznych – jak jest, a jak być powinno

Prawnicy Spółki Zarządzanie

Lepsza organizacja wewnętrznej komunikacji między firmowymi prawnikami a klientami wewnętrznymi wpływa na obniżenie kosztów funkcjonowania działu prawnego i wzrost jego efektywności. W praktyce jednak duże przedsiębiorstwa często mają problemy ze sprawną obsługą takich zleceń.

18.09.2019

NFZ może ukarać szpital za błędy podwykonawcy

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Narodowy Fundusz Zdrowia kontroluje podwykonawców szpitali realizujących im transport sanitarny czy diagnostykę, ale kary finansowe za nieprawidłowości w firmach zewnętrznych płaci szpital. To częsty skutek braku odpowiednich zobowiązań w umowach szpitali z firmami wykonującymi zadania finansowane przez NFZ.

17.09.2019

Co wiesz o zmianach podatkowych? Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Doradca podatkowy Spółki Finanse Zarządzanie

Przedsiębiorcy sygnalizują, że ważnym problemem jest brak wystarczającej wiedzy członków zarządu o zmianach podatkowych i wiążących się z nimi szansach i zagrożeniach. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w kontekście odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe firm. Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i serwis Prawo.pl sprawdzają skalę tego zjawiska.

28.08.2019

Uczelnie też potrzebują liderów i dobrego zarządzania

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie

Choć uczelnię od korporacji różni misja, to pewne modele zarządzania są warte zaadaptowania. Świat uczelni wyższych nie jest wyłączony z dobrych reguł zarządzania i musi doskonalić rozwiązania organizacyjne - uważa prof. Łukasz Sułkowski, organizator V Konferencji LUMEN, poświęconej właśnie efektywnemu zarządzaniu na uczelniach.

22.08.2019

WSA: Dokumenty z konkursu na dyrektora podmiotu leczniczego są informacją publiczną

Zarządzanie

Organ odmówił udostępnienia dokumentów związanych z konkursem na stanowisko dyrektora publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Jak się okazało błędnie, ponieważ jednostka ta realizuje zadania służące zaspokojeniu zbiorowych potrzeb społeczności, więc informacje związane z naborem na stanowisko jej kierownika są publiczne.

06.08.2019