80 mln euro dla firmy pracującej nad szczepionką przeciw koronawirusowi

Opieka zdrowotna Koronawirus

Komisja Europejska zaoferowała w poniedziałek 80 mln euro wsparcia finansowego CureVac. To innowacyjna niemiecka firmaz Tybingi, która pracuje nad stworzeniem szczepionki przeciwko koronawirusowi. Szczepionka mogłaby być gotowa na jesieni, gdy nadejdzie druga fala zachorować na koronawirusa.

17.03.2020

NFZ zwiększa finansowanie szpitali

Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus

Narodowy Fundusz Zdrowia przekazuje ponad 1,4 miliarda złotych z funduszu zapasowego na pierwszorazowe wizyty pacjentów w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej oraz dla placówek, które są w sieci szpitali. Adam Niedzielski, prezes NFZ podpisał zarządzenie w sprawie zmiany planu finansowego na 2020 r.

17.03.2020

Większość placówek medycznych zamkniętych dla chorych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

NFZ zaleca wszystkim szpitalom w kraju odwołanie zaplanowanych zabiegów i badań diagnostycznych. Dyrektorzy zastanawiają się jednak skąd wezmą pieniądze na pensje dla personelu medycznego, gdy NFZ nie zapłaci im za niewykonane operacje. Boją się też pacjenci, bo nie chcą czekać na podjęcie pilnego leczenia.

17.03.2020

Polska przystępuje do unijnego przetargu na respiratory

Zamówienia publiczne Opieka zdrowotna Prawo europejskie Koronawirus

Szpitale będą miały szanse na doposażenie w respiratory, polski rząd postanowił przystąpić do organizowanego przez Komisję Europejską przetargu na te urządzenia. Obecnie w naszych placówkach medycznych jest 10 tys. urządzeń, ale niewykluczone, że w razie rozprzestrzeniania się koronawirusa zapotrzebowanie na sprzęt w wzrośnie

16.03.2020

Prawnicy też w grupie ryzyka - samorządy chcą chronić ich przed koronawirusem

Prawnicy Opieka zdrowotna Koronawirus

Samorządy radców prawnych i adwokatów zwróciły się w ostatnim czasie do starostów i prezydentów miast, ale też resortu sprawiedliwości o podjęcie działań mających na celu ochronę prawników świadczących pomoc prawną w ramach w punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Na bieżąco zbierane są też przez NRA informacje o adwokatach, którzy z powodu pandemii utknęli poza granicami kraju.

16.03.2020

Anestezjolodzy muszą się szybko nauczyć pracy w kombinezonach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Szpitalom hospitalizującym chorych zarażonych COVID-19 potrzeba większej liczby anestezjologów, których brakuje. A ci, którzy pracują w szpitalach, z trudem wykonują zadania w maskach i kombinezonach. Minister zdrowia przewiduje, że liczba zarażonych wzrośnie na dniach do 1000 osób, a statystycznie 20 proc. z nich musi być podłączonych do respiratora

16.03.2020

Przywódcy UE apelują o współpracę w dystrybucji sprzętu medycznego

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Rządy państw członkowskich muszą przestać ograniczać dostawy sprzętu medycznego w UE i przestać podejmować jednostronne działania - zaapelowała w niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Poparł ją w opublikowanym tego samego dnia oświadczeniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

15.03.2020

Autobusy i busy wjadą do Polski

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Polacy podróżujący busami i autobusami będą mogli bez przeszkód wrócić do Polski. Komendant Główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga wydał wytyczne, na podstawie których kategoria pojazdów dopuszczonych do ruchu na przejściach granicznych będzie poszerzona o busy i autobusy.

15.03.2020

Część zakażonych koronawirusem będzie mogła zostać w domu

Opieka zdrowotna

Resort zdrowia skorygował rozporządzenie dotyczące obowiązkowej hospitalizacji osób z pozytywnym wynikiem testu na nowego koronawirusa - hospitalizacja każdego zakażonego nie będzie obowiązkowa. Złagodzono również przepisy o poddaniu osób wracających z zagranicy obowiązkowej kwarantannie.

15.03.2020

Minister i inspektor zalecają zakładom pracy ostrożność

BHP Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Zachowanie bezpiecznej odległości, częste mycie rąk oraz udostępnienie dozowników z płynem odkażającym, a także ograniczenie podróży służbowych i w miarę możliwości promowanie pracy zdalnej - to niektóre z zaleceń dla zakładów pracy, jakie przygotowały wspólnie Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektor Sanitarny.

14.03.2020

Rozporządzenie ws. stanu zagrożenia epidemicznego opublikowane

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane w piątek Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie stanu zagrożenia epidemicznego. Przewiduje ono, że w okresie od 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

14.03.2020

Jest rozporządzenie o czasowym zawieszeniu lub ograniczeniu ruchu granicznego 

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Opublikowane w nocy z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadza czasowe zawieszenie lub ograniczenie ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązuje od 15 marca do odwołania.

14.03.2020

Tłok w przychodni wyklucza w czasie epidemii szczepienie maluchów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szczepienia dzieci w dobie epidemii koronawirusa są dopuszczalne, ale pod warunkiem, że przychodnia tak zorganizuje pracę, że umówi pacjentów na konkretną godzinę. Jeśli rodzic nie ma pewności, że nie będzie przebywał z innymi opiekunami i dziećmi w poczekalniach, niech odwoła wizytę.

14.03.2020

Polska zamyka granice przed cudzoziemcami

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Rządowy komitet kryzysowy zdecydował w piątek wieczorem o zamknięciu granic dla obcokrajowców. Polscy obywatele mogą wracać do kraju, ale po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę. To konsekwencja wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zamknięte też będą m.in. bary i kluby, wprowadza się też ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.

13.03.2020

1000 zł za dzień hospitalizacji zakażonego pacjenta

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Dziewiętnaście wyznaczonych szpitali monoprofilowych oraz placówki medyczne posiadające w swych strukturach oddziały zakaźne będą wynagradzane przez resort zdrowia w oddzielnym trybie. Świadczenia medyczne udzielone w nich pacjentom chorym na COVID 19 sfinansuje budżet Państwa.

13.03.2020

Nowa sieć szpitali i... coraz większe problemy z płynnością

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Rząd tworzy sieć szpitali jednoprofilowych do hospitalizacji wyłącznie pacjentów z koronawirusem. Pozostałe, które mają w swojej strukturze oddziały zakaźne, ograniczają przyjęcia osób na zaplanowane zabiegi. Zmiany wpędzają szpitale w coraz większe długi - kosztuje nie tylko dodatkowy sprzęt, ale i nadgodziny, za które trzeba zapłacić lekarzom.

13.03.2020

GIS zachęca studentów i doktorantów do opuszczenia akademików

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformowało w czwartek, że w związku z decyzją o zawieszeniu działalności dydaktycznej uczelni wyższych Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje opuszczenie domów studenckich przez studentów i doktorantów, jeżeli mają możliwość innego zakwaterowania.

12.03.2020

Rzecznik: Pacjenta trzeba zawiadomić o zmianie terminu zabiegu

Opieka zdrowotna

Jeśli z powodu przystosowania placówek do walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem planowane zabiegi nie odbędą się, szpital i przychodnia muszą poinformować pacjenta skutecznie o zmianie daty planowanego zabiegu i podać przyczynę - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta.

12.03.2020

Studenci medycyny pomogą w walce z koronawirusem? Apel wiceministra nauki

Dla studenta Opieka zdrowotna

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaapelowało do rektorów uczelni medycznych o wsparcie działań służb sanitarno-epidemiologicznych przez starszych studentów kierunków: lekarskiego, farmacji, analityki medycznej, pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego.

12.03.2020